Live

zobrazit nejnovější

13. 5. 2024 14:14

Rychlá zpráva

lemur-zoo-olomoucFoto: Zoo Olomouc

V olomoucké zoo se narodila dvojčata lemurů

V olomoucké zoo se narodila dvojčata lemurů tmavých, vzácných poloopic z Madagaskaru, kterým kvůli kácení deštných pralesů hrozí vyhynutí. „Díky výraznému pohlavnímu dimorfismu již od prvního dne víme, že se narodil sameček a samička. První dny se matka s mláďaty, které nosí ve slabinách, zdržovala v boudičce v horní části výběhu a ani otec nesměl být příliš blízko. Zhruba po 10 dnech se ale osmělila a mláďata předvádí návštěvníkům i přímo u skla,“ říká zooložka Jitka Vokurková.

13. 5. 2024 12:45

Rychlá zpráva

Booking.com je gatekeeper, oznámila Evropská komise. Začne vyšetřovat i sociální síť X

Evropská komise označila společnost Booking za gatekeepera, tedy vlivný podnik, jenž významně ovlivňuje provoz internetu. Znamená to, že firma, která prostřednictvím své služby Booking.com nabízí na internetu krátkodobé ubytování, bude muset splňovat přísné povinnosti podle unijního nařízení o digitálních trzích. Komise také zahájí tržní vyšetřování sociální sítě X.

Takzvaní gatekeepeři musejí podle pravidel EU dodržovat nařízení, jejichž smyslem je lépe ochraňovat podnikání jejich menší konkurence. Pro spotřebitele by také mělo být jednodušší snadno se odhlásit ze služeb dané platformy. Firma označená jako gatekeeper musí mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na její služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými.

Firmám, které se normou nebudou řídit, hrozí pokuta až deset procent celosvětového ročního obratu. O tom, zda je gatekeeperem i sociální síť X, rozhodne Evropsá komise do pěti měsíců. Zabývala se také online reklamní službou X Ads. Dospěla však k závěru, že ta charakteristiky vlivného podniku nenaplňuje.

13. 5. 2024 12:34

13. 5. 2024 11:35

Rychlá zpráva

Den daňové svobody letos bude 11. června, loni byl 13. června

Den daňové svobody v Česku letos podle Liberálního institutu připadá na 11. června, o dva kalendářní dny dříve než loni. Na stát tak Češi budou pracovat 162 dní, o den méně než loni. Rozdíl způsobuje letošní přestupný rok. Dnes o tom informoval Liberální institut, který den daňové svobody od roku 2000 vypočítává. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu.

13. 5. 2024 11:11

Rychlá zpráva

Těhotenství vám zmenší mozek. Ale také ho posiluje

Neuroložka Liz Chrastilová proměnila své těhotenství na výzkumný projekt. The Wall Street Journal popisuje, jak sledovala změny svého mozku před otěhotněním, během těhotenství i po porodu.

13. 5. 2024 09:36

Rychlá zpráva

linda-chce-kureFoto: Anifilm

Festival Anifilm 2024 vyhlásil vítěze mezinárodních soutěží

Festival animovaných filmů Anifilm v mezinárodní soutěži celovečerních filmů ocenil film Linda chce kuře! italsko-francouzského autorského dua Chiara Malta a Sébastien Laudenbach. V kategorii krátkých filmů zvítězil polský snímek Zima režisérů Tomek Popakul a Kasumi Ozeki. Ze studentských filmů porota vybrala film Východní déšť z Estonské akademie umění v Tallinu režisérky Milly Yencken. Další vítěze včetně videoherních kategorií najdete na webu Anifilmu.

13. 5. 2024 08:18

13. 5. 2024 07:13

13. 5. 2024 06:45

Rychlá zpráva

orangutanFoto: Simone Millward / Unsplash

Malajsie chystá orangutaní diplomacii. Lidoopy rozdá odběratelům palmového oleje

Malajsie plánuje darovat orangutany zemím, které od ní ve velkém nakupují palmový olej. Gesto dobré vůle je vnímáno jako snaha přesvědčit ostatní státy, že je Malajsie připravena rozvíjet svou ekonomiku a současně udržet naživu ohrožené druhy. Ekologickým organizacím se ale plán nelíbí, píše BBC. „Malajsie doufá, že získá stejnou pověst jako Čína svou pandí diplomacií,“ řekl malajsijský ministr Johari Abdul Ghani.

12. 5. 2024 20:28

12. 5. 2024 19:22

Rychlá zpráva

Každý osmý Čech našel v mobilu sledovací aplikaci

Každý osmý dotázaný Čech ve svém telefonu někdy našel sledovací aplikaci, kterou si sám nenainstaloval, tedy takzvaný stalkerware. Tyto aplikace nejčastěji sledovaly polohu dotyčného (51 procent případů), navštívené webové stránky (44 procent) a čas strávený v jiných aplikacích (31 procent). Vyplývá to z průzkumu značky Avast mezi více než tisícovkou respondentů.

„Stalkerware je druh softwaru, který stalker, jenž je oběti často blízký a má tak přístup k jejímu zařízení, obvykle nainstaluje bez jejího souhlasu nebo vědomí. Jeho prostřednictvím může sledovat aktivitu dotyčného, včetně textových zpráv, hovorů, přesné polohy a dalších dat,“ uvedl analytik Avastu Jakub Vávra. Stalkerware se navíc podle něho může vydávat za jiné programy, jako jsou například rodičovské aplikace.

12. 5. 2024 17:08