Online péče o duši Hedepy spouští psychiatrii. I ta funguje na dálku, vzniká prý na přání klientů

Platforma se dosud soustředila na psychoterapii, na dalším oboru spolupracuje s klinikou Unicare Medical. Má pomoct s dostupností péče psychiatrů.

Iva BrejlováIva Brejlová

krčil

Foto: Hedepy

Šéf služby Hedepy Lukáš Krčil

0Zobrazit komentáře

Říká se jí například telepsychiatrie a vyjadřuje, že i takový obor jde provádět na dálku a lze jej zařadit do kolonky telemedicína. A například podle studie publikované už v roce 2013 v Journal of Affective Disorders je při léčbě depresí stejně účinná jako psychiatrická péče tváří v tvář. Z online psychiatrie chce teď v Česku učinit známý obor platforma Hedepy, která zatím rostla na poskytování psychoterapie. Právě ji zavádí ve spolupráci se zdravotní klinikou Unicare Medical.

Má být jednou z možných rychlých a funkčních odpovědí mimo jiné na nedostatek kvalifikovaných odborníků. Podle tvůrců totiž umožňuje lepší využití času odborníků – a tedy dostupnost psychiatrické péče. Hedepy slibuje, že měsíce, které můžou lidé čekat na standardní sezení, dokáže změnit i na hodiny, pokud přijmou jeho online verzi.

„Včasné poskytnutí kvalitní péče je pro člověka s duševními potížemi naprosto zásadní, Hedepy proto umožňuje propojení s kvalifikovaným odborníkem klidně hned druhý den,“ slibuje Lukáš Krčil, CEO a spoluzakladatel Hedepy. S platformou zatím spolupracují jednotky atestovaných psychiatrů, jejich počet se podle Krčila postupně zvyšuje.

Dle statistik Světové zdravotnické organizace trpí duševními a neurologickými poruchami, včetně závislostí na užívání návykových látek, téměř miliarda lidí po celém světě. Kapacita zdravotnických institucí však této poptávce zdaleka nestačí. Průměrná čekací doba na psychiatrické vyšetření se pohybuje v řádu měsíců v Česku i ve světě.

Hedepy

Foto: Hedepy

Tým stojící za Hedepy

„Psychiatři jsou v posledních letech množstvím práce konstantně přehlceni, na každého klienta mají vyhrazen jen určitý čas a mezi jednotlivými sezeními mají téměř nulové pauzy,“ říká Ondřej Masner, lékař působící na klinice Unicare Medical. Říká, že platforma pomáhá nastavit si vlastní pracovní pravidla. „Díky čemuž se mohou v oboru snáz realizovat například i psychiatričky na mateřské dovolené, odborníci z menších měst či ti, kteří chtějí pracovat pouze na částečný úvazek,“ přibližuje.

Odborníci na tvorbě metodiky pracovali několik měsíců, i proto, že podle Krčila klienti už dřív měli zájem o spojení psychoterapeutické péče s tou psychiatrickou. Její nedostupnost to ale znemožňovala. Hedepy má v rámci online psychiatrického vyšetření umožnit i stanovení diagnózy a předepsání léků.

„Psychiatrie je velmi komplexní lékařský obor, k jehož změnám je potřeba přistupovat citlivě a s respektem,“ říká Masner. Zdůrazňuje, že si odborníci předem stanovili, pro které duševní poruchy je forma bavit se s psychiatrem přes obrazovku počítače nebo mobilu vlastně vhodná. „Například u pacientů potýkajících se s psychickými poruchami vedoucími ke zhoršení kognitivních funkcí, jako je vnímání či pozornost, je živý kontakt velmi důležitý, s klienty s těmito problémy proto odborníci na platformě pracovat nebudou,“ ujasňuje.

Psychiatrické služby poskytuje Hedepy klientům starším 18 let, a to ve formě péče na přímou úhradu. Aktuálně zdravotní pojišťovny takovou formu péče neproplácí. Princip online sezení zůstává totožný s již několik let fungující online psychoterapií – klient si předem vybere z nabídky zapojených psychiatrů, zarezervuje si termín a v domluvený čas se připojí na sezení.

Platforma momentálně poskytuje své psychoterapeutické služby na 12 evropských trzích, kde sdružuje bezmála 500 terapeutů. Jen loni si přes ni v onlinu o svém duševním zdraví popovídalo s odborníky 50 tisíc lidí. V květnu na svůj rozvoj Hedepy nabralo 50 milionů.

Rubriku Zdraví podporujíeuc-logo

Diskuze (0)

Novinka

Anonym