Live

zobrazit nejnovější

4. 3. 2024 18:37

Rychlá zpráva

donald-trump_1Foto: Cage Skidmore/Flickr

Donald Trump může kandidovat na prezidenta, rozhodl americký Nejvyšší soud

Coloradský případ, který soud projednával, argumentoval, že Trump není způsobilý k prezidentské kandidatuře kvůli jeho roli v útoku na Kapitol z 6. ledna 2021. Stát kvůli tomu bývalého prezidenta vyřadil z listiny kandidátů. Případ se točil okolo čtrnáctého dodatku americké ústavy, konkrétně jeho sekce 3. Ta říká, že se o post ve státní správě nemůže ucházet člověk, který se zapojil do povstání proti Spojeným státům americkým a zároveň už předtím zastával pozici, která od něj vyžadovala formální přísahu.

Soud v rozhodnutí uvedl, že jednotlivé státy unie nemohou vyřazovat kandidáty z prezidentských voleb. K tomu, jestli se Trump v lednu 2021 zapojil do povstání, se nevyjádřil. Soudci rozhodli den před takzvaným „superúterým“, kdy se konají prezidentské primárky v šestnácti státech a na Americké Samoi. Donald Trump čelí několika soudním sporům. Všechny dlouhodobě označuje za politický boj dnešního prezidenta Joe Bidena. Konkrétně coloradský případ ale přitom odstartovala žaloba pěti obyčejných voličů – dvou nezávislých a tří republikánských.

4. 3. 2024 17:17

4. 3. 2024 15:23

4. 3. 2024 13:34

Rychlá zpráva

bitcoinFoto: Midjourney / CzechCrunch

Bitcoin dál sílí. Po více než dvou letech jeho cena překonala 65 tisíc dolarů a blíží se rekordu

Cena bitcoinu v pondělí po více než dvou letech překonala hranici 65 tisíc dolarů a je nyní pouhých pět procent od svých historických maxim z roku 2021, kdy nejznámější kryptoměna vyrostla až na 69 tisíc dolarů. Platí to pro dolarové vyjádření. V českých korunách je totiž bitcoin už teď nejdražší v historii, cena jednoho BTC přesahuje 1,5 milionu korun.

„Rok 2024 bude pro krypto pravděpodobně plný akce a nemalých očekávání. A je téměř jisté, že případný býčí trh bude opět plný podvodů a manipulací v decentralizovaných aplikacích a projektech. Doufejme tedy, že krypto gambleři a gamblerky budou poučeni a nová vlna se spálí méně než ta předchozí,“ psal ve svém komentáři prorektor Karlovy univerzity Ladislav Krištoufek

4. 3. 2024 13:10

Rychlá zpráva

Hledali startupy pro Karla Komárka, teď zakládají vlastní venture kapitálový fond

Karel Tušek a David Marek dosud hledali startupy pro Springtide Ventures jednoho z nejbohatších Čechů Karla Komárka. V tom budou i nadále pokračovat, ale jak píší Hospodářské noviny, zakládají si rovněž vlastní venture kapitálový fond. Bude se jmenovat Tachles a spolupracují v něm s izraelskými spolupracovníky Sivanem Kanevem a Borisem Chovnikem a Američankou Robin Bienfaitovou. Chtějí se zaměřit hlavně na kyberzpečnost a Izrael, který dobře znají.

4. 3. 2024 11:10

4. 3. 2024 10:20

Rychlá zpráva

Druhá Duna za první víkend v kinech po celém světě utržila téměř 200 milionů dolarů

Kinaři si mnou ruce, sci-fi Denise Villeneuva je totiž prvním velkým hitem tohoto ruka a na prodejích vstupenek je to znát. V USA Duna: Část druhá v kinech za první víkend zaznamenala tržby ve výši 81,5 milionu dolaru, v zahraniční se pak prodaly vstupenky za dalších 97 milionů dolarů.

4. 3. 2024 09:15

Rychlá zpráva

kratina-accolade-boxedFoto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Portfolio Accolade dosáhlo 75 miliard korun, příjmy z pronájmů loni stouply o 26 procent

Skupina Accolade, která staví a pronajímá průmyslové haly, zažila loni úspěšný rok. Celková hodnota jejího portfolia pokořila hranici tří miliard eur, tedy 75 miliard korun. Celkem disponuje nájemním prostorem o rozloze 3,3 milionu metrů čtverečních. Příjmy z pronájmů jí pak meziročně stouply o 26 procent na 3,7 miliardy korun. Skupina působí kromě Česka a Slovenska i v Polsku, Německu, Španělsku, Nizozemí a nově i Chorvatsku.

„Výsledky skupiny Accolade jsou vlastně takovým zrcadlem celé ekonomiky. Vidíme, že poptávek je početně méně, jde ale spíše o opravdu velké projekty. Příkladem je například park Ostrov North o celkové rozloze 120 tisíc metrů čtverečních nebo park Cheb East o rozloze 60 tisíc metrů čtverečních pro amerického výrobce pneumatik Goodyear,“ komentoval výsledky zakladatel a spolumajitel Accolade Milan Kratina.

4. 3. 2024 08:21

4. 3. 2024 07:13

3. 3. 2024 21:42