Lukáš Novák provedl Euromedii složitým rokem a odchází. Knižního obra má digitalizovat manažer z telekomunikací

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

lukas-novak-intefi4

Foto: InTeFi

Lukáš Novák, majitel skupiny InTeFi

0Zobrazit komentáře

Knihy lidstvo určitě číst jen tak nepřestane, ale pandemie koronaviru dokázala celý byznys točící se kolem jejich prodeje značně zbrzdit. Kvůli zavřeným obchodům trpěla v loňském roce i knihkupectví Luxor, ale jejich majitel, velká knižní skupina Euromedia, nakonec podle všeho projde složitým rokem relativně dobře. A zároveň to byla poslední mise pro Lukáše Nováka.

Čtyřicetiletý podnikatel řídil Euromedii od roku 2017, kdy ji převzali miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč společně s Rockaway Jakuba Havrlanta. V roce 2019 vykázala společnost Euromedia Group konsolidovaný obrat zhruba ve výši 2,5 miliardy korun a řadí se mezi největší hráče tuzemského knižního trhu. Od února pak bude mít nového CEO.

„Od mého nástupu do funkce v roce 2017 se nám společně za toto relativně krátké období povedlo vybudovat největšího hráče na českém knižním trhu se silnou pozicí v nakladatelském, velkoobchodním i maloobchodním segmentu,“ uvedl Lukáš Novák s tím, že se na konci ledna rozhodl z vlastní iniciativy skončit, aby se mohl věnovat dalším podnikatelským aktivitám.

„Můj odchod z vedení Knižního Holdingu (pod nějž Euromedia patří – pozn. red.) byl dlouhodobě plánovaný. Z pozice výkonného ředitele se mi podařilo dosáhnout akvizičních cílů a dokončit konsolidaci assetů, které jsme si spolu s dalšími akcionáři nastavili. Nyní je čas předat firmu profesionálnímu managementu,“ doplňuje pro CzechCrunch Novák, který nadále zůstává akcionářem skupiny.

luxor-liberec

Foto: Luxor

Knihkupectví Luxor v Liberci

Do skupiny Euromedia dnes spadají nakladatelské značky jako Knižní Klub, Ikar nebo Universal, zmíněná síť knihkupectví Luxor a také největší knižní velkoobchod v Česku, který zásobuje knihkupce i další obchody produkcí většiny tuzemských nakladatelů. Celá skupina je teď připravená na další růst a má dojít také k významnější digitalizaci.

S tou již pomůže nový výkonný ředitel, kterým se od 1. února stane František Mala. Manažerovi s dlouholetými zkušenostmi z telekomunikačního byznysu bude jeho předchůdce předávat otěže po složitém roce, kterým prý však nakonec velká část skupiny proplula nad očekávání dobře.

„Ačkoliv byl rok 2020 velmi těžký, tak díky zvolené strategii a optimalizacím se zdá, že stěžejní části našeho podnikání Euromedie, a to vydavatelská, online a distribuční činnost, vykáží lepší výsledky než za rok 2020. Bohužel knihkupectví Luxor se pandemie a vládní nařízení dramaticky dotkla,“ doplňuje pro CzechCrunch Novák, ale přesná čísla za rok 2020 zatím Euromedia sdělovat nechce.

František Mala má za sebou několik let v telekomunikačním byznysu, kde působil v dceřiných společnostech skupiny Deutsche Telekom. Věnoval se financím, marketingu i prodeji a službám zákazníkům v českém i slovenském T-Mobilu či rumunském Telekomu a v novém působišti bude chtít své zkušenosti zhodnotit.

lukas-novak

Přečtěte si takéKnihkupectví je dnes především služba, není to byznys. Knihy musí zdražit, říká Lukáš Novák z EuromedieKnihkupectví je dnes především služba, není to byznys. Knihy musí zdražit, říká Lukáš Novák z Euromedie

„Přejít do knižního byznysu je pro mě velká výzva, na kterou se těším. Oba světy ale mají jedno společné, a to je péče o zákazníka, která je pro mě prioritou. Z telekomunikací jsem také zvyklý na důraz na inovace, který chci přenést i do své nové role,“ popisuje František Mala. Co přesně bude jeho úkolem a jak by měla vypadat avizovaná digitalizace, zatím není jasné.

Naopak jasné je to, čemu se bude po odchodu z čela Euromedie věnovat Lukáš Novák. Před rokem jsme ve velkém rozhovoru psali o tom, že jde o aktivního podnikatele, který prodává knihy, buduje miliardovou IT skupinu a s technologiemi v zádech staví domy. Tak si teď můžeme jen škrtnout první část, zbytek i nadále platí.

„Dál se chci věnovat hlavně rozvoji své investiční skupiny InTeFi. V rámci té se nám nabízí řada investičních a akvizičních příležitostí, i proto jsme v posledních měsících posílili její tým. Příležitosti se nám otevírají jak v IT, kde máme čtyřistačlennou technologickou firmu BOOTIQ, stejně tak ve finančních produktech zastoupených dnes slovenským FinGo a v neposlední řadě v možnosti posílit aktivity InTeFi na realitním trhu,“ dodává Novák.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym