Liz Trussová chtěla být novou Margaret Thatcherovou. Neporozuměla ale síle finančních trhů
Britská premiérka rezignovala po několika týdnech ve funkci. Podle analytika je její pád příkladem, že to, co vládám procházelo za pandemie, nyní už nemusí.
Trussová se do dějin zapíše jako premiérka, která v čele Británie stála nejkratší dobu
Velká Británie si včera připsala další poprvé. Od čtvrtečního odpoledne má ve své historii premiérku, která ve funkci vydržela pouhopouhých 45 dní. Konzvervativní političce Liz Trussové zlomilo vaz to, co ji do čela země před měsícem a půl vyneslo – slib razantních ekonomických reforem, které se ale ukázaly natolik chaotické a pro trhy nepřijatelné, že jejich ohlášení neustála.
Podle analytika společnosti XTB Jiřího Tylečka bylo základní chybou končící premiérky to, že si pro svůj reformní balíček nepřipravila půdu a podcenila jeho ekonomické a finanční faktory. A proto finanční trhy rozhodly o jejím osudu. Jak ale Tyleček píše v komentáři pro CzechCrunch, nedá se přitom tvrdit, že by byl její program v základu špatný.
***
Čtvrteční rezignace britské premiérky Liz Trussové nebyla žádným překvapením. V úřadu byla jen něco málo přes šest týdnů a nestačila si tak ani pořádně zahřát své premiérské křeslo. Do historie vejde jako premiérka, která sloužila nejkratší dobu.
Smrt královny Alžběty II. ji zastihla hned třetí den v úřadě, což bychom z dnešního pohledu mohli brát jako špatné znamení. Hned od začátku svého mandátu se také musela prát se špatnou ekonomickou situací. A byly to nakonec rázné kroky v této oblasti, které ji stály místo.
Její šance stát se premiérkou přišla v červenci, kdy rezignoval Boris Johnson. Prorazila s vizí snižování daní a tvrdým, přímým postojem, který připomínal Margaret Thatcherovou. Podařilo se jí přemoci Rishiho Sunaka ve vnitrostranickém souboji, a to hlavně zásluhou odvážného ekonomického programu, který s postojem Sunaka kontrastoval. Ten tvrdil, že program premiérky může způsobit ekonomický chaos, což se nakonec potvrdilo.