Live

zobrazit nejnovější

23. 4. 2024 14:32

Rychlá zpráva

Zásilkový výdej léků na předpis by uvítala drtivá většina Čechů

Podle reprezentativního průzkumu na vzroku tisíc lidí Národní asociace pacientských organizací vyplynulo, že 84 procent lidí by tento způsob vyzvedávání receptů ulehčil život. „Obecně lidé nerozumí proč to nejde již dávno. Neustále se setkáváme s údivem proč nemůžeme poslat léky na předpis,“ komentuje Martin Kasa z Pilulka.cz. Pacienti zastoupení NAPO vidí v zásilkovém výdeji léků na předpis dvě klíčové výhody: možnost vyzvednout si lék z lékárny s nejnižším doplatkem a v případě výpadků se dostat k lékům, které má na skladě lékárna na druhé straně republiky.

Z průzkumu vyplynulo, že 86 % české veřejnosti se domnívá, že možnost zásilkového výdeje léků na předpis je krok správným směrem. Nejvíce jsou o tom přesvědčeni lidé, kteří mají kamennou lékárnu hůře dostupnou, pečující osoby a osoby se zdravotním postižením. Pokud bude zavedena možnost objednat si léky na předpis online a nechat si je doručit domů kurýrem, bude ji využívat 72 procent respondentů (36 % určitě, 36 % spíše ano); 10 procent není rozhodnuto a 18 procent neprojevilo zájem. Vyšší míru zájmu deklarují ženy, mladší ročníky (do 49 let), pečující osoby a lidé, kteří vyzvedávají léky pro někoho jiného.

23. 4. 2024 12:44

23. 4. 2024 11:32

23. 4. 2024 10:14

Rychlá zpráva

Prezident chce dál jednat o důchodové reformě, přizve k ní odborníky

Prezident Petr Pavel se bude nadále snažit zprostředkovat jednání o důchodové reformě, nevyloučil kulatý stůl se zástupci tripartity a s odborníky. Mohlo by se uskutečnit na přelomu května a června, řekl na tiskové konferenci. V pondělí se sešel s vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) poté, co minulý týden zrušilo svoji účast na další schůzce k reformě penzí na Pražském hradě opoziční hnutí ANO.

23. 4. 2024 09:02

23. 4. 2024 08:18

23. 4. 2024 07:08

Rychlá zpráva

Britský parlament přijal kontroverzní zákon, který umožní deportace migrantů do Rwandy

Britský parlament v noci na dnešek schválil návrh zákona o vyhošťování migrantů do Rwandy. Sporná norma, kterou dolní komoře opakovaně vracela Sněmovna lordů, se týká uchazečů o azyl, již do země vstoupili nelegálně. Rwanda je v něm prohlášena za bezpečnou třetí zemi, což má zabránit námitkám proti deportacím. Právě kvůli bezpečnosti zákon loni zarazil Nejvyšší soud.

Africká země s odsunem lidí na své území souhlasí, požaduje za ně ale finanční kompenzace. Podle premiéra Rishiho Sunaka odletí první letadla s migranty za 10 až 12 týdnů a od léta budou pravidelné.

22. 4. 2024 21:21

22. 4. 2024 20:10

22. 4. 2024 18:56

22. 4. 2024 17:44

Rychlá zpráva

Proti snížení odměn v Praze prostestovali kurýři Woltu a foodory. Bylo jich 15

Nespokojení kurýři ze společností Wolt a foodora dopoledne protestovali na Václavském náměstí v Praze proti snížení odměňování po zavedení systému takzvaných dynamických odměn. Protestu se podle zpravodajky ČTK zúčastnilo přibližně 15 nespokojených kurýrů, podepisovali na něm petici. Organizátoři se kvůli nízké účasti rozhodli zrušit nahlášený pochod do sídel Woltu a foodory, kde měli představitelům obou platforem předat své požadavky.

Kurýři v centru Prahy vyjádřili nesouhlas se systémem takzvaných dynamických odměn, který je podle nich netransparentní a krátí jim výdělky. Jeden z organizátorů Lukáš Červený poukázal na to, že před dvěma lety měl v době systému fixních odměn u Woltu hrubý výdělek za den i pět tisíc korun. Po zavedení systému dynamických odměn si dnes vydělává přibližně tři tisíce korun, uvedl s tím, že jídlo rozváží většinou dvanáct a více hodin denně.