Live

zobrazit nejnovější

8. 8. 2023 09:00

Rychlá zpráva

Největším evropským vývozcem elektřiny je v současnosti Francie, vyváží i Česko

Francie se i díky tomu, že stále provozuje své jaderné elektrárny, stala v prvním pololetí roku největším čistým vývozcem elektřiny v Evropě, jak vyplývá ze zprávy společnosti EnAppSys. Francouzský vývoz činil 17,6 terawatthodin a většina z něj směřovala do Británie a Itálie. Na druhé místo mezi vývozci se propadlo Švédsko, na třetí příčce pak skončilo Španělsko, které sesadilo z této pozice Německo. Čistý vývoz Švédska činil 14,6 terawatthodiny, v případě Španělska to bylo 8,8 terawatthodiny a zemi měla pomoct i vlna veder, která se promítla do produkce tamních solárních elektráren. Německo se naopak postupně stává dovozcem elektřiny. Důvodem, proč se energetická bilance země obrací ve prospěch dovozu, bylo uzavření jaderných elektráren, uvádí zpráva. Největším čistým dovozcem byla Itálie, která nakoupila v zahraničí 25,9 terawatthodiny elektřiny. Čistý vývoz z České republiky podle zprávy v pololetí činil 3,6 terawatthodiny.

8. 8. 2023 08:31

8. 8. 2023 07:59

Rychlá zpráva

amazonie-papousciFoto: Depositphotos

V Brazílii začíná mezinárodní jednání o tom, jak zachránit amazonský prales

V severobrazilském městě Belém se dnes sejdou lídři zemí z oblasti Amazonie, kteří budou jednat o tom, jak zachránit největší deštný prales světa, který je významným úložištěm oxidu uhličitého, domovem nespočtu zvířecích a rostlinných druhů i údajným rezervoárem pro pětinu světové pitné vody. Dlouhodobě je ale považován za místo určené ke kolonizaci a zejména v posledních letech díky vládě bývalého brazilského prezidenta Jaira Bolsonara rychle ztrácí svou plochu a hrozí, že ztratí svou funkci a přemění se na savanu, což by mělo dramatické následky pro celosvětový ekosystém. Na summit jsou pozváni i zástupci Indonésie, Konžské demokratické republiky a Konžské republiky, na jejichž území jsou rovněž velké tropické pralesy. Závěry rokování mají být také společným návrhem těchto zemí pro konferenci OSN o změně klimatu COP28, jež se uskuteční koncem roku v Dubaji.

8. 8. 2023 07:20

8. 8. 2023 06:40

Rychlá zpráva

Počasí opět úřaduje. Ve Slovinsku našli další oběti povodní, ve Švédsku v dešti vykolejil vlak a v USA zůstal milion lidí bez elektřiny

Zatímco ještě před týdnem jsme se v Evropě pekli, nyní je na velké části kontinentu neobvykle chladno. Ve Slovinsku našli dvě oběti povodní a u Baltu se objevily tak silné bouře, že zasáhly i lodní opravdu, ve Švédsku kvůli dešťům vykolejil vlak. Bouřlivé počasí potrápilo i podstatnou část USA od Alabamy po stát New York, varování před tornády se dokonce vztahovalo na více než 30 milionů lidí. Výsledkem jsou bohužel dva mrtví, milion lidí bez elektřiny a přes dva a půl tisíce zrušených letů, téměř osm tisíc jich mělo zpoždění. Na jihu Portugalska ale hoří a v Jižní Koreji kvůli blížící se tropické bouři Khanun začala evakuace skautů se světového setkání jamboree.

8. 8. 2023 06:00

7. 8. 2023 22:58

7. 8. 2023 21:47

7. 8. 2023 20:54

Rychlá zpráva

neuralink-musk2Foto: Neuralink/CzechCrunch

Neuralink Elona Muska získává obří investici, kterou vede Peter Thiel

Americký startup Neuralink chce nasazovat lidem mozkové implantáty, které umí pomoct třeba s depresí. Stojí za ním Elon Musk, před několika měsíci získal povolení k první klinické studii na lidech a teď oznamuje obří investiční kolo, které vede fond Founders Fund známého podnikatele Petera Thiela. Neuralink nabral celkem 280 milionů dolarů (6,2 miliardy korun).

7. 8. 2023 20:42

Rychlá zpráva

italy-taxiFoto: Depositphotos

Itálie chce snížit četné nehody. Opilé z diskotéky odveze zdarma taxíkem

Italský ministr dopravy Matteo Salvini oznámil, že v zemi bude do poloviny září probíhat pilotní program, v rámci kterého budou návštěvníkům šesti oblíbených nočních klubů po celé Itálii ve snaze omezit nešvar řízení pod vlivem alkoholu a omezit smrtelné nehody nabídnuty bezplatné jízdy taxíkem. Stačí, když nadýchají více promile, než je povolený limit k řízení. Financování zajišťuje ministerstvo dopravy. Letos už na italských silnicích zemřelo jen o víkendech 759 lidí.

7. 8. 2023 20:20

7. 8. 2023 19:14

7. 8. 2023 18:31

Doporučujeme

„Určitě tu pociťujeme ochlazení optimismu z doby před rokem 2022.“

- Investor Ondřej Bartoš z Credo Ventures

Čtěte dále

7. 8. 2023 17:02

Rychlá zpráva

paypalFoto: Depositphotos

PayPal představil vlastní stablecoin vázaný na dolar

Globální platební gigant PayPal vstupuje na trh kryptoměn s vlastním stablecoinem PayPal USD (PYUSD), který je vázán na americký dolar. Jedná se o token založený na ethereu a firma ho brzy nabídne svým americkým uživatelům, kteří budou moci převádět PYUSD do podporovaných externích peněženek, měnit ho za jiné kryptoměny nebo s ním financovat nákupy. Jedná se o první velkou finanční společnost, která vydává vlastní stablecoin.