Live

zobrazit nejnovější

15. 5. 2023 12:05

Rychlá zpráva

Mediální společnost VICE hlásí bankrot

Mediální společnost Vice Media Group, jejíž hodnota v době jejích nejúspěšnějších let dosahovala 5,7 miliard dolarů, podala po letech finančních problémů žádost o bankrot. Konsorcium věřitelů společnosti, které zahrnuje Fortress Investment, Soros Fund Management a Monroe Capital, ji chce odkoupit – za většinu aktiv jí poskytne 225 milionů dolarů ve formě úvěru. Zároveň jí poskytne 20 milionů dolarů hotovosti, aby mohla v průběhu procesu prodeje pokračovat ve svých aktivitách.

15. 5. 2023 11:52

Rychlá zpráva

exploze-vesmirFoto: Depositphotos

Astronomové zaznamenali největší explozi v historii zkoumání vesmíru

Nenápadný záblesk na noční obloze se ukázal být dosud největší zaznamenanou explozí ve vesmíru. Zachytil ji mezinárodní tým vědců, který v v odborném časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society vysvětlil, že ji pravděpodobně způsobil oblak plynu, který pohltila černá díra. Výbuch je od Země vzdálený asi osm miliard světelných let a září desetkrát jasněji než jakákoliv supernova. Došlo k němu před třemi roky, vědci si ho ale všimli až po roce, kdy začal nabývat na jasnosti.

15. 5. 2023 11:26

15. 5. 2023 11:07

15. 5. 2023 10:56

Rychlá zpráva

Češi venku nejčastěji odhazují nedopalky cigaret, plasty a sklo

Začalo období, kdy trávíme více času venku, s tím také roste problém s pohazováním odpadků v přírodě, ve městě nebo u silnic neboli littering. Z nové analýzy Institutu pro ekonomickou a ekologickou politiku, který je součástí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, vyplývá, že podle počtu kusů Češi nejčastěji odhazují nedopalky cigaret (72 %), následované plasty (14 %) a kovy (4 %), co do hmotnosti má ale největší zastoupení sklo (30 %). Na vině je pak především nedostupnost odpadkových košů, ale také lenost a pocit, že při litteringu člověk dělá to, co dělají i druzí, takže vlastně nejde o nic špatného.

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně

15. 5. 2023 10:23

Rychlá zpráva

mickeyFoto: Depositphotos

Kultovní postavička Mickey Mouse dnes slaví 95 let

Myšák se žlutými botami, bílými rukavicemi a červenými kraťasy slaví 15. května 95 let. Právě v tento den v roce 1928 se totiž poprvé objevil v krátkometrážním filmu Plane Crazy společně se svou myší parťačkou Minnie. Mickeyho vytvořil Walt Disney společně s animátorem Ubem Iwerksem. Studio však nenašlo pro snímek distributora, do kin se tak dostal až o rok později. Letos si zároveň studio Disney připomíná 100 let od svého vzniku.

15. 5. 2023 10:02

Rychlá zpráva

uks-first-autonomous-bus-serviceFoto: Stage Coach Group

Ve Skotsku ode dneška jezdí první samořiditelné autobusy

Ve Skotsku dnes nasadili do pravidelného provozu samořízené autobusy. Jsou to vůbec první v Británii a podle provozovatele, firmy Stagecouch, zřejmě i první na světě. Trasa jejich linky AB1 poblíž Edinburghu je dlouhá 22,5 kilometru a vede přes most nad zálivem Firth of Forth. Projekt se měl připravovat deset let, zvolený řídící systém absolvoval během testování 1,8 milionu zkušebních kilometrů.

15. 5. 2023 09:21

15. 5. 2023 08:58

Rychlá zpráva

V thajských volbách zvítězila demokratická opozice, zda bude moci vládnout, ale není jasné

V nedělních parlamentních volbách v Thajsku drtivě zvítězila prodemokratická opozice. Podle předběžných výsledků se vítězem stala strana Budoucnost vpřed, kterou vede 42letý podnikatel Pita Limdžarenrat, ten dnes ráno prohlásil, že už vyzval k vytvoření spojenectví pět dalších opozičních stran. Zda ale budou moci sestavit vládu, není vůbec jasné. Zemi už devět let vede bývalý armádní generál Prajutch Čan-Oča, který se dostal k moci při vojenském převratu. Armáda sepsala pro vytvoření vlády taková pravidla, které bude pro opoziční strany velmi těžké splnit.

15. 5. 2023 07:47

Rychlá zpráva

Old houses in Prague cityFoto: Peter Vrabel / Depositphotos

Objem hypoték podle Hypomonitoru v dubnu klesl o 16 procent, sazby mírně stouply

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 10,6 miliardy korun, což je proti březnu pokles o 16 procent. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování po třech měsících poklesů stoupla, a to z březnových 5,86 na 5,89 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

15. 5. 2023 07:16

Rychlá zpráva

Na Barrandovském mostě v Praze startuje druhá fáze oprav

Pražští silničáři zahajují letošní opravy Barrandovského mostu. Ty zahrnují práce v levé polovině jižního mostu ve směru ze Smíchova do Braníku a na barrandovské rampě z ulice K Barrandovu. Práce mají trvat 92 dnů, tedy do 14 srpna, není ale vyloučené, že se protáhnou. Doprava bude podobně jako loni vedená ve třech namísto nynějších čtyřech pruzích v každém směru, barrandovská rampa bude uzavřená a dopad na dopravu se čeká větší než při první fázi. Samotná rekonstrukce začíná dnes, omezení dopravy jsou ale platná už od soboty.

15. 5. 2023 06:34

14. 5. 2023 20:12

Rychlá zpráva

Adidas se pokusí prodat zboží Yeezy. Část výtěžku dá na charitu

Adidas uvedl, že se pokusí prodat zbývající zboží značky Yeezy, které navrhl společně s kontroverzním rapperem a módním návrhářem Kanyem Westem, oficiálně známým jako Ye. Úspěšnou spolupráci rozvázal kvůli Yeho antisemitským názorům na internetu. Část výtěžku, v současné době neurčeného, chce věnovat charitativním organizacím, které podporují osoby přímo poškozené Yeovými výroky.

14. 5. 2023 19:19