Loni vyhrál Oliver Dlouhý, letos usedne do poroty. EY hledá dalšího Podnikatele roku s celosvětovým přesahem
Eduard Kučera, Jiří Hlavatý, Janis Samaras, František Piškanin nebo Zbyněk Frolík. Česká edice soutěže EY Podnikatel roku už dvacet let ukazuje, že i v malé středoevropské zemi vznikají podnikatelské příběhy, které mají celosvětový formát a hlavně sílu inspirovat masy. Právě zmínění šéfové či zakladatelé firem jako Avast, Juta, Kofola, Hopi nebo Linet jsou toho důkazem a v jednadvacátém ročníku prestižní soutěže se bude hledat další taková tvář.
Letošní edice soutěže dostává navíc kvůli pandemii koronaviru nový rozměr. „Podnikatelé urychlili digitální transformaci svých firem, objevili svůj dosud nevyužitý potenciál a prokázali skutečného podnikatelského ducha. A přesně takové hledáme,“ říká vedoucí partnerka EY v Česku a pro část střední a jihovýchodní Evropy Magdalena Souček.
Právě poradenská společnost EY již tradiční soutěž organizuje a i letos bude vedle hlavní ceny Podnikatel roku hledat také toho nejlepšího technologického podnikatele, začínajícího podnikatele i společensky prospěšného byznysmena. V minulosti se mezi oceněnými objevily i Simona Kijonková ze Zásilkovny, Josef Průša z Prusa Research, zakladatelé Mixitu Martin Wallner a Tomáš Hubera nebo startupista Jan Řežáb.
Hlavní a nejprestižnější ocenění EY Podnikatel roku si loni z jubilejního dvacátého ročníku odnesl Oliver Dlouhý, šéf brněnského letenkového startupu Kiwi.com, který díky tomu letos usedne také do čela odborné poroty, aby pomohl spolu s kolegy z předchozích ročníků vybrat letošního laureáta.
Právě tento systém skládání poroty je na soutěži unikátní – dalšího podnikatele roku vybírají předchozí ocenění, de facto ho tak přijímají k sobě „do klubu“ a jsou ve svém rozhodování nezávislí na partnerech nebo sponzorech.
„Rok 2020 více než kterýkoli jiný předtím ukazuje, že inovace a moderní technologie ve spojení se silnou mírou společenské odpovědnosti jsou naší jedinou možností, jak docílit trvale udržitelný blahobyt na planetě Zemi. Česko má mnoho výjimečných lidí a talentů, kteří v tomto směru hodně dokázali a dokazují,“ říká Oliver Dlouhý.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsSpolu se šéfem Kiwi.com, které se pomalu oklepává z velmi náročných měsíců způsobených pandemií koronaviru, budou o vítězi rozhodovat také v úvodu zmínění pánové a vedle nich například Pavel Juříček, Lubomír Stoklásek, Petr Chmela, Kvido Štěpánek nebo Kateřina Janků. Porota v hodnocení zohledňuje mimo jiné osobnost soutěžícího, jeho čestnost a poctivost, strategickou orientaci či inovace a dopad jeho podnikání.
Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách soutěže. Uzávěrka přihlášek i nominací je 21. října 2020. Slavnostní vyhlášení je v plánu na 2. březen 2021, celosvětové finále se následně uskuteční v červnu.
EY Podnikatel roku je jedna z mála globálních soutěží pro podnikatele, která se navíc pravidelně vyhlašuje téměř v šedesáti zemích na šesti kontinentech. Vítěz hlavní ceny následně bude reprezentovat Českou republiku na celosvětovém finále soutěže, která vznikla už v roce 1986 ve Spojených státech a řadí se tak k nejstarším svého druhu. Titul světové podnikatelky roku získala naposledy indická doktorka Kiran Mazumdar-Shaw, která stojí například za výrobou enzymů, díky nimž mají miliony lidí trpících diabetem přístup k cenově dostupnému inzulínu.
Partnerem článku a celého CzechCrunche je společnost EY. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.