Třetí jednorožec z Česka. Startup Mews získal obří investici a jeho hodnota překonala miliardu dolarů

Hotelový startup Richarda Valtra nabral dalších více než sto milionů dolarů. Po Rohlíku a Productboardu míří do stáje miliardových jednorožců.

Peter BrejčákPeter Brejčák

MEWS x Richard.

Foto: Mews

Richard Valtr, zakladatel startupu Mews

0Zobrazit komentáře

Je teprve třetím z Česka, komu se to podařilo. Startup Mews zakladatele Richarda Valtra, který vyvíjí software pro hotely a ubytovací zařízení, uzavřel své další investiční kolo, v němž byl oceněn na více než miliardu amerických dolarů. Tím splnil podmínku, aby se stal takzvaným jednorožcem, jak se startupy s miliardovou hodnotou v dolarech označují. Do stáje bájných zvířat s rohem na hlavě a zároveň s českým pasem se přidává k Rohlíku a Productboardu.

Podle informací CzechCrunche, které potvrdila také oficiální komunikace Mews, teď startup uzavřel další investici, čímž rozšířil takzvanou sérii C o dalších 110 milionů dolarů, v přepočtu 2,6 miliardy korun. Původně kolo oznamoval v prosinci 2022, kdy mu investoři poslali 185 milionů dolarů (4,2 miliardy korun). V té době šlo o čtvrtou nejvyšší částku, která směřovala do startupu českých zakladatelů.

Tehdejší valuace Mews byla na dostřel od magické miliardy dolarů, když se zastavila na hodnotě 865 milionů. Jeho valuace ale aktuálně vyrostla na 1,2 miliardy dolarů (28 miliard korun). Současné investiční kolo vede Kinnevik, společně s dalšími stávajícími investory Revaia, Goldman Sachs Alternatives a Notion Capital, novým investorem se pak stává LGVP. Startup, který CzechCrunch zařadil do výběru CC25, tedy firem, které se vyplatí sledovat, již od investorů získal dohromady 335 milionů dolarů, což je 7,8 miliardy korun.

Mews poskytuje ubytovacím zařízením systém pro správu rezervací, check-inů a vyřizování požadavků jejich hostů. Umí řešit kompletní management hotelu včetně personálu. Jen během posledního roku přes Mews proteklo na 100 milionů dolarů (2,3 miliardy korun) ve formě ročních čistých příjmů. Nicméně firma dlouhodobě nekomentuje, zda je v zisku. Důležitou součástí platformy je platební systém Mews Payments, který je pro startup největším zdrojem příjmů, objem zprostředkovaných plateb nyní přesahuje osm miliard dolarů (187 miliard korun).

richard-a-matthijs-min

Foto: Mews

Ředitel Mews Matthijs Welle a zakladatel Richard Valtr

O ambicích, že se Mews jednou miliardovým jednorožcem stane, se mluví minimálně od roku 2019. Tehdy totiž nabral první velké finanční kolo ve výši přesahující 750 milionů korun. O rok později ale startup dostal velkou ránu. Kvůli pandemii koronaviru, jež zastavila globální cestovní ruch a zasáhla řadu hotelů a penzionů, musel rychle reagovat a propustil 40 procent z tehdejších přibližně 400 zaměstnanců.

Po interní transformaci se ale Mews opět vrátil k růstu, překonával své rekordy a v roce 2020 začal také akvírovat jiné firmy. Od té doby oznámil již dohromady osm akvizic, naposledy v letošním lednu, což dělá pod hlavičkou vlastního investičního fondu. Podle posledních dostupných informací dnes startup zaměstnává přes 900 lidí a jeho platformu ve více než osmdesáti zemích využívá přes pět tisíc ubytovacích zařízení. Obsluhuje tak 350 tisíc pohostinských prostorů.

Mews v roce 2012 v Praze zakládal Richard Valtr, jenž vystudoval filozofii na prestižní University College London a původně si svou kariéru budoval v umění a kinematografii. Když se pak za svým snem chystal stěhovat do Spojených států, dostal nabídku od svého otce, ať mu v Praze pomůže s rodinným byznysem, a začal budovat luxusní pětihvězdičkový hotel Emblem. A právě tam si uvědomil potenciál digitalizace hotelnictví.

V Praze Mews provozuje svou kancelář s nejvyšším počtem zaměstnanců. Další kanceláře má v Londýně, Bruggách, New Yorku a také v Amsterdamu, kam si před lety přesunul i své oficiální sídlo. Nejde tak o ryze český startup, v CzechCrunchi ale takovým způsobem označujeme všechny startupy, které zakládali Češi. A ve stáji bájných jednorožců jsou takové kromě Mews dva.

Prvním byl online supermarket Rohlik.cz zakladatele Tomáše Čupra, jenž miliardovou valuaci překonal v létě 2021 a jehož hodnota má být na úrovni 1,2 miliardy dolarů. Dalším přírůstkem v únoru 2022 byl Productboard zakladatelů Huberta Palána a Daniela Hejla s hodnotou 1,725 miliardy dolarů.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym