Logistické centrum nemusí být jen betonová krabice. V Nizozemsku postaví jedno ze dřeva a slámy
Je uhlíkově neutrální a neničí přírodní biodiverzitu, ale naopak rozmanité druhy přitahuje. Nové nizozemské logistické centrum je nejen krásné.
Jsou čím dál víc potřeba. Když ale člověk projíždí místem s logistickým centrem, nemusí být zrovna architekt nebo urbanista, aby viděl, že podobné stavby nezkrášlují města ani přírodu. A co teprve, když je na jednom místě takových center víc. Dánské architektonické studio Henning Larsen nyní představilo logistickou budovu, která ani zdaleka nevypadá jako ty, jež se nyní běžně staví.
Nový logistický hub má už za tři roky stát na nizozemském území zvaném Flevopolder, které jak název napovídá, tvoří poldry (území s regulovanou hladinou vody). Nejzajímavější na něm ovšem je, že má být největší dřevěnou logistickou budovou na světě. Centrum bude vyrobené z lepeného lamelového dřeva a také CLT desek. Dohromady čítá 155 tisíc metrů čtverečních a zahrnuje kanceláře a sklady, ale také restauraci a střešní zahradu. Navíc splývá s krajinou a tvoří architektonicky velmi zajímavou stavbu.
„Návrh Logistického centra West znamená zásadní změnu v představách o tom, jak by měly logistické stavby vypadat. Je výsledkem sjednocení klientského a poradenského týmu, které se snažily vytvořit design, jenž je vizuálně ohromující a uhlíkově neutrální a má pozitivní dopad na biodiverzitu,“ říká Eva Ravnborg, obchodní ředitelka ateliéru Henning Larsen. Nápadité je navíc logistické centrum nejen zvenku, ale také zevnitř. Dřevo totiž prostupuje i interiérem.
Architekti spočítali, že stavba nejen že přírodní rozmanitost v místě neomezí, ale naopak přinese o deset procent biodiverzity více. Docílit toho chtějí mokřadním biotopem. Ten si nakonec užijí nejen živočichové, ale také lidé. Doplní ho promenáda, která má sloužit jako vyhlídková trasa a místo, kde se mohou zaměstnanci vzdělat. Bude to tedy vypadat jako v národním parku – jednotlivá stanoviště odhalí něco ze života místních rostlin, jinde budou moci lidé posedět a jen tak se dívat na krajinu.
„Více než čtyřicet procent pozemku je věnováno krajině a inspiruje se okolním ostrovním prostředím. Stavba tak využívá biogenní materiály a podporuje biologickou rozmanitost,“ popisuje studio na svých stránkách. Nelze tak čekat žádnou betonovou krabici. Kromě dřeva Henning Larsen použije na stavbu například slámu.
Počítá se také s tím, že některé oblasti v místě zůstanou lidem nepřístupné. „Náš závazek chránit a zlepšovat životní prostředí přesahuje estetické hledisko. Jde o podporu ekologické rozmanitosti a vytváření udržitelného ekosystému,“ říká k tomu Sonja Stockmarr, která má ve studiu na starosti krajinářskou architekturu. Dodává, že ateliér nestaví jen logistické centrum, ale pečuje o prostředí okolo. Příroda pak navíc podle nich také podporuje pohodu a produktivitu zaměstnanců.