Nejbohatším člověkem na světě je opět Elon Musk. Přeskočil lídra byznysu s luxusem Arnaulta

Podle aktualizovaného žebříčku miliardářů od agentury Bloomberg je Elon Musk co do hodnoty majetku opět číslo jedna. Pomohl mu menší zájem o luxus.

elon-musk

Foto: Midjourney

Majetek Elona Muska vyrostl na 4,3 bilionu korun

0Zobrazit komentáře

Akcie společnosti Tesla v květnu vzrostly a z Elona Muska se stal opět nejbohatší člověk na světě. Před ním žebříčku Billionaires Index, který skládá dohromady americká agentura Bloomberg, vévodil francouzský miliardář Bernard Arnault, který vlastní luxusní impérium LVMH a mezi technologickými giganty se s kabelkami Louis Vuitton a šperky Tiffany trochu vymyká. Muskův majetek se od začátku roku zvýšil o 40 procent na 192 miliard dolarů, což je v přepočtu 4,3 bilionu korun.

Tempo růstu ekonomiky zpomalilo, což způsobilo, že o luxusní zboží byl menší zájem. Naopak akcie automobilky Tesla podle agentury Bloomberg letos stouply o 66 procent. Právě díky těmto skutečnostem Elon Musk v žebříčku nejbohatších lidí světa předběhl Bernarda Arnaulta, který amerického podnikatele sesadil z prvního místa v prosinci.

Trh s luxusním zbožím, do kterého v případě byznysu Bernarda Arnaulta spadají například značky Louis Vuitton, Tiffany & Co., Sephora, Dom Pérignon nebo Christian Dior, začal totiž ten technologický v závěru loňského roku válcovat, jelikož lépe odolával inflaci. Akcie Tesly navíc klesly také po Muskově akvizici Twitteru. Jenže od začátku letošního roku se situace otočila.

Akcie Arnaultovy skupiny LVMH se tak od dubna propadly zhruba o 10 procent, kvůli čemuž za jediný den zchudl o 11 miliard dolarů. Musk mezitím letos získal více než 55,3 miliardy dolarů a jeho celkový majetek je nyní podle indexu oceněn na zhruba 4,3 bilionu korun, zatímco Arnaultův na asi 4,1 bilionu korun.

Za Muskem a Arnaultem se v žebříčku nachází Jeff Bezos, zakladatel a šéf Amazonu. Meziročně zbohatl o téměř 35 procent a jeho jmění dosáhlo hodnoty 3,1 bilionu korun. První desítce dominují technologičtí giganti, jako je zakladatel Microsoftu Bill Gates nebo zakladatel softwarové společnosti Oracle Larry Ellison. Jediným disruptorem je společně s Arnaultem ještě Waren Buffett, který má své portfolio rozprostřené v různých odvětvích.

Do pětistovky nejbohatších lidí světa se dostali i Češka a Čech, konkrétně Renata Kellnerová a Karel Komárek. Největší akcionářka nejsilnější české investiční skupiny PPF meziročně zbohatla o necelých pět procent a její majetek aktuálně činí 12,3 miliardy dolarů, což je v přepočtu bezmála 300 miliard korun. Majetek majitele největší loterijní skupiny v Evropě KKCG se pak vyšplhal na 175 miliard korun.