Jede už bitcoin na býkovi? A jaká to bude jízda? Jisté je, že opět budou podvody a řada lidí se spálí

Prorektor Karlovy univerzity Ladislav Krištoufek, který se odborně zabývá krypto aktivy, se v komentáři zamýšlí nad děním kolem bitcoinu.

btc-byk3Komentář

Foto: Generováno Midjourney / CzechCrunch

Bitcoin sílí

0Zobrazit komentáře

Komentář Ladislava Krištoufka: Bitcoin prolomil hranici 60 tisíc dolarů a v tomto týdnu se již na dohled přiblížil maximům z konce roku 2021. V některých denominacích, tedy vyjádřeních v jiných měnách než v americkém dolaru, na nových maximech již je. Jsme už tedy v dlouho vyhlíženém býčím trhu, kdy cena dlouhodobě roste? A jaký by mohl být?

Je třeba zmínit zásadní rozdíl mezi hodnotami nad 60 tisíc dolarů teď a v roce 2021. Nyní víme, že tehdejší maxima byla do velké míry uměle vyhnána machinacemi, třeba okolo burzy FTX. Aktuální situace je výrazně jiná a cenu žene nahoru primárně příliv nové poptávky po schválení bitcoinových ETF v lednu tohoto roku.

Potvrdil se nevýrazný krátkodobý efekt, kdy docházelo k přesunům pozic z dražších, historických fondů do levnějších, ale po tomto vyrovnání stavů je poptávkový tlak evidentní a příliv nových prostředků do ETF láme rekordy téměř každý den.

Základní stavební kámen možného býčího trhu je tedy jasný. A jak to bývalo historicky u všech býčích trhů v kryptu, bitcoin je vždy prvním hybatelem. Největší potenciální zisky ale vždy ležely mimo bitcoin. Je však třeba zdůraznit a několikrát podtrhnout, že tyto potenciální zisky jsou spojeny s dodatečným rizikem (v kryptu často na úrovni kasina) a likviditními omezeními, na která ze standardních finančních trhů nejsme zvyklí, a tedy je často nebereme v potaz.

Mimo bitcoin je ale zatím poměrně vlažno. Tradiční ukazatele jako Google Trends či aktivity na sociálních sítích sice ukazují drobné nárůsty hlavně okolo zavedení ETF, ale zásadní zvýšení aktivity zatím nepozorujeme. Zároveň chybí silný narativ typu NFT, GameFi či stakování, který by byl lákavý i pro retail. Řešení druhých vrstev a rollupů jsou mimo zorné pole běžných investorů. Navíc v uživatelské přívětivosti v decentralizovaných aplikacích nedošlo od minulého býčího trhu k žádným velkým posunům.

Pravděpodobně přicházející býčí trh tedy může být velmi odlišný od těch předchozích. Narativem opravdu může být primárně bitcoin. Důležitým aspektem růstu ceny bitcoinu je poptávka tažená potřebou krytí ETF.

Investoři vybírající z ETF zisky ovšem budou vybírat do hotovosti a ekvivalentů, nikoliv do své krypto peněženky, fakticky totiž bitcoin nedrží. Nemusejí být vůbec součástí systému decentralizovaných financí, takže pokušení pro násobení zisků v decentralizovaném krypto kasinu bude menší a s většími bariérami.

valihrach-hp

Přečtěte si takéOdhad průkopníka krypta: Bitcoin bude dál stoupat, přijde i výplachOdhad průkopníka krypta: Bitcoin bude dál stoupat, pak přijde výplach a na konci roku opět vyskočí

Pořád existuje i druhá strana mince, tedy aktuální držitelé. Emise bitcoinu jsou již teď nízké, zdaleka nepokrývají novou poptávku, tedy současní držitelé, kteří budou z nemalé části bitcoinoví pragmatici, nikoliv maximalisté, budou realizovat zisky a dále s nimi pracovat. Do toho se blíží další halving, tedy půlení odměn za těžbu bitcoinu, který sice fundamentálně pro cenu nic neznamená, ale psychologicky pro chování trhu ano.

Co z toho plyne? Rok 2024 bude pro krypto pravděpodobně plný akce a nemalých očekávání. A je téměř jisté, že případný býčí trh bude opět plný podvodů a manipulací v decentralizovaných aplikacích a projektech. Doufejme tedy, že krypto gambleři a gamblerky budou poučeni a nová vlna se spálí méně než ta předchozí. Na konci dne totiž nemohou být všichni vítězové a neregulovaný trh dokáže být brutální.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym