Live

zobrazit nejnovější

5. 3. 2024 13:28

5. 3. 2024 13:15

Rychlá zpráva

Kofola má povolenou cestu k pivu, může koupit výrobce značek Holba a Zubr

Skupina Kofola ČeskoSlovensko může koupit většinový podíl ve firmě Pivovary CZ Group, která vyrábí piva značek Holba, Zubr a Litovel. Může koupit také společnost Fontána, která na území Česka prodává alkoholické i nealkoholické nápoje. Transakci povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který od prosince zkoumal, jestli spojením firem nenaruší hospodářskou soutěž.

Pivovary CZ Group jsou pátou největší pivovarnickou skupinou v Česku – svým loňským ročním výstavem plánovaly překročení 800 tisíc hektolitrů. Majitelem společnosti Pivovary CZ Group je společnost Moravská pivovarská, Kofola 100 procent akcií kupuje prostřednictvím firmy Pivovary Triangl.

5. 3. 2024 12:26

Rychlá zpráva

elon-musk_1Foto: Midjourney/X Corp.

Čtyři bývalí manažeři z Twitteru žalují Muska kvůli odstupnému

Bývalý výkonný ředitel amerického Twitteru Parag Agrawal a tři jeho kolegové tvrdí, že Elon Musk je po převzetí společnosti falešně obvinil z pochybení a donutil je opustit firmu. Následně jim podle žaloby odepřel odstupné, které jim bylo slíbeno dlouho před převzetím podniku. To přitom činí více než 128 milionů dolarů, tedy zhruba tři miliardy korun. Čtyři bývalí vysoce postavení manažeři Twitteru se tak rozhodli miliardáře zažalovat.

„Musk neplní své závazky, myslí si, že pro něj pravidla neplatí, a využívá své bohatství a moc, aby se bezohledně vypořádal s každým, kdo s ním nesouhlasí,“ cituje server BBC ze žaloby. Musk předloni v říjnu firmu Twitter koupil za 44 miliard dolarů a následně ji přejmenoval na X. Ve společnosti pak provedl rozsáhlé změny, mimo jiné i propuštění většiny zaměstnanců a uvolnění pravidel pro regulaci obsahu.

5. 3. 2024 11:26

5. 3. 2024 10:33

Rychlá zpráva

bezos-midjourney3Foto: Vygenerováno Midjourney / CzechCrunch

Amazon sílí, Bezos tak vystřídal Muska na pozici nejbohatšího člověka světa

Jeff Bezos, zakladatel internetového portálu Amazon a společnosti Blue Origin, která se zaměřuje na lety do vesmíru, vystřídal šéfa automobilky Tesla Elona Muska na pozici nejbohatšího člověka světa. Vyplývá to z žebříčku miliardářů, který vydává společnost Bloomberg. Podle ní hodnota Bezosova majetku v pondělí dosahovala zhruba 200 miliard dolarů, což je v přepočtu asi 4,7 bilionu korun, zatímco hodnota Muskova jmění činila kolem 198 miliard dolarů. Ke změně došlo, jelikož cena akcií Amazonu se od konce roku 2022 více než zdvojnásobila, naopak cena akcií Tesly se z vrcholu v roce 2021 propadla zhruba o polovinu.

5. 3. 2024 09:38

Rychlá zpráva

Začíná slavnostní týdenní zasedání čínského parlamentu, představí nejen ekonomické cíle

Čínská ekonomika má letos vzrůst o pět procent, tedy stejně jako loni, a výdaje na obranu o zvýší rovnou o 7,2 procenta. Nejen tyto údaje by dnes měly padnout během začátku týdenního zasedání čínského parlamentu. To má sice zejména ceremoniální charakter, je ale bedlivě sledováno kvůli jakýmkoli náznakům toho, jaké kroky vláda podnikne k oživení strádající ekonomiky.

5. 3. 2024 09:02

Doporučujeme

Spustili jsme prodej poslední vlny EARLY BIRD VIP vstupenek. Ušetřit můžete stále téměř třetinu ceny!

mm-nahled

6. - 7. 11. 2024

Money Maker 2024

Cubex Praha

Chci vědět více
Přidat do kalendáře2024-11-06 13:00:00Europe/PragueMoney Maker 2024Třetí ročník největší byznysové a investiční konference by CzechCrunch je tu! Konference, díky které pochopíte, jak navigovat byznys a investice v nejisté době.Cubex Praha

5. 3. 2024 08:15

Rychlá zpráva

Katalánské lékárny rozdávají menstruační pomůcky k opakovanému použití zdarma

Španělský region Katalánsko v pondělí začal v lékárnách zdarma poskytovat menstruační pomůcky určené k opakovanému použití, jako jsou kalíšky, spodní prádlo či látkové vložky. Krok regionální vlády může pomoci přibližně 2,5 milionu lidí.

Program je součástí snahy regionální vlády o snížení takzvané „menstruační chudoby“, což je termín označující skutečnost, že některé ženy kvůli nízkému příjmu nemají přístup adekvátním pomůckám. Opatření bylo zavedeno poté, co průzkum zjistil, že 44 procent žen, které v Katalánsku používají tyto hygienické potřeby, si nemůže dovolit ty, které by si přálo. Mimo to 23 procent žen uvedlo, že musí opakovaně používat výrobky určené na jedno použití.

5. 3. 2024 07:09

Rychlá zpráva

Další konkurent ChatGPT. Americký Anthropic ukazuje ramena s novou řadou textového generátoru Claude

Testový generátor Claude 3 dokáže podle Anthropicu najednou zpracovat až 150 tisíc slov, model GPT-4 od OpenAI, který pohání ChatGPT, jich pro srovnání zvládne zhruba 25 tisíc. V Česku lze „Clauda třetího“ za úplatu vyzkoušet přes programové rozhraní Athropicu. Cena se podle konkrétního výkonnostního stupně modelu pohybuje od čtvrt dolaru (6 korun) do 15 dolarů (350 korun) za milion tokenů. Jeden token je základní jednotka, se kterou systémy generativní umělé inteligence pracují. Obvykle je to část slova. Anthropic, který založili bývalí vedoucí výzkumníci OpenAI, za sebou má finanční podporu velkých technologických hráčů jako je Google nebo Amazon.

4. 3. 2024 21:15

4. 3. 2024 20:20

4. 3. 2024 19:50

4. 3. 2024 19:10

Rychlá zpráva

pregnant

Francie zanesla právo na interrupci do ústavy

Francie jako první země na světě zapsala právo na umělé přerušení těhotenství do ústavy. Návrh právního dodatku potřeboval ke schválení hlasy tří pětin poslanců, tedy 516, pro nakonec bylo 780 zákonodárců. Proti hlasovalo 72. Francie potraty legalizovala v roce 1975, bez udání důvodu tam interrupci lze podstoupit do 14. týdne těhotenství.

4. 3. 2024 18:37

Rychlá zpráva

donald-trump_1Foto: Cage Skidmore/Flickr

Donald Trump může kandidovat na prezidenta, rozhodl americký Nejvyšší soud

Coloradský případ, který soud projednával, argumentoval, že Trump není způsobilý k prezidentské kandidatuře kvůli jeho roli v útoku na Kapitol z 6. ledna 2021. Stát kvůli tomu bývalého prezidenta vyřadil z listiny kandidátů. Případ se točil okolo čtrnáctého dodatku americké ústavy, konkrétně jeho sekce 3. Ta říká, že se o post ve státní správě nemůže ucházet člověk, který se zapojil do povstání proti Spojeným státům americkým a zároveň už předtím zastával pozici, která od něj vyžadovala formální přísahu.

Soud v rozhodnutí uvedl, že jednotlivé státy unie nemohou vyřazovat kandidáty z prezidentských voleb. K tomu, jestli se Trump v lednu 2021 zapojil do povstání, se nevyjádřil. Soudci rozhodli den před takzvaným „superúterým“, kdy se konají prezidentské primárky v šestnácti státech a na Americké Samoi. Donald Trump čelí několika soudním sporům. Všechny dlouhodobě označuje za politický boj dnešního prezidenta Joe Bidena. Konkrétně coloradský případ ale přitom odstartovala žaloba pěti obyčejných voličů – dvou nezávislých a tří republikánských.

4. 3. 2024 17:17