Live

zobrazit nejnovější

14. 6. 2023 14:52

Rychlá zpráva

nekula

Nekula bude ministrem zemědělství jen do konce června, nahradí ho Výborný

Předseda lidovců a vicepremiér Marian Jurečka svolal na dnešní odpoledne mimořádnou tiskovou konferenci, během které podal svou rezignaci ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Na začátku července ho v pozici pravděpodobně vystřídá šéf poslaneckého klubu Marek Výborný, jeho nominaci ale musí nejprve potvrdit širší vedení strany. Novinářům do řekl Martin Jurečka, který zároveň uvedl, že o výměně jednal s premiérem Petrem Fialou. Zdeněk Nekula svou rezignaci odůvodnil tím, že posledních týdnech necítil podporu vedení lidovců.

14. 6. 2023 14:06

Rychlá zpráva

letadloFoto: Emanuel / Unsplash

Lety jsou kvůli klimatickým změnám stále turbulentnější

Podle studie zveřejněné minulý týden v časopise Geophysical Research Letters se silné turbulence bez výskytu oblačnosti vyskytují stále častěji. Na typické letové trase nad severním Atlantikem došlo mezi lety 1979 a 2020 k 55% nárůstu takových turbulencí, a to kvůli stále teplejšímu vzduchu v troposféře, nejnižší vrstvě zemské atmosféry. Teplotní rozdíl mezi troposférou a stratosférou je stále vyšší, roste tak i počet turbulencí.

14. 6. 2023 13:36

Rychlá zpráva

Evropská komise chce, aby Google přestal obchodovat s digitální reklamou

Evropská komise vydala prohlášení, ve kterém informovala společnost Google o tom, že její reklamní byznys není v souladu s férovou hospodářskou soutěží. „Komise nesouhlasí s tím, že společnost Google upřednostňuje své vlastní technologické služby pro zobrazování reklamy na internetu na úkor konkurenčních poskytovatelů služeb reklamních technologií, inzerentů a online vydavatelů,“ stojí v prohlášení. Internetový gigant tak nejspíš bude muset prodat část svého podnikání, aby uklidnil obavy antimonopolního orgánu.

14. 6. 2023 13:16

Rychlá zpráva

Úrokové sazby ČNB by mohly na konci roku začít klesat

Podle bývalého guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka by úrokové sazby České národní banky měly pravděpodobně někdy na konci roku začít klesat. Jak rychle, to ale nikdo neví, řekl na tiskové konferenci společnosti Broker Consulting. Záležet bude především na vývoji inflace. „Nikdo neví, jak bude vypadat nový normál, kde bude inflace v nové době po této vlně. Existuje několik klíčových megatrendů, které spíše hovoří o tom, že inflace nebude po nějakou dobu již tak nízko, jak bývala,“ uvedl Rusnok.

14. 6. 2023 12:36

14. 6. 2023 11:57

14. 6. 2023 11:36

Doporučujeme

Pražské Quadriennale je v plném proudu. Světově unikátní přehlídka scénického umění, divadelního designu i pouličních performancích trvá do 18. června.

14-1

7. - 17. 6. 2023

Pražské Quadriennale

Holešovická tržnice

Chci vědět více

14. 6. 2023 10:42

14. 6. 2023 10:02

Rychlá zpráva

baliFoto: Roberto Rendon / Unsplash

Na Bali jsou zakázány výstupy na tamní hory

Guvernér ostrova Bali Wayan Koster vyhlásil zákaz turistických aktivit na horách, a to s okamžitou platností. Rozhodnutí odůvodnil tím, že na vrcholy, které místní považují za posvátné, vystupuje velké množství nevhodně se chovajících turistů. Zákaz se týká celkem 22 hor, mezi nimiž jsou i obzvlášť populární vulkány Batur a Agung.

14. 6. 2023 09:31

Rychlá zpráva

Britští inovátoři dostanou od vlády finance na vývoj solární stanice ve vesmíru

Britské univerzity a technologické společnosti dostanou od vlády 4,3 milionu liber na vývoj vesmírné solární stanice. Technologie by měla umožnit sbírat energii ze Slunce pomocí satelitních panelů a následně ji vysílat na Zemi. Vláda Spojeného království si od ní slibuje zvýšení své energetické bezpečnosti.

14. 6. 2023 08:59

Rychlá zpráva

Hackathon v Praze řeší solární a větrné elektrárny

Představte si, že jste ministerstvo životního prostředí. Chcete rychleji přejít k obnovitelným zdrojům energie, a proto zavedete go-to zóny, kde půjde fotovoltaiku a větrné elektrárny snadněji a rychleji stavět. Kde ale zóny vyhlásit? Přesně s tímto zadáním dnes v Praze odstartoval hackathon, který pořádá právě resort životního prostředí. Koná se v sídle Microsoftu a tentokrát není ani tak programátorskou výzvou, jako spíš velkým brainstormingem o udržitelnosti.

14. 6. 2023 08:15

Rychlá zpráva

apple_inc-logoFoto: Apple

Nejhodnotnější značkou světa je Apple

Americký technologický gigant Apple je nejhodnotnější značkou světa. Předstihl tři největší konkurenty v oboru, tedy Google, Microsoft i Amazon. Na pátém místě se až za nimi umístil globální řetězec rychlých občerstvení McDonald’s a první desítku uzavírá Coca-Cola. Vyplývá to z žebříčku 100 nejhodnotnějších značek světa BrandZ, který sestavuje výzkumná společnost Kantar.

14. 6. 2023 06:45

Rychlá zpráva

Cesta osiřela. Zemřel Cormack McCarthy

Velký americký spisovatel a jeden z vůbec nejvýznamnějších literátů současnosti, Cormack McCarthy, včera zemřel. Autorovi zfilmovaných románů Cesta nebo Tahle země není pro starý bylo 89 let. Držitel Pullitzerovy ceny zemřel doma v Novém Mexiku přirozenou smrtí. McCarthyho vlivní kritici i akademici směle řadili k těm největším prozaikům, jako byli Herman Melville, William Faulkner či Ernest Hemingway.