Live

zobrazit nejnovější

1. 6. 2023 17:56

Rychlá zpráva

sardinieFoto: Katie Kalmykova

Na oblíbených italských plážích letos úřady omezí počty návštěvníků

S blížící se letní sezonou se jako každoročně spousta turistů chystá na pobřeží Itálie. Pravidelně praskají ve švech především Sicílie a Sardinie, jejichž pláže tak čelí neúprosným davům, které za sebou nechávají hromady odpadků a negativně ovlivňují také zdejší živočichy. Pro letošní rok tak místní úřady podnikly kroky k ochraně životního prostředí a zavedly přísné denní limity návštěvnosti. Na sardinských plážích Cala dei Gabbiani a Cala Biriala platí denní limit 300 návštěvníků, na Cala Goloritze dokonce 250 návštěvníků denně a na největší pláži Cala Mariolu bude moci denně 700 osob. Na pláži Cala Goloritze pak budou muset návštěvníci místo zarezervovat a zaplatit vstupné šest eur.

1. 6. 2023 17:06

1. 6. 2023 16:37

Rychlá zpráva

solar-globalFoto: Solar Global

Elektrolyzér v Napajedlech vyrobil první kilogramy zeleného vodíku

Skupina Solar Global, český producent energie z fotovoltaických a dalších obnovitelných zdrojů, spouští moderní energetický komplex, jehož součástí je elektrolyzér určený pro budoucí výrobu zeleného vodíku. V průběhu května již zařízení vyrobilo první kilogramy vodíku a skupina nyní dokončuje i střešní fotovoltaickou elektrárnu, která ho bude napájet. Poté bude elektrolyzér díky zcela bezemisního provozu vyrábět první „zelený“ vodík v Česku.

1. 6. 2023 15:48

Rychlá zpráva

radka-bodzewiczFoto: Bold Gallery

V galerii Bold začíná výstava umělkyně Radky Bodzewicz

V galerii Bold, která se nachází v pražských Holešovicích, dnes začíná výstava umělkyně Radky Bodzewicz s názvem Ztracený ráj, který odkazuje k epické básni Johna Miltona z roku 1667, jejíž hlavní postavou je satan. „Obrazy Radky Bodzewicz nejsou nijak ilustrativní, každý si v nich může přečíst jiný příběh, který navíc umocňuje rozšířená realita. A ta diváka vtahuje do tajemného prostoru, v němž autorka tradiční téma využívá jako obecnou metaforu existenciální krize, která se projevuje ztrátou základních jistot,“ vysvětluje kurátor výstavy Radek Wohlmuth.

1. 6. 2023 15:21

1. 6. 2023 14:54

Rychlá zpráva

Červený kříž spustil nový web pro vzdělávání dětí v první pomoci

Gramotnost v první pomoci je velmi důležitá, příliš se o ní však nemluvit. Červený kříž tak spustil nový web Mladý zdravotník, který chce oslovit zejména děti. Ty se na něm mohou o první pomoci dozvědět prostřednictvím kvízů a interaktivních her a učitelé zde mají k dispozici materiály, které jim pomohou oblast dětem lépe přiblížit. „Děti jsou skupina, u které je znalost první pomoci přirozeně nejmenší, ale zároveň u ní dochází k více než 20 tisícům vážných úrazů ročně. V některých případech nelze čekat na příjezd záchranné služby a znalost první pomoci může být zásadní pro záchranu života,“ říká Miroslava Jirůtková z Červeného kříže.

1. 6. 2023 14:26

Rychlá zpráva

designblokFoto: Designblok

Designblok představil vizuál jubilejního 25. ročníku

Jubilejní ročník Designbloku, pražské mezinárodní přehlídky designu, proběhne od 4. do 8. října 2023 ve dvou výstavních domech. Jeho dějištěm bude poprvé Veletržní palác Národní galerie Praha a potřetí pak Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Pětadvacátým výročím se festival vrací k motivu zajíce, který festival v logu doprovázel dlouhé roky. Autorem portrétu je fotograf Salim Issa, grafický výraz doplnila Martina Černá ze studia Imagery. Podtitulem akce je pro letošek motto „Designu neutečeš!“ a jeho symbolickým tématem je CESTA.

1. 6. 2023 13:48

Doporučujeme

Vesnice Obora na první pohled ničím nevyniká. Při bližším prozkoumání ale zjistíte, že je plná výdobytků, za nimiž stojí progresivní sedlák a majitel pivovaru Obora Martin Novák.

novak-martin

1. 6. 2023 13:17

Rychlá zpráva

Rekordně ubylo dolarových milionářů, v Česku se ale jejich počet mírně zvýšil

Podle Zprávy o světovém bohatství společnosti Capgemini se v roce 2022 celosvětově snížil počet dolarových milionářů o 3,3 procenta na 21,7 milionu osob. Zároveň hodnota jejich majetku klesla o 3,6 procenta na 83 bilionů amerických dolarů. V Česku se počet dolarových milionářů drží přibližně na stejné úrovni, meziročně dokonce mírně narostl o 0,2 procenta – v roce 2022 se zvýšil na 32 300 osob. I domácí dolaroví milionáři však zaznamenali pokles svého bohatství, konkrétně o 0,6 procent. Jejich jmění v roce 2022 dosahovalo 78,2 miliardy amerických dolarů.

1. 6. 2023 12:36

Rychlá zpráva

natoFoto: NATO

Všechny členské státy NATO souhlasí s tím, že se Ukrajina stane členem

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes na jednání ministrů zahraničí NATO, které se koná v Norsku, prohlásil, že všechny členské státy NATO souhlasí s tím, že se Ukrajina stane členem Aliance. „Všichni spojenci se shodují, že Moskva nemá ve věci rozšiřování NATO právo veta,“ dodal Stoltenberg. Podle jeho slov je nyní nejnaléhavějším úkolem zajistit, aby Ukrajina ve válce zvítězila jako suverénní a nezávislý stát.

1. 6. 2023 11:52

Rychlá zpráva

Vydavatelství Burda International koupilo eXtra.cz a další weby

Vydavatelství Burda International CZ koupilo společnost Extra Online Media (EOM), pod kterou patří mimo jiné weby eXtra.cz, Lifee.cz nebo také Toprecepty.cz. Aktuální portfolio české Burdy tvoří například tituly Elle, Marianne, Svět ženy či Apetit. 75 procent podílu vydavatelství prodal fond Pale Fire Capital a 25 procent generální ředitel Tomáš Kačena, který na pozici zůstane i nadále. Kačena zůstane generálním ředitelem společnosti EOM. Strany se dohodly, že nebudou zveřejňovat finanční podrobnosti akvizice.

1. 6. 2023 11:05

1. 6. 2023 10:43

1. 6. 2023 10:15

Rychlá zpráva

Český výrobce tepelných čerpadel Acond loni zpětinásobil zisk

Milevská firma Acond je jedním z největších domácích výrobců tepelných čerpadel. Z její výroční zprávy vyplývá, že loni meziročně zpětinásobila zisk po zdanění. Z 28,7 milionu vyrostl na 146,6 milionu korun. Tržby jí stouply o 173 procent na téměř 798 milionů a vzhledem k vyšší poptávce po jejích výrobcích a službách staví novou halu, do které investuje kolem půl miliardy korun.

1. 6. 2023 09:45