Aplikace dvou Slováků jako první v EU nabízí legální investování pro lidi pod 18. Nabírá desítky milionů

Birdwingo již registruje téměř 30 tisíc uživatelů, zejména z Česka a ze Slovenska. Po vzoru Duolinga spustilo i investiční akademii.

Peter BrejčákPeter Brejčák

adam-hano-and-andrej-hano-copy

Foto: Birdwingo

Zakladatelé aplikace Birdwingo Adam a Andrej Hanovi

0Zobrazit komentáře

Slováci a bratři Andrej a Adam Hanovi dlouhodobě působili v zahraničí, kde již byly rozšířené aplikace pro jednoduché investování, například americký Robinhood. Doma jim taková chyběla, a tak rozběhli Birdwingo a registrují už desítky tisíc uživatelů. Teď hlásí zásadní novinky, kromě dalšího uzavřeného investičního kola také spuštění investování i pro lidi mladší osmnácti let či investiční akademii, která funguje podobně jako aplikace Duolingo. Přinášíme přehled nejdůležitějších informací.

Zainvestovaný startup: Birdwingo

Kdo investuje: Americký fond Bienville Capital, Peter Komorník a Igor Fratrič (zakladatelé exitovaného slovenského Slida), Peter Irikovský (zakladatel slovenské Exponey, která se prodala společnosti Bloomreach), Marek Šupa (bývalý ředitel slovenské 365.bank), či rodina Supervielle, jež provozuje jednu z největších bank v Latinské Americe. Zároveň se jako nevýkonný ředitel do firmy přidal zakladatel Twista Michal Šmída.

Jaká byla částka: Dohromady šlo o 1,2 milionu eur (30 milionů korun).

Kolik Birdwingo získalo předtím: V roce 2021 získalo 11 milionů korun (tehdy ještě pod názvem Tatrym).

Co Birdwingo dělá: Jde o investiční platformu, která uživatelům umožňuje kupovat a prodávat různé akcie či ETF fondy. Umožňuje investovat již od 25 korun a slibuje minimální poplatky, které CzechCrunch nedávno srovnal u podobných platforem.

Jak je startup velký: Počet registrovaných uživatelů dosáhl 26 tisíc, drtivá většina z toho jsou Češi a Slováci. Objem spravovaných aktiv firma nekomentuje, prý ale v posledních šesti měsících roste v průměru o 24 procent měsíčně. Průměrná investice má být 520 eur (přibližně 12 900 korun).

Zakladatelé: Bratři Andrej a Adam Hanovi, kteří léta studovali a kariérně působili v různých zemích západní Evropy i za oceánem. Aplikace jako například Robinhood tam byly běžné, v našem regionu ale dostatečně jednoduché řešení pro investování a obchodování neexistovalo, tak se rozhodli založit vlastní. Birdwingo spustili koncem roku 2022, zaměřují se především na mladé lidi.

Proč je to zajímavé: „Spustili jsme první investiční aplikaci v Evropské unii, která legálním způsobem umožňuje investovat také lidem ve věku jedenáct až sedmnáct let. Ve Spojených státech jsou takové již čtyři,“ komentuje pro CzechCrunch Andrej Hano.

Zároveň společně s investováním Birdwingo spustilo také investiční akademii, která funguje podobně jako populární aplikace Duolingo pro výuku cizích jazyků. „Místo španělštiny se ale člověk učí, jak investovat, takzvaný budgeting, fungování bank a ekonomiky a podobně,“ doplňuje Hano.

Vše o startupových investicích

Rubriku Startupy podporujíjt-retina