Magnety, tlačítka i rezistory. Česká stavebnice Boffin Magnetic učí základům elektrotechniky děti i dospělé

boffin-magnetic1

Foto: 3Dsimo

Česká stavebnice Boffin, která zabaví a naučí

0Zobrazit komentáře

Český startup 3Dsimo Davida Paškeviče o sobě až doposud dával vědět svými 3D pery a multifunkčními nástroji, které mimo 3D kreslení zvládnou například i řezání, pájení či gravírování. Nyní však přináší zcela nový produkt, kterým je stavebnice Boffin Magnetic. Skrze ni chce děti i dospělé naučit základům elektrotechniky a přiblížit jim tak svět ukrývající se v elektronických zařízeních.

Člověk je tvor hravý a kreativní, to ostatně dokazuje úspěch stavebnic LEGO či Merkur. Pražské 3Dsimo přináší na trh další stavebnici, s jejímž složením však zábava teprve začíná. Vytvořené projekty jsou totiž interaktivní, a hlavně toho své stavitele spoustu naučí. Položili jste si třeba někdy otázku, na jakém principu funguje teploměr nebo co se ukrývá uvnitř MP3 přehrávače?

Pokud ano, může vám Boffin Magnetic přinést odpověď na tyto i další zvídavé otázky. Nejen děti, ale i dospělí se na této propracované stavebnici mohou naučit základy elektrotechniky a fungování některých spotřebičů, které bereme do ruky každý den, ale vlastně vůbec netušíme, na jakých principech fungují.

boffin-magnetic2

Foto: 3Dsimo

K základní stavebnici je možné přikupovat další součástky

 „Boffin jsme si přáli vyrábět především s ohledem na jeho přínos v oblasti rozvoje dětí školního věku. V České republice se každým rokem setkáváme s větším nedostatkem schopných odborníků v technických oborech a informačních technologiích,“ přibližuje devětadvacetiletý David Paškevič.

„Většina dětí a teenagerů nad podobnou kariérou neuvažuje, protože se jim zdá příliš složitá a nerozumí fungování základních technologií, které dennodenně používají. Naše stavebnice tak poslouží každému rodiči, který chce svému dítěti toto základní povědomí dopřát a otevřít mu širší možnosti již od útlého věku,“ přibližuje zakladatel 3Dsima ušlechtilý cíl, se kterým se do výroby stavebnice pustil.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Základem stavebnice je magnetická podložka, na kterou se umisťují jednotlivé komponenty. Ty zahrnují součástky, jako jsou kondenzátory, přepínače, tlačítka, rezistory, ale i LED diody, joysticky, displeje, mikrofony a další. Díky magnetické vodivé ploše je jejich implementace velmi snadná a konstruktér může jednoduše opravovat chyby, aby se dopracoval ke kýženému výsledku.

paskevic

Foto: 3Dsimo

David Paškevič, zakladatel startupu 3Dsimo

Kombinováním dílků lze poskládat až 200 základních projektů s různým typem obtížnosti. Mezi ně patří například MP3 přehrávač, teploměr nebo třeba herní konzole. Nejedná se však o slepé skládání dílků podle návodu. Každý z projektů je doprovázen materiálem vysvětlujícím veškeré zákonitosti, na jejichž základě vytvářený projekt funguje.

Množství dalšího inspirativního materiálu lze nalézt také na internetových stránkách věnovaných stavebnici a na sociálních sítích. Onou dvoustovkou základních projektů to totiž podle Davida Paškeviče všechno teprve začíná.

„Pokud se někdo se stavebnicí naučí pracovat opravdu dobře, může si přikoupit další díly a pomocí nich postavit projekty, které nejsou v dostupných návodech. Naše komunita potom jistě ocení, když budou takovéto objevy mladí vynálezci sdílet s ostatními. Já sám se těším na to, kdo přijde s něčím nečekaným,“ vyzývá všechny nadšené konstruktéry Paškevič.

3Dsimo proto chce okolo stavebnice vybudovat silnou komunitu, ve které budou konstruktéři sdílet své výtvory, dávat si nové výzvy a tím posouvat zdánlivé hranice této stavebnice. Díky své komplexnosti se může z hračky stát poměrně užitečný nástroj sloužící nadějným konstruktérům a programátorům k testování životaschopnosti jejich neotřelých nápadů.

To je také důvod, proč je výrobek vhodný jak pro děti od 8 let, tak i pro dospívající či dospělé, kteří si mohou se stavebnicí hrát třeba do sta let. Boffin Magnetic přitom navazuje na principy tradiční elektronické stavebnice Boffin, které vylepšuje a obohacuje ji o nové prvky. Aktuálně je dostupná v předprodeji za necelé tři tisíce korun a do retailového prodeje se dostane 23. listopadu.

3dsimo1

Foto: 3Dsimo

Ze stavebnice je možné vytvářet obrovské množství projektů

Rekordních 9 036 dílků štěstí. LEGO představilo římské Koloseum, které je jeho dosud největší stavebnicí

lego-colosseum-min

Foto: LEGO

LEGO Colosseum je stavebnicí s největším počtem dílků

0Zobrazit komentáře

Vysypat z krabice všechny dílky a pustit se do práce, tak vypadá standardní postup při sestavování stavebnice LEGO. Existují tu ale takové sety, které díky svým obrovským rozměrům a komplexnosti vyžadují pro sestavení pečlivou přípravu, pevné nervy a i několik volných dnů.

Až doposud představoval největší stavitelskou LEGO výzvu model lodi Millennium Falcon ze slavné filmové ságy Star Wars. Vesmírný koráb lze postavit z celkem 7 541 dílků, ale dánská společnost nyní přichází s Koloseem, se kterým si pro všechny nadšené stavitele připravilo ještě složitější výzvou.

Římské koloseum je stavba, která se za svou historii stala svědkem řady velkolepých událostí. Notoricky známé jsou především ty, kdy byla prolévána krev, tedy gladiátorské zápasy, požírání křesťanů lvy či velkolepé námořní bitvy. Koloseum ovšem bylo v minulosti i křesťanským svatostánkem a později sloužilo také jako kamenolom.

lego-colosseum-real-min

Foto: LEGO

LEGO si dalo záležet na tom, aby byl model co možná nejvěrnější kopií originálu

To je také důvod, proč se nám z jeho původní podoby dochovala pouze část. I přesto si Koloseum dokázalo uchovat svou velkolepost a objekt se stal symbolem starověkého Říma. Interpretovat Koloseum se tak Legu přímo nabízelo, ovšem jednalo se o natolik velkou výzvu, že se z něj nakonec stala ta vůbec nejrozsáhlejší stavebnice v nabídce obra z dánského Billundu.

Byť se to na první pohled nemusí zdát, starověký objekt je poměrně komplexní. Obsahuje množství portálů, tribun i rozsáhlé podzemní prostory přímo pod arénou. A jak už je u Lega zvykem, všechny tyto detaily se snažilo věrně přenést do svého modelu, který po složení dosahuje úctyhodných rozměrů 27,5 cm na výšku, 59,5 cm na délku a 52,5 cm na šířku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Slovinský designér Rok Zgalin Kobe, který je autorem návrhu stavebnice LEGO Colosseum, se nechal slyšet, že při jejím designování pro něj bylo nejdůležitější – a také nejtěžší – zprostředkovat právě monumentálnost celé stavby. „Cítil jsem, že LEGO model by měl zachycovat unikátní architektonické prvky originálu, například sloupy v různých stylech lemujících oblouky,“ popisuje.

lego-colosseum4-min

Foto: LEGO

Na fasádě se objevuje interpretace hned několika architektonických stylů

„K dosažení tohoto cíle je model konstruován pomocí efektu vertikálního zveličení. Průřez je tedy mnohem příkřejší než na skutečné konstrukci. Doufám, že se lidé inspirují a budou mít zájem dozvědět se prostřednictvím stavby LEGO modelu Kolosea něco víc o originálu,“ dodává designér.

Model skutečně zachycuje tradiční architektonické prvky, které se na Koloseu objevují. Jedná se právě o sloupy v dórském, iónském a korintském slohu, které jsou nejznámějšími symboly starověké architektury. Dórské sloupy umístěné v nejnižších patrech stavby se vyznačují svou jednoduchostí.

mars-martan

Přečtěte si takéRudá planeta fascinuje lidstvo a dobýt ji chce i Elon Musk. Co nás čeká na Marsu, až tam jednou zamíříme?Rudá planeta fascinuje lidstvo a dobýt ji chce i Elon Musk. Co nás čeká na Marsu, až tam jednou zamíříme?

Vyšší patra stavby pak podpírají sloupy v iónském slohu, pro jejichž vytvoření LEGO použilo dílek, který je jindy interpretován jako kolečkové brusle. A nejvyšší patra zdobí korintské sloupy s hlavicemi zdobenými florálními vzory. Autenticita v detailu se ostatně prolíná kompletně celým modelem.

lego-colosseum3-min

Foto: LEGO

Celá stavebnice umístěná na podstavci se stane klenotem každého sběratele

lego-colosseum2-min

Foto: LEGO

Stavba