Skoro devadesát let se na Vítězném náměstí nestavělo. Teď tu stojí budova za bezmála miliardu

PPF tu chtěla vybudovat takzvaného Ledního medvěda, nakonec pozemek na Praze 6 zastavěly Penta a Kaprain. Ty mají i další plány.

Eliška NováEliška Nová

victoria-palace-8

Foto: Penta

Victoria Palace

0Zobrazit komentáře

Pro pozemek na Vítězném náměstí měla dlouhá léta připravený svůj projekt skupina PPF. Dům přezdívaný Lední medvěd se ale nelíbil části veřejnosti, společnost se nakonec nedomluvila ani s Prahou 6, a tak lukrativní pozemek prodala. Bylo na něm parkoviště. Snaha zastavět parcelu na severním nároží trvala patnáct let, nic tu nevyrostlo ale ještě mnohem déle. Až teď tu stojí nová budova.

Dejvice tak, jak je známe dnes, jsou především dílem architekta Antonína Engela. Ten tu vytvořil jednu z největších urbanistických koncepcí. Hospodářská krize ji ale nedovolila dokončit. Na Vítězném náměstí se dlouho nestavělo, nová budova tu vznikla až po 87 letech. Stojí za ní společnost Kaprain Karla Pražáka a také investiční skupina Penta, které pozemek od PPF odkoupily.

S Ledním medvědem už nepočítaly. Pro nový návrh přizvaly architekta Jakuba Ciglera, který tu načrtl budovu, jež respektuje původní Engelův rukopis. To znamená, že má obloukový půdorys, který se otevírá směrem do náměstí a který výškově nepřekrývá okolní domy. Budova dostala název Victoria Palace. Palác vítězství na Vítězném náměstí.

Ještě jedna věc se s výměnou investora změnila. Zatímco PPF tu chtěla mít kanceláře, Kaprain a Penta od začátku počítaly s byty. Bude jich 92. Každý z nich má mít balkon nebo lodžii, výhledy odsud jsou přitom opravdu speciální – dívat se je možné samozřejmě na Vítězné náměstí, ale také na Hradčany či Ořechovku. Už se podle obou společností skoro rozebraly, dům je v současnosti obsazený z 85 procent.

„Budova má tři hlavní dominanty. První z nich jsou fasádní lamely z hliníku a sklocementu, které svou složitostí tvaru a cenou byly asi to nejnáročnější, s čím jsme se na projektu potýkali. Další je dvoupatrové vstupní lobby s recepcí s nepřetržitým provozem, které je celé obloženo italským travertinem. Hlavním lákadlem pro rezidenty je zahrada plná zeleně a s vodním prvkem, které dominuje 25 let starý strom dovezený z Nizozemska,“ uvádí manažer společnosti Penta Michal Kotrč.

Co se týče zmíněné fasády, jejím pohledovým prvkem jsou právě hliníkové lamely. Samotná investice do nich vyšla na 150 milionů korun. Vstupní lobby je pak speciální díky lustru tvořeném tisíci kusy hrubých krystalů od společnosti Preciosa.

Kromě bytů je ve Victoria Palace také aktivní parter, to znamená, že v přízemí najdou lidé na ploše 1 900 metrů čtverečních obchody či služby. Má tu být nová pobočka potravin Albert, která otevírá 3. července, přesouvá se sem pobočka České spořitelny a sídlit tu má telefonní operátor O2 či lékárna Dr. Max, která je ze skupiny Penta. A přidat se má také další pobočka kavárenského řetězce The Miners.

„Je to místo, kde bylo dlouhodobě zanedbané prostranství a nikdy nedokončený městský blok. Budova Victoria Palace je městotvorná a dodá novou kvalitu celému svému okolí,“ říká David Musil z Penta Real Estate. Ta spolu s Kaprainem investovala do nové výstavby 850 milionů korun.

Obě společnosti, navíc ještě se Sekyra Group, tímto s investicemi do Vítězného náměstí nekončí. V plánu mají zastavět i vedlejší pozemek, který je poslední nezastavěnou parcelou na Kulaťáku. Na tu už společnosti vypsaly architektonickou soutěž. Takzvaný Čtvrtý kvadrant v Dejvicích má na základě ní dotvořit holandsko-český tým Benthem Crouwel Architects a Opočenský Valouch architekti.