Má Čína střechu? To a plno dalšího zodpoví satirický dokument Cunk On Earth od tvůrce Černého zrcadla

Philomena Cunk je (není) významná britská novinářka zabývající se vším možným. V nové sérii na Netflixu vysvětlí dějiny civilizace – a my se jí smějeme.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Foto: Jonathan Browning

Diane Morgan jako Philomena Cunk

0Zobrazit komentáře

Co je pro lidstvo významnější – renesance, nebo Single Ladies od Beyoncé? Byť obojí má v kultuře svoje místo, není to otázka, kterou by si jen tak někdo položil (nepočítáme tedy akademiky). A proto ji pokládá Philomena Cunk, údajná britská novinářka, která provází diváky dějinami civilizace v dokumentární sérii Cunk On Earth.

V reakci na rok 2020, který mezi jinými pohromami pohltila pandemie, Netflix vydal mockument Smrt roku 2020, jenž shrnuje hlavní negativní události s tak odlehčeným tónem, jak to bylo možné. O rok později navázal ještě dalším speciálem, letos ale už další pokračování nevyšlo.

Cunk on Earth původně vyprodukovala britská televize BBC, teď ale vychází i na Netflixu. A se dvěma speciály má nejednu věc společnou. Od zvláštních postav (akademici) po zvláštní komentáře a jednoho z tvůrců – Charlieho Brookera, který stojí také za Černým zrcadlem. Na rozdíl od poněkud povýšeného vypravěče Smrti roku 2020 a Smrti roku 2021 ovšem Philomena Cunk nemá vždy pravdu. Spíš ji má málokdy.

Navazuje na tradici postav, kterou reprezentují především Sasha Baron Cohen se svým nekonečně zvídavým rapperem Alim G nebo Stephen Colbert v dřívějším pořadu The Colbert Report. Nebo Carl Sagan. Stejně jako oni nepobrala mnoho rozumu, nechybí jí ale sebevědomí na to, aby svůj směšný pohled na svět prezentovala s vážnou tváří.

Poprvé se Cunk, jíž tvář, tělo, hlas a nejspíš i další aspekty propůjčila britská komička Diane Morgan, objevila už v roce 2013 v pořadu Charlie Brooker’s Weekly Wipe. Mezi nejzábavnější segmenty z této doby patří její komentář k fenoménu Harlem Shake. Například popisuje, jak neuvěřitelné je video, kde šílený tanec dělají vojáci. „Dokonce muži, kteří jsou vycvičení zabíjet a od státu dostali nástroje smrti, se rádi uvolní,“ říká novinářka.

Podobně nesmyslné komentáře, které musí každému rozumnému člověku přijít hloupé a zábavné, jí časem zajistily i vlastní pořady. V roce 2016 vyšel mockument (falešný komický dokument) Cunk On Christmas, o dva roky později pak následovala pětidílná série Cunk On Britain a dokonce Cunk On Everything, které evidentně pokrylo vše, co existuje. Přesto se však nakonec našly malé mezery – jako třeba přes pět tisíc let dlouhá historie lidstva – přiblížené v novince.

Ačkoliv jde jen o drobky všehomíra, rozsah materiálu, jaký se Philomena rozhodla představit, je jednou z mála vad na kráse Cunk On Earth. Shrnout vývoj lidské civilizace od jeskynních lidí po chytré telefony za celkem dvě a půl hodiny – a ještě k tomu neustále přidávat zábavný komentář s různě bizarními odbočkami – je skutečně extrémní. V praxi to pak znamená, že pokud jsme nepromarnili celou základní školu, nedávno neutrpěli zásadní zranění hlavy nebo nejsme v pokročilém stadiu Alzheimerovy choroby, nic nového se nedovíme.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

To, že Cunk nepatří mezi zvlášť vzdělané či chytré lidi, nutně neznamená, že nemá vyhraněné názory nebo že jí producenti do scénáře nedali zajímavé poznámky. Třeba se dozvíme o přetrvávající existenci rasismu a dopadech relativně nedávné éry otroctví ve Spojených státech. Když se pak novinářka málem zhroutí při zjištění, že mnoho zemí má dodnes funkční nukleární zbraně, nezbývá než s ní soucítit. Lidská touha páchat násilí je jedno z témat, které ani Cunk a řada zpovídaných odborníků nedokáží uspokojivě vysvětlit.

O skutečném porozumění (alespoň pokud nejde o detaily k fenomenální písni Pump Up the Jam od belgických Technotronic) to ale primárně není. Hlavní atrakcí je samotná Philomena Cunk – pousmějete se nebo se alespoň zmateně zamračíte při čtení jejího jména? Pak vás nejednou pobaví v sérii nečekaných neporozumění řadě slov a poznámek k základním epochám lidských dějin.

