Apple představil nové MacBooky Air. Mají 13 či 15 palců, výkonnější čip M3 a ceny startují na 32 tisících

Nová generace MacBooku Air přináší změny hlavně uvnitř, navenek vypadá stejně. Má výkonnější čip a podporu až dvou externích displejů.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

macbook-airm3_1

Foto: Apple

MacBook Air s čipem M3

0Zobrazit komentáře

„Celosvětově nejoblíbenější notebook je teď ještě lepší,“ říká Apple, který v pondělí představil novou generaci svého MacBooku Air. Udělal to pouze prostřednictvím tiskové zprávy, protože nejde o žádné přelomové novinky, ale spíše lehké oživení. V něm se skrývá především nasazení výkonnějšího čipu M3, který si Apple sám vyvíjí a jenž má dodat MacBooku Air ještě vyšší výkon, než měl dosud. Novinkou je podpora až dvou externích displejů a také rychlejší Wi-Fi. Nové přenosné počítače od Applu jsou k dispozici ve čtyřech barevných variantách a dvou velikostech displejů. Nejlevnější MacBook Air s čipem M3 je v Česku k dostání za 31 990 korun.

Apple říká, že MacBook Air s čipem M3 je až o 60 procent rychlejší než model s čipem M1. Rozdíl ve výkonu proti čipu M2 tedy není zřejmě tak velký, aby se jím kalifornská technologická společnost chlubila. Zároveň Apple o svých nových počítačích říká, že si udržují pozici nejlepšího spotřebitelského notebooku na světě pro umělou inteligenci. To má být díky úspornějšímu 16jádrovému Neural Enginu v rámci čipu M3, který spolu s akcelerátory v CPU a GPU zvyšuje výkon strojového učení přímo v zařízení.

Právě dění uvnitř počítače je to nejzásadnější. Navenek vypadají MacBooky Air stejně jako předchozí generace, přicházejí ve variantě s třináctipalcovým nebo patnáctipalcovým displejem a hliníkové tělo může být temně inkoustové, hvězdně bílé, vesmírně šedé nebo stříbrné. Právě tak Apple své barvy nazývá a u temně inkoustové upozorňuje, že má anodizovaný povrch, na kterém tolik neulpívají otisky prstů. Poprvé ho představil loni na podzim u MacBooků Pro. Výdrž baterie má být až 18 hodin.

„MacBook Air je nejpopulárnější a nejoblíbenější Mac. Kupuje si ho víc zákazníků než kterýkoli jiný notebook. A ode dneška je díky čipu M3 a novým možnostem ještě lepší,“ říká Greg Joswiak, senior viceprezident Applu pro globální marketing. „Nový MacBook Air je pořád nejlepším tenkým a lehkým notebookem na světě. Pro kohokoli od ambiciózních vysokoškolských studentů přes uživatele ve firmách, kteří potřebují výkonný počítač na produktivní práci, až po každého, kdo ocení bezkonkurenční kombinaci výkonu, přenosnosti a nejlepší výdrže baterie na trhu v konstrukci bez větráčků.“

Novinkou je až dvakrát rychlejší Wi-Fi než u předchozí generace díky podpoře Wi-Fi 6E a také podpora až dvou externích displejů. Jak nicméně upozorňuje server 9to5Mac, dva připojené monitory fungují pouze při zavřeném víku notebooku. Pokud je počítač otevřený, můžete mít aktivní pouze jeden externí displej, protože druhý aktivní je přímo v MacBooku. Dva externí monitory při zavřeném víku jsou sice posun proti čipům M1 a M2, ale na MacBooku Air s procesory Intel bylo dříve možné připojit dva externí displeje a zároveň aktivně používat vlastní obrazovku notebooku.

V prodeji budou nové počítače od pátku 8. března. V Česku cena 13palcového MacBooku Air s čipem M3 začíná na 31 990 korunách, cena 15palcového MacBooku Air s čipem M3 na 37 990 korunách. V nabídce pak zůstává také 13palcový model s čipem M2, který je možné pořídit za 29 990 korun.

K základní výbavě je tradičně možné přikoupit například vyšší operační paměť či úložiště. Za 16GB jednotnou paměť si zákazník připlatí šest tisíc korun, za 24GB sdílenou paměť dvanáct tisíc. Stejně stojí 512GB, respektive 1TB SSD úložiště a za 2TB SSD úložiště je třeba si připlatit 24 tisíc korun. K dispozici je i vícejádrové GPU nebo výkonnější napájecí adaptéry.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym