Live

zobrazit nejnovější

3. 7. 2024 07:32

Rychlá zpráva

První demokraté volají po odstoupení Joea Bidena z voleb

Ve Spojených státech se objevují první demokraté, kteří volají po odstoupení Joea Bidena z podzimního volebního klání. Jde o důsledek prezidentovy nevydařené předvolební debaty, kde tváří v tvář Donaldu Trumpovi působil unaveně a jednoduše staře. „Reprezentuji srdce kongresového obvodu, který kdysi reprezentoval Lyndon B. Johnson. Ten za zcela jiných okolností učinil bolestivé rozhodnutí odstoupit. A prezident Biden by měl udělat totéž,“ promluvil nyní demokratický poslanec Lloyd Doggett z Texasu a jako první tak prolomil mlčení (alespoň to veřejné) v řadách Demokratické strany. Johnson v 60. letech minulého století nekandidoval na prezidenta, i když mohl – demokratického kandidáta ale tehdy přesto porazil republikán Richard Nixon.

3. 7. 2024 06:55

2. 7. 2024 20:38

Rychlá zpráva

V Česku se našla unikátní houba

Amatérský mykolog objevil v Česku sesličku poduškovitou, unikátní podzemní houbu, která je známá pouze z horských lesů na západě Spojených států a patří mezi vzácné a chráněné druhy. V Evropě se až doteď vůbec nenašla. Mykolog ji objevil na Milovické stráni v Chráněné krajinné oblasti Pálava.

2. 7. 2024 16:50

2. 7. 2024 14:45

Rychlá zpráva

Nadace chce obnovit zahradu Zikmundovi vily

Ve své vile ve Zlíně strávil cestovatel Miroslav Zikmund skoro sedmdesát let, nyní ji spravuje nadační fond. A ten má v plánu obnovit zahradu u vily. Nadace do toho plánuje zapojit i veřejnost, ta se může zapojit do hromadné adopce stromu Miroslava Zikmunda. Vila, která byl původně vystavěná jako baťovský domek je dnes kulturní památkou.

2. 7. 2024 12:57

2. 7. 2024 09:07

2. 7. 2024 08:32

2. 7. 2024 06:17

Rychlá zpráva

Co všechno může prezident? Nejvyšší soud USA vrátil otázku Trumpovy imunity nižšímu soudu

Spojené státy teď žijí jedním velkým tématem: co všechno může beztrestně dělat prezident, alespoň podle Nejvyššího soudu? Ten totiž vrátil nižší instanci k posouzení otázku, zda má exprezident Donald Trump imunitu vůči trestnímu stíhání za snahu zvrátit poslední prezidentské volby. Soudní většina rozhodla, že bývalí prezidenti mají nárok na širokou imunitu spojenou s činy vykonanými v úřadu, Trumpův případ ale definitivně nerozsoudila.

Podle verdiktu šesti konzervativních členů nejvyššího soudu existuje absolutní imunita, která se vztahuje na činy spadající pod základní ústavní pravomoci, vysvětluje deník The New York Times. Exprezidenti mají také nárok na alespoň presumpci imunity vůči stíhání za všechny své oficiální úkony. U neoficiálních úkonů žádná imunita není, pokračuje rozhodnutí.