Byť nefunguje vše na sto procent, celá série velice dobře kličkuje mezi dětinským humorem a chytrou satirou a na první pohled příliš dlouhé půlhodinové epizody uběhnou rychle. Odneseme si z nich přitom jeden z nejlepších komediálních zážitků na Netflixu za poměrně dlouhou dobu.

Kariéra Taylor Swift se stáčí k filmu. Její prvotina s hvězdou Stranger Things uspěla na Grammy

Letošní udílení cen Grammy ovládla Beyoncé, která pokořila rekord v počtu sošek, zajímavější ale je směr, kterým se ubírá Taylor Swift.

Filip HouskaFilip Houska

Americká zpěvačka Taylor Swift

0Zobrazit komentáře

Je především zpěvačkou s jednou z nejúspěšnějších desek všech dob, čím dál více to ale americkou popovou hvězdu Taylor Swift táhne k filmu. Náznaky, že by se od hudby, kde si vybudovala takřka neotřesitelné postavení, mohla vzdálit a více se prosazovat na stříbrných plátnech v roli režisérky, přišly i během letošního udílení cen Grammy, kde bodoval její krátkometrážní hudební snímek All Too Well.

V průběhu udílení cen Grammy, které se konalo v noci z neděle na pondělí, byla Taylor Swift spíše divačkou než tím, kdo často stál na pódiu za mikrofonem a pronášel děkovný proslov. To letos patřilo Beyoncé, která galavečer ovládla – americká R&B zpěvačka si z něj odnesla čtyři sošky, čímž překonala rekord maďarského dirigenta Georga Soltiho a stala se osobou s nejvíce cenami Grammy v historii. Má jich 32.

Swift se na pódiu neotočila ani po vyhlášení kategorie o nejlepší album, které připadlo britskému zpěvákovi Harrymu Stylesovi. Možná šlo trochu o překvapení, přece jen Swift loni vydala nesmírně úspěšnou desku Midnights, se kterou ovládla hudební žebříčky i poslechovost na streamovacích službách. Na Harry’s Home člena bývalého populárního boybandu One Direction ovšem ani to podle poroty nestačilo.

Třiatřicetiletá rodačka z americké Pensylvánie si ale jednu sošku nakonec odnesla, a to za nejlepší videoklip roku. Tuto kategorii totiž vyhrál patnáctiminutový film All Too Well, jenž doplňuje stejnojmennou verzi písničky, kterou Swift nahrála už před jedenácti lety. A spíše než zážitek ze samotného díla u lidí z hudebního průmyslu vyvolal otázku, jestli slavná zpěvačka do budoucna nedá před hudbou prostor své filmové vášni.

Už v minulosti totiž ukázala, že zpěv není jedinou disciplínou, pro kterou má vlohy. Před dvěma lety poprvé sama režírovala videoklip ke skladbě The Man z desky Lover, který z ní učinil první ženu v historii, jež obdržela cenu za nejlepší režii na MTV Video Music Awards (VMA). Do audiovizuální tvorby se přitom položila už v roce 2010 v roli spoluautorky konceptů. Krátkometrážní film All Too Well to ale posunul o úroveň výše.

Zdaleka totiž nejde o prostý hudební videoklip, nýbrž autobiografické drama s jasným příběhem a sdělením, které nejprve zachycuje romantický vztah a poté zabředává do procesu vyrovnávání se s tragickou láskou. Celé dílo pak dokresluje americká herečka Sadie Sink, mimo jiné Max ze seriálového megahitu Stranger Things, která v něm má spolu s americkým hercem Dylanem O’Brienem (Vlčí mládě) hlavní roli.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zisk ceny Grammy tak pro Swift, která na režisérském poli vzhlíží například ke Chloé Zhao nebo Guillermu del Torovi, může být potvrzením, že kariéra režisérky dává smysl. Ostatně tomu není tak dávno, co si pro svůj první celovečerní film plácla s produkční společností Searchlight Pictures (spadající pod Disney), u níž vznikla řada vítězů a nominantů na Oscara jako 12 let v řetězechBirdmanTvář vody, Země nomádů127 hodinStrom života nebo Králíček Jojo.

K filmu prý už navíc měla napsat i původní scénář, bližší informace o zápletce nebo obsazení ale zatím nejsou známy. „Taylor je příklad umělce a vypravěče, jaký se objeví jednou za generaci. Jsme upřímně nadšeni a poctěni tím, že můžeme být součástí její vzrušující a nové tvůrčí cesty,“ uvedli loni v prosinci prezidenti Searchlight Pictures David Greenbaum a Matthew Greenfield v oficiálním prohlášení.

Zabývat se ale otázkou, zda Swift postaví hudbu na další kolej a přejde plně do filmu, je nicméně předčasné. Přemýšlet nad tím ovšem začal i legendární technologický novinář Walt Mossberg, který na Twitteru napsal, že „vše (od její přítomnosti na různých filmových festivalech až po produkční smlouvu s Disney) naznačuje, že Taylor Swift zamíří do filmového průmyslu“.