Live

zobrazit nejnovější

14. 6. 2023 06:45

Rychlá zpráva

Cesta osiřela. Zemřel Cormack McCarthy

Velký americký spisovatel a jeden z vůbec nejvýznamnějších literátů současnosti, Cormack McCarthy, včera zemřel. Autorovi zfilmovaných románů Cesta nebo Tahle země není pro starý bylo 89 let. Držitel Pullitzerovy ceny zemřel doma v Novém Mexiku přirozenou smrtí. McCarthyho vlivní kritici i akademici směle řadili k těm největším prozaikům, jako byli Herman Melville, William Faulkner či Ernest Hemingway.

13. 6. 2023 21:51

13. 6. 2023 21:02

Doporučujeme

„Používej svůj rozum. Zároveň ale poslouchej, co ti kdo radí, a teprve pak se rozhodni.“

- Zdeněk Pohlreich v rozhovoru pro CzechCrunch

Čtěte dále

13. 6. 2023 19:22

Rychlá zpráva

Neznámý hacker měl ukrást bitcoiny ruských služeb a převést je ukrajinským humanitárním organizacím

Neznámý hacker možná získal přístup ke stovkám peněženek s kryptoměnami, které patřily ruským speciálním službám, bitcoiny ukradl a převedl je ukrajinským humanitárním organizacím. Myslí si to odborníci na kryptoměny z Coindesk. Hacker měl získat přístup ke stovkám peněženek, které pravděpodobně patřily organizacím FSB či GRU.

13. 6. 2023 18:39

Rychlá zpráva

Rohlík zastropuje ceny bezlepkových nebo bezlaktózových výrobků

Online supermarket Rohlík se rozhodl zlevnit potraviny pro zákazníky se speciálními dietami – spadají do nich napříkald bezlepkové, bezlaktózové nebo diabetické výrobky. Garantuje, že jejich ceny zastropuje minimálně do konce srpna. Uvádí, že do podpory speciální kategorie investuje několik milionů korun měsíčně s tím, že vybrané potraviny bude v zásadě dotovat.

13. 6. 2023 17:52

Rychlá zpráva

Stromy si dokážou upravit prostředí, aby přežily

Stromy si zvládnout přizpůsobovat prostředí, ve kterém rostou. Například buk si udržuje vysoký obsah živin v půdě, naopak smrk má půdy pod svou korunou nejchudší. Tam, kde jsou stromy stresované, víc regulují takzvané dýchání, tedy šetří vodou. Pokud žijí různé druhy stromů pospolu, dokážou prostředí přizpůsobovat ke společnému prospěchu. Výzkum zveřejnil Ústav výzkumu globální změny AV ČR- CzechGlobe a Česká geologická služba.

13. 6. 2023 17:05

13. 6. 2023 16:21

Rychlá zpráva

Nadace rodiny Kellnerovy směřuje granty talentovaným studentům

Nadace rodiny Kellnerovy udělila finanční granty 64 talentovaným Češkám a Čechům, kteří teď budou prohlubovat své znalosti na zahraničních univerzitách. Nově přijala do projektu Univerzity 19 studentů, dalších 45 pokračuje s touto podporou už více jak rok. Stipendisté směřují na renomované univerzity, například na Oxford, Cambridge nebo Boston. Mezi podpořené rozdělí Nadace v následujícím akademickém roce 14,9 milionu korun.

13. 6. 2023 15:06

Rychlá zpráva

mbappe_xFoto: Depositphotos

Mpabbé je na odchodu z PSG

Francouzský fotbalový útočník Kylian Mbappé je na odchodu z Paris St. Germain. S klubem odmítl prodloužit kontrakt. Je tak druhou hvězdou, která tým opouští, po Lionelu Messim, který zamířil do americké soutěže MLS. Mistr světa z roku 2018 je nejlepším střelcem v historii pařížského klubu. V uplynulé sezoně mu pomohl k jedenáctému titulu 28 góly.

13. 6. 2023 14:06

13. 6. 2023 13:20

Rychlá zpráva

Beatles mají letos vydat novou píseň. A to díky umělé inteligenci

Paul McCartney použil umělou inteligenci k tomu, aby vytvořil „poslední nahrávku Beatles“, kde by měl účinkovat i John Lennon – hudebník, který zemřel v roce 1980. McCartney to uvedl během rozhovoru v pořadu rádia BBC. Stroj měl dodat Lennonův hlas. O jakou píseň přesně půjde, není jasné, BBC spekuluje o skladbě Now and Then. Tu totiž dostal McCartney před Lennonovou smrtí nahranou na kazetě a s pomocí AI mohl jeho hlas oddělit a použít pro nové kvalitní zpracování. Nahrávka má vyjít ještě letos.

13. 6. 2023 12:28

13. 6. 2023 11:31

Rychlá zpráva

Křetínský opět rozšiřuje mediální dosah ve Francii

Společnost Czech Media Invest (CMI) Daniela Křetínského si pořizuje podíl ve francouzské firmě Loopsider: v mediálním projektu, který vyrábí videa a šíří je prostřednictvím sociálních sítí. CMI v něm získává 45 procent, podle odhadů za víc než 700 milionů korun. Český miliardář má už v zemi podíl v několika médiích, například v novinách Le Monde či časopisech Elle a Marianne.