Manchester City zvýší kapacitu stadionu na 60 tisíc. Přibude i hotel a bar s výhledem na hřiště

Fotbalový Etihad Stadium se rozšíří o více než pět tisíc sedaček a klubové muzeum i fanshop. Nad stadionem vyroste unikátní vyhlídka.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

etihad-stadium1

Foto: Populous/Man City

Stadion Manchesteru City se významně rozroste

Sledovat utkání Manchesteru City může na jeho domácím stadionu přes 54 tisíc diváků. Za dva roky by už měla být jeho kapacita o více než pět tisíc vyšší. Fotbalový klub z Manchesteru totiž získal zelenou na přestavbu severní části svého Etihad Stadium, která vedle větší tribuny přinese také řadu dalších novinek. Součástí stadionu bude hotel pro několik stovek hostů, klubový obchod i muzeum a bar, ze kterého bude vidět přímo na hřiště. Na něj se budou moci fanoušci podívat také z unikátní vyhlídky, která se vztyčí nad celým stadionem.

Manchester City si jako hlavní architekty vybralo studio Populous, které má se sportovními projekty řadu zkušeností, a na konci července byl jeho plán schválen radou města Manchester. Hlavní stavební práce mají být zahájeny letos v listopadu, přičemž renovovaná severní tribuna se má znovu otevřít v sezoně 2025/2026. Stávající spodní tribuna zůstane zachována a přistavěna bude větší horní část, která zajistí zvýšení kapacity stadionu na více než 60 tisíc míst.

Původně vznikl City of Manchester Stadium pro Hry Commonwealthu v roce 2002 s kapacitou 38 tisíc diváků. Po hrách byl přestavěn na fotbalový stadion s kapacitou 48 tisíc míst a v roce 2015 k němu studio Populous přistavělo rozšířenou jižní tribunu. Tím se kapacita zvýšila na 54 600 diváků. Od roku 2011 se stadion jmenuje Etihad Stadium v rámci velkého partnerství s arabským dopravcem.

etihad-stadium2

Foto: Populous/Man City

Severní tribuna nabídne více sedaček, bar i vyhlídku nad stadionem

V roce 2008 Manchester City koupila skupina Abu Dhabi United Group, která patří šejku Mansúrovi ze Spojených arabských emirátů. Dnes je Manchester City oficiálně součástí City Football Group, jejímž majoritním akcionářem je Abu Dhabi United Group a ve které arabští šejci shlukují své široké fotbalové aktivity. Vedle vlajkového Manchesteru City jim patří také podíly v klubech ve Spojených státech, Austrálii, Indii, Japonsku, Španělsku, Brazílii, Uruguayi, Číně, Belgii, Francii a Itálii.

Součástí nové severní tribuny Etihad Stadium bude také takzvaný sky bar s výhledem na hřiště, na který bude navazovat „zážitková procházka po střeše stadionu“. Nad stadionem totiž vyroste lávka s vyhlídkou. Podobnou už studio Populous vytvořilo nad novým stadionem Tottenhamu Hotspur v Londýně. Součástí přestavby bude rovněž vznik fanouškovské zóny zvané City Square, která nabídne kapacitu pro tři tisíce návštěvníků. Vedle občerstvení bude na místě nové klubové muzeum a fanshop i hotel se 400 lůžky.

Stavět se navíc nebude jen přímo v rámci Etihad Stadium, ale též v přilehlém okolí. V Manchesteru totiž studio Populous staví ještě arénu Co-op Live, která se má otevřít v příštím roce. Jedním z investorů v ní je například slavný zpěvák Harry Styles. S kapacitou 23 500 diváků má jít o největší krytou halu ve Velké Británii, která má hostit koncerty a další společenské události. Bude tak větší než stávající Manchester Arena, která se nachází jen pár kilometrů od ní a právě ta dosud drží s kapacitou 21 tisíc titul největší kryté arény v zemi.

coop-live-manchester-etihad

Foto: Populous/Co-Op Live

Vedle fotbalového Etihad Stadium (nahoře) roste také krytá aréna Co-Op Live (dole)