Live

zobrazit nejnovější

14. 6. 2023 11:36

Doporučujeme

Pražské Quadriennale je v plném proudu. Světově unikátní přehlídka scénického umění, divadelního designu i pouličních performancích trvá do 18. června.

14-1

7. - 17. 6. 2023

Pražské Quadriennale

Holešovická tržnice

Chci vědět více

14. 6. 2023 10:42

14. 6. 2023 10:02

Rychlá zpráva

baliFoto: Roberto Rendon / Unsplash

Na Bali jsou zakázány výstupy na tamní hory

Guvernér ostrova Bali Wayan Koster vyhlásil zákaz turistických aktivit na horách, a to s okamžitou platností. Rozhodnutí odůvodnil tím, že na vrcholy, které místní považují za posvátné, vystupuje velké množství nevhodně se chovajících turistů. Zákaz se týká celkem 22 hor, mezi nimiž jsou i obzvlášť populární vulkány Batur a Agung.

14. 6. 2023 09:31

Rychlá zpráva

Britští inovátoři dostanou od vlády finance na vývoj solární stanice ve vesmíru

Britské univerzity a technologické společnosti dostanou od vlády 4,3 milionu liber na vývoj vesmírné solární stanice. Technologie by měla umožnit sbírat energii ze Slunce pomocí satelitních panelů a následně ji vysílat na Zemi. Vláda Spojeného království si od ní slibuje zvýšení své energetické bezpečnosti.

14. 6. 2023 08:59

Rychlá zpráva

Hackathon v Praze řeší solární a větrné elektrárny

Představte si, že jste ministerstvo životního prostředí. Chcete rychleji přejít k obnovitelným zdrojům energie, a proto zavedete go-to zóny, kde půjde fotovoltaiku a větrné elektrárny snadněji a rychleji stavět. Kde ale zóny vyhlásit? Přesně s tímto zadáním dnes v Praze odstartoval hackathon, který pořádá právě resort životního prostředí. Koná se v sídle Microsoftu a tentokrát není ani tak programátorskou výzvou, jako spíš velkým brainstormingem o udržitelnosti.

14. 6. 2023 08:15

Rychlá zpráva

apple_inc-logoFoto: Apple

Nejhodnotnější značkou světa je Apple

Americký technologický gigant Apple je nejhodnotnější značkou světa. Předstihl tři největší konkurenty v oboru, tedy Google, Microsoft i Amazon. Na pátém místě se až za nimi umístil globální řetězec rychlých občerstvení McDonald’s a první desítku uzavírá Coca-Cola. Vyplývá to z žebříčku 100 nejhodnotnějších značek světa BrandZ, který sestavuje výzkumná společnost Kantar.

14. 6. 2023 06:45

Rychlá zpráva

Cesta osiřela. Zemřel Cormack McCarthy

Velký americký spisovatel a jeden z vůbec nejvýznamnějších literátů současnosti, Cormack McCarthy, včera zemřel. Autorovi zfilmovaných románů Cesta nebo Tahle země není pro starý bylo 89 let. Držitel Pullitzerovy ceny zemřel doma v Novém Mexiku přirozenou smrtí. McCarthyho vlivní kritici i akademici směle řadili k těm největším prozaikům, jako byli Herman Melville, William Faulkner či Ernest Hemingway.

13. 6. 2023 21:51

13. 6. 2023 21:02

Doporučujeme

„Používej svůj rozum. Zároveň ale poslouchej, co ti kdo radí, a teprve pak se rozhodni.“

- Zdeněk Pohlreich v rozhovoru pro CzechCrunch

Čtěte dále

13. 6. 2023 19:22

Rychlá zpráva

Neznámý hacker měl ukrást bitcoiny ruských služeb a převést je ukrajinským humanitárním organizacím

Neznámý hacker možná získal přístup ke stovkám peněženek s kryptoměnami, které patřily ruským speciálním službám, bitcoiny ukradl a převedl je ukrajinským humanitárním organizacím. Myslí si to odborníci na kryptoměny z Coindesk. Hacker měl získat přístup ke stovkám peněženek, které pravděpodobně patřily organizacím FSB či GRU.

13. 6. 2023 18:39

Rychlá zpráva

Rohlík zastropuje ceny bezlepkových nebo bezlaktózových výrobků

Online supermarket Rohlík se rozhodl zlevnit potraviny pro zákazníky se speciálními dietami – spadají do nich napříkald bezlepkové, bezlaktózové nebo diabetické výrobky. Garantuje, že jejich ceny zastropuje minimálně do konce srpna. Uvádí, že do podpory speciální kategorie investuje několik milionů korun měsíčně s tím, že vybrané potraviny bude v zásadě dotovat.

13. 6. 2023 17:52

Rychlá zpráva

Stromy si dokážou upravit prostředí, aby přežily

Stromy si zvládnout přizpůsobovat prostředí, ve kterém rostou. Například buk si udržuje vysoký obsah živin v půdě, naopak smrk má půdy pod svou korunou nejchudší. Tam, kde jsou stromy stresované, víc regulují takzvané dýchání, tedy šetří vodou. Pokud žijí různé druhy stromů pospolu, dokážou prostředí přizpůsobovat ke společnému prospěchu. Výzkum zveřejnil Ústav výzkumu globální změny AV ČR- CzechGlobe a Česká geologická služba.