Stěna smrti či kolosální akrobacie. Už tento víkend propukne festival Arena Divadla bratří Formanů

Loď Tajemství zakotví na smíchovské náplavce, kde bude již pošesté hostit představení v rámci letošního festivalu Arena pořádaného bratry Formanovými.

arena-nahled

Foto: Festival Arena

Festival pořádaný Divadlem bratří Formanů propukne již tento víkend

V roce 2017 si Matěj a Petr Formanovi řekli, že je jim jejich základna na divadelní lodi Tajemství malá, a rozhodli se, že zkusí zvětšit pole působnosti svého divadla a uspořádají open air festival. Tak začal první ročník festivalu Arena, který si dal za cíl divákům představovat nejen projekty Divadla bratří Formanů, ale také představení jiných tvůrců z Česka a celého světa, s nimiž se bratrské duo setkalo na svých cestách. Letošní šestý ročník propukne na stěně smrti v podání nespoutaných Francouzů již tuto sobotu 17. června na smíchovské náplavce a v nedalekém Erpet Centru Smíchov a potrvá až do 1. července.

Divadelní loď Tajemství obohacuje pražskou kulturní scénu od roku 2000 a její sezóna je v plném proudu od května do září. Posledních šest let se ale pravidelně přesouvá ze svého kotviště na náplavce Rašínova nábřeží na smíchovskou stranu, kde hostí festival Arena zaměřený na divadlo, nový cirkus, hudbu a současnou vizuální tvorbu. Symbolicky tím navazuje na provoz divadla Smíchovská Arena, které na stejném místě fungovalo v letech 1891 až 1938 a jehož jeviště zažilo i herce Vlastu Buriana.

„Tehdy před šesti lety nastala zcela jedinečná konstelace. Chtěli jsme v Praze představit své tehdy nové představení Deadtown. Postavili jsme kvůli tomu speciální scénu, takže jsme to museli udělat někde venku mimo naši loď Tajemství a smíchovská náplavka se jevila jako nejvhodnější. Zároveň jsme se mohli opřít o naše partnery, kteří nás již léta podporují, takže jsme vše uspořádali v relativně krátké době. Úplně sami s bráchou bychom to nezvládli,“ vysvětluje umělecký režisér festivalu Petr Forman.

stena-smrti

Foto: Le Mur de la Mort

Letos na festival dorazí také jedno typicky světské představení – motocyklová stěna smrti

Letošní festival je podle něj jiný v tom, že se rozkračuje také na plochu smíchovského Erpet Centra, které se nachází pouze několik minut chůze od smíchovské náplavky. „Přivezeme sem jedno typicky světské představení – motocyklovou stěnu smrti. Díky umístění v Erpet Centru můžeme také přivézt jeden prostorově opravdu náročný spektákl pod širým nebem: Rouge Nord od souboru Cirque Pardi!,“ dodává Petr Forman.

Za stěnou smrti stojí svérázná parta lidí z Francie Le Mur de la Mort, která pochází z rockového, kočovného a cirkusového prostředí. Zároveň jde o jednu z posledních skupin, které takovou show provozují. Závodníci během vystoupení popírají zákony gravitace i rovnováhy a na vertikální stěně hravě přesahují rychlost 80 kilometrů v hodině, ve které předvádějí rozličné akrobatické kousky. Chybět nebude ani jízda dvou a více motocyklů těsně nad sebou.

A co si představit pod prostorově náročným spektáklem Rouge Nord od souboru Cirque Pardi!? „Je to akrobatická show zaujímající zhruba třetinu fotbalového hřiště. Určená je pro stovky lidí a vyžaduje náročnou produkci a velkou techniku. Kvůli tomu bude k vidění pouze první dva dny festivalu,“ vysvětluje Petr Forman. Umělci a umělkyně budou během představení dávat na odiv svůj provazochodecký um, který propojí s příběhem o vztahu mezi člověkem a strojem. Poté akrobati nabídnou divákům krásné představení Low Cost Paradise v klasickém šapitó.

K vidění budou také představení tvorby bratří Formanů. Kromě výpravného Aladina se na lodi poprvé představí zcela nová jazzová operka pro děti od trumpetistky a skladatelky Štěpánky Balcarové v režii Matěje Formana nazvaná O ztracené vodě. „Hlavním motivem ve zdánlivě jednoduchém příběhu je aktuální téma úbytku vody a globálního oteplování. S jedním takovým konkrétním případem si musí poradit zvířátka v lese, kde se najednou ztratila voda,“ upřesňuje Petr Forman.

Festival Arena dává také opakovaně prostor mladým umělcům a souborům, často ještě z řad studentů. Bratři Formani totiž dobře vědí, jak těžké je v divadelním prostředí prorazit. Letošní ročník tak nebude výjimkou a na lodi Tajemství bude mít premiéru strukturovaná improvizace Ponorka souboru My kluci, co spolu chodíme. Diváci se mohou těšit také na představení studentů DAMU s názvem Jumbo o jedné z prvních světových zvířecích celebrit.

Festival Arena

Foto: Festival Arena

Festival se odehraje na smíchovské náplavce a v nedalekém Erpet Centru

Součástí festivalu bude i speciální mobilní francouzská kuchyně s francouzským kuchařem umístěná v návěsu kamionu, která bude sloužit jako místo pro odpočinek a občerstvení. „Francouzský kuchař přijede se souborem Cirque Pardi!, ale není součástí žádného představení, je to jejich podpora. Zázemí návěsu bude sloužit jako kuchyň, kde si budou moct návštěvníci koupit francouzské dobroty a zároveň se zde budou dopoledne učit děti představitelů souboru Cirque Pardi!. Přivezou si s sebou i paní učitelku. U těchto velkých cirkusových company to tak, především ve Francii, bývá,“ dodává Petr Forman.

Podle jeho slov letošní festival Arena stojí jednou nohou ve světě poezie a druhou ve světě světské zábavy. Bratří Formanovi totiž chtějí nabídnout program pro všechny. „Co je pro nás ale důležité a zásadní, že všechny ty věci mají vysokou profesionální úroveň a jsou něčím výjimečné nebo originální,“ uzavírá Petr Forman. Do areálu festivalu je jako každý rok i letos vstup zdarma. A pokud chcete mít zážitek vůbec nejpestřejší, doplujte do něj přívozem z protější Výtoně.