Má čtyři děti, tak vymyslel Kanclík. Malý prostor napojíte do sítě a můžete v něm pořádat i porady
Spoluzaložil Zoot, teď se Ladislav Trpák pouští do přírodních staveb. Po obyvatelných posedech se dal i do malých kanceláří na zahradu či terasu.
Pandemie ukázala, že Češi pracují z domova rádi. Pochvalují si, že ušetří čas, když nemusejí dojíždět, že mohou pracovat odkudkoli a jsou flexibilnější. Aspoň tak to ukázal výzkum ministerstva práce a sociálních věcí. Co ovšem práci z domova příliš neprospělo, bylo zavření škol a školek. Zatímco do kanceláře dětský řev nedolehne, do ložnice i obýváku snadno. Mnozí by si řekli: Škoda, že tehdy ještě neexistoval Kanclík.
Ladislav Trpák jakoby všechny tyhle příběhy znal. Ostatně sám má doma čtyři děti. A tak vymyslel něco, co v příští pandemii zcela jistě obstojí. Kanclík je ovšem zamýšlen i do normálního života. Zapadá totiž do konceptu Žijte. Venku. S ním už firma Bayaya obdarovala Česko obytnými posedy. Kanclík je novinkou, která byla představena na letošním Designbloku.
„U známých vnímám, že by něco takového potřebovali. Poptávka je ale například i u developerů, kteří když něco staví, potřebují si někam sednout, něco ukázat a potřebují to třeba jen na půl roku. Zkusili jsme proto na co nejmenším půdorysu vymyslet něco, kam by se dalo pohodlně sednout,“ vypráví Trpák.
Nakonec je z toho malý prostor, který však v sobě ukrývá místo pro sezení v okně, sedačku a stůl, ke kterému si můžou pohodlně sednout i dva lidé. Sedačka se přitom dá rozkládat. A byť se to na tak malém prostoru zdá neuvěřitelné, dva lidi se tu i vyspí. Rozměry malé kanceláře jsou jen 2,5 krát 1,8 metru. Výška je přes 2,3 metru. Základy nejsou díky kovové konstrukci potřeba, Kanclík je možné postavit v podstatě kamkoli – i na nohy.
Všichni Bayayové mají ve zvyku věci domýšlet do důsledku. A tak je tu například i střešní okno, aby se tu před spaním dalo také koukat na hvězdy. Kanclík má též topný panel, aby tu nebyla zima, až udeří prosinec. K tomu všemu jsou tři okénka, aby se tu dalo pořádně vyvětrat. Zastínit se dá prostor předokenními roletami.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsMinistavbu je možné klidně umístit na zahradu nebo dokonce i na terasu. Nepůjde tu přitom o žádné cizí těleso. Kanclík si s přírodou rozumí. Je vyrobený z bio desek, které se lepí křížem, to znamená, že jsou pevné a neohýbají se. Zároveň je ale možné ho umístit i do openspacové kanceláře.
Z malé pracovny je také velmi dobrý výhled. Skla jsou zasazena do samotné konstrukce a mají dobré izolační vlastnosti. Vše, co je potřeba, je připojit domeček na prodlužovačku a zajistit zdroj napájení. Výhodou je, že když je to nutné, Kanclík lze bez větších problémů převézt jinam.
Je to navíc také stavba moderní. Uzpůsobená je tak, aby se dala zamknout a odemknout otiskem prstu, aplikací nebo přístupovým kódem. Vybavená kancelář vyjde na 350 tisíc korun.
Jeden Kanclík, ze kterého pracuje i sám Trpák, je k vidění v pražském Radotíně. Stojí tu na dvoře prodejny Ski a Bike Centra, který zrevitalizovali nadšenci v čele s Katkou a Lukášem Princovými, kteří mají prostor v dlouhodobém pronájmu. I tady to, byť ve městě, dýchá přírodou. Kanclík si je možné prohlížet i z místní kavárny.
Zatím vznikly tři kusy malé kanceláře. „Postupně začínáme nabírat objednávky a budeme připravovat sériovější výrobu,“ dodává jeden z Bayayů. Když bude koncept úspěšný, pustí se firma i do trochu většího konceptu. „Zvažujeme Jednačku. Mohl by pak vzniknout celý firemní kampus. Děláme zároveň i moduly s toaletou a se sprchou. Spoustu věcí jsme si vyzkoušeli na glampingu,“ dodává Trpák.
Luxusní ubytování v přírodě, jak zní definice glampingu, vytvořila firma v podobě několika dřevěných chatek například i pro Twofingers. „Glamping má návratnost do dvou let od investice. Lidi baví menší typy ubytování, už nechtějí jezdit do hotelů, ale chtějí být v přírodě,“ líčí podnikatel, který před lety spoluzaložil internetový obchod Zoot.
Příroda je podle něj po covidu čím dál častěji vyhledávaným tématem. Je to tak ostatně i v zahraničí. Třeba v Japonsku se podle Trpáka zabývají lesologií, vědou o tom, jak dobře člověku dělá les. To, co každý tak nějak sám tuší, tedy že les prospívá imunitě nebo psychice, mají podložené čísly. „Kdybychom všichni byli v lese, je na světě mnohem líp,“ je přesvědčený Trpák.
Mnohem známější jsou posedy Bayayů. Domečky na vysokých nohách jsou už na sedmdesáti místech po celém Česku. Pod značkou Kup si posed jsou k mání celoročně obyvatelné stavby. Lidé je umisťují na různých místech a dokonce se zákazníci ptají, zda v nich lze celoročně bydlet. Posedy pak podle Trpáka mají také širokou škálu zákazníků. Do typu zvaného Domeček se vejde i pět lidí.