Loono díky prevenci zachraňuje životy. Abychom mohli pokračovat, potřebujeme teď vaši pomoc, říká Kateřina Vacková

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

katerina-vackovaInsider

Foto: Jan Martinec

Kateřina Vacková, zakladatelka Loono

0Zobrazit komentáře

Kateřina Vacková tradičně hýří dobrou náladou. Při videohovoru ze skladu své neziskové organizace Loono mi ukazuje desítky krabic, do nichž s kolegy balí populární merchandising, který pomáhá. Pomáhá jak samotné neziskovce, tak především v osvětě o prevenci a různých onemocněních. Také na Loono ale dopadl složitý pandemický rok, a tak teď žádá o pomoc sama Kateřina Vacková.

Loono už v prevenci vyškolilo přes 100 tisíc lidí, zapojilo do svých programů přes 500 lékařů a studentů medicíny a v online světě svými edukačními materiály oslovilo 2,5 milionu lidí. Výsledkem jsou minimálně desítky lidí, kterým včasná prevence pomohla zachránit život. Celé to však něco stojí a Kateřina Vacková přiznává, že na příští rok její neziskovce kvůli pandemii vypadla polovina rozpočtu.

Proto teď spouští kampaň na dárcovské platformě Donio, kde chce od podporovatelů vybrat minimálně 500 tisíc korun. „Ve skutečnosti potřebujeme tři miliony, ale chceme část získat od veřejnosti a část od mecenášů, se kterými jsme v kontaktu,“ vysvětluje devětadvacetiletá Vacková, která se začala věnovat prevenci onkologických onemocnění i díky vlastní zkušenosti s rakovinou.

Dnes už je ale záběr Loona mnohem širší. Řeší také prevenci kardiovaskulárních onemocnění a brzy přibude prevence duševních onemocnění. V příštím roce chce Vacková se svým týmem spustit již čtvrtou celonárodní kampaň, tentokrát zaměřenou právě na duševní zdraví. Věnovat se chce i cukrovce a dětské obezitě.

loono

Foto: Radek Vébr

Tým Loono

„Chceme propojit fyzické a duševní zdraví. Naše kampaň bude řešit i stále palčivější témata jako syndrom vyhoření, závislosti na digitálních produktech či sociálních sítích nebo poruchy příjmu potravy. Společně s tím plánujeme také komunitní aplikaci, díky které budou mít všichni snadný přístup k informacím o prevenci a dostaneme se tak i víc do regionů,“ popisuje plány Vacková.

Standardně si Loono půlku aktivit financuje díky vlastním činnostem a polovinu díky podpoře vnějších subjektů, ale letošní pandemický rok fungování změnil. Velkou část příjmů má neziskovka postavených na workshopech pro firmy. Ty s ohledem na vládní opatření úplně vypadly, a přestože se je podařilo přesunout do onlinu a na podzim se provedlo zhruba 200 webinářů, na pokrytí veškerých nákladů to nestačí. I proto se teď Loono obrací na veřejnost.

„Dělali jsme, co jsme mohli, abychom ve školení veřejnosti pokračovali. Zdraví je teď důležitější než kdy dřív. Bohužel to ale nestačí. Abychom mohli příští rok fungovat alespoň ve stejných kolejích jako dosud, nepropouštět a rozjet čtvrtou edukační kampaň, potřebujeme pokrýt díru v cash flow a najít další partnery,“ říká Vacková s tím, že o druhou polovinu rozpočtu Loono žádá v různých grantech.

Lidé dosud podporovali Loono především nákupem jeho triček a dalšího merchandisingu, což je i nadále možné, ale Kateřina Vacková otevřeně přiznává, že teď neziskovce ještě více pomůže přímá podpora. Přes Donio ji přitom jde celých 100 procent z darované částky. „Máme sice plán B, C, D i E, ale věříme, že nebudou třeba,“ říká Vacková na dotaz, co by se dělo, kdyby se peníze získat nepodařily.

loono_2

Foto: Loono

Loono šíří osvětu o prevenci po celém Česku

„Pokud bychom museli omezit naše aktivity, mohlo by dojít k poklesu návštěvnosti preventivních prohlídek či k pozdnímu zachycení symptomů, protože o nich lidé nebudou vědět. Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale zatímco se teď v médiích řeší spíše zavřené restaurace, dopad na sociální oblast a její znefunkčnění může mít také velké následky,“ upozorňuje Vacková.

Aktivy Loona dnes již zastřešuje většina lékařských společností, neziskovka se stává silným partnerem pro doktory, když například dodává edukační materiál do ordinací a vzdělává v edukaci o prevenci i samotné lékaře. Vacková přiznává, že na začátku s takovou podporu ani nepočítala.

beck-kyncl2

Přečtěte si takéDo Live Penalty investují i Jaroslav Beck a Robert Kyncl. Český startup Pavla Kacerleho nabral už přes 50 milionů korunDo Live Penalty investují i Jaroslav Beck a Robert Kyncl. Český startup Pavla Kacerleho nabral už přes 50 milionů korun

„Jsme rádi, že se stáváme odborným partnerem a dokážeme pomoci tam, kde třeba lékaři nemají tolik času,“ říká. Dodnes navíc desítky nemocnic, škol i komunitních center po celé zemi využívají jejich edukační materiály, které Loono vytvořilo hned na začátku pandemie, aby mohlo osvětu šířit alespoň nějakým způsobem.

Sama se sice Kateřina Vacková původně chtěla před časem z řízení své srdcové neziskovky stáhnout a začít se věnovat jiným projektům, ale teď je v dění opět i s celým týmem ponořená naplno. V Loono jsou totiž maximálně odhodlaní udržet v provozu vše, co za poslední roky vybudovali. „Všichni tu věříme v sílu prevence a děláme pro ni vše,“ dodává.