Live

zobrazit nejnovější

28. 5. 2024 21:15

Rychlá zpráva

deepl_1Foto: CzechCrunch

Populární překladač DeepL získal od investorů téměř sedm miliard korun

O projekty sázející na umělou inteligenci je mezi investory velký zájem. Potvrzuje to i nejnovější zpráva od německé společnosti DeepL, která vyvíjí nástroje mimo jiné pro překládání textů do různých jazyků. Na další rozvoj a boj s konkurenčními službami jako Google Překladač nebo Grammarly získala od investorů v čele s Index Ventures dalších 300 milionů dolarů (6,8 miliardy korun). Její hodnotu to posunulo na dvě miliardy dolarů. Naposledy DeepL získal stomilionovou investici loni v lednu.

28. 5. 2024 20:02

28. 5. 2024 18:34

Rychlá zpráva

ostrava-kolejeFoto: OSU

Ostravská univerzita se chystá postavit nové koleje za miliardu. Pomohou kraj i město

Ostravská univerzita oznámila, že ji Moravskoslezský kraj a město Ostrava pomohou financovat výstavbu nových vysokoškolských kolejí. Nové ubytovací kapacity pro studenty v místě současných vysokoškolských kolejí Jana Opletala mají stát přibližně miliardu korun. Z toho zhruba 575 milionů pokrývá dotace z programu MŠMT. Po 90 milionech přispěje Moravskoslezský kraj a město Ostrava. Zbytek peněz Ostravská univerzita dofinancuje úvěrem z Národní rozvojové banky, který je podpořen i dotací z Evropské komise.

Samotná výstavba by měla začít v roce 2025. „Aktuálně na Ostravské univerzitě studuje zhruba 10 tisíc studentů, ubytování na koleji je reálné pro asi pět procent z nich, přičemž přibližně polovinu tvoří studenti zahraniční. Výstavba nových kolejí je projektem s prvky sociálního bydlení, nabídne tak řešení bydlení i studentům, kteří si komerční ubytování dovolit nemohou. Současná kapacita kolejí se tak navýší o víc než jednou tolik, nabídne 663 lůžek v nových objektech,“ řekla náměstkyně ostravského primátora Andrea Hoffmannová.

28. 5. 2024 16:48

Rychlá zpráva

strnadFoto: CSG

Strnadova CSG koupí divizi sportovního vybavení americké firmy Vista Outdoor

Společnost Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada koupí za 1,96 miliardy dolarů (44,4 miliardy korun) divizi sportovního vybavení Kinetic Group americké firmy Vista Outdoor. Firmy o transakci jednaly od loňska, Vista nabídku přijala až díky tomu, že CSG v pondělí nabízenou částku zvýšila o 50 milionů dolarů.

Vista Outdoor patří mezi přední výrobce malorážové munice na světě, zahrnuje značky jako Remington, Federal, CCI nebo Speer. Proti záměru prodat tuto divizi firmě ze střední Evropy se postavili někteří američtí politici. Vista dnes  zároveň odmítla konkurenční nabídku na převzetí od firmy MNC Capital.

CSG v konečné nabídce zvýšila hotovostní složku splatnou akcionářům Visty o 3,10 USD na každou kmenovou akcii Visty, to znamená na 16,00 USD za akcii, což představuje proti dosavadní nabídce nárůst o 24 procent. Vista očekává, že transakce bude uzavřena ještě v letošním roce, až ji schválí akcionáři Visty a až obdrží povolení od amerického výboru pro zahraniční investice.

28. 5. 2024 15:22

Doporučujeme

„Hodnota portfolia, které ve fondu nyní mám, je bezmála půl miliardy korun.“

- investor František Bostl

Čtěte dále

28. 5. 2024 13:15

Rychlá zpráva

mapaFoto: CzechCrunch

Ministerstvo financí vytvořilo interaktivní mapu, která ukazuje tržní ceny nájmů v Česku

Ministerstvo financí představilo novou interaktivní mapu, která porovnává tržní ceny nájmů napříč celým Českem. Pomoci má určit hlavně výši nájemného v dotovaných bytech pro skupiny lidí, kteří takové bydlení potřebují, jak informuje server Peníze.cz.

28. 5. 2024 12:03

28. 5. 2024 11:05

28. 5. 2024 09:22

Rychlá zpráva

biocentrum-ukGrafika: znamení čtyř – architekti

Univerzita Karlova zahájila stavbu vzdělávacího centra za více než šest miliard

V Praze byla zahájena výstavba moderního vzdělávacího biomedicínského centra zvaného Biocentrum, které je součástí investičního projektu Kampus Albertov Univerzity Karlovy. Biocentrum má propojit řadu oborů a vedle poslucháren a učeben zde vzniknou desítky vysoce specializovaných laboratoří. Budova přijde na zhruba 6,4 miliardy korun, z toho náklady na stavební část Biocentra činí zhruba 3,1 miliardy korun bez DPH. Projekt se uchází o podporu z Národního plánu obnovy,

„Věřím, že právě teď děláme důležitý krok vedoucí k modernímu vzdělávání a vědě. Biocentrum se stane mezinárodně otevřeným, inspirativním prostředím pro studenty i akademické pracovníky,“ uvedla rektorka Univerzity Karlovy prof. Milena Králíčková. „Biocentrum přispěje k multioborovému vzdělávání v rámci lékařských i nelékařských oborů a ve výzkumu, spojeném s výukou také k vývoji a testování nových léčiv a léčebných postupů i k určování preventivních opatření proti nemocem, jejichž léčba bude pro odborníky velkou výzvou.“

28. 5. 2024 08:34

28. 5. 2024 07:54

28. 5. 2024 07:06

Rychlá zpráva

Poslanci dnes začnou debatovat o důchodové reformě

Poslanci se začnou zabývat spornými širšími změnami v důchodech. Mimořádná schůze svolaná koaličními zákonodárci k úvodnímu kolu debaty o vládní penzijní novele začne dnes odpoledne. Opozice už ohlásila dlouhá vystoupení svých zástupců. Očekává se, že diskuse potrvá nejméně dva dny a poslanci budou jednat i do nočních hodin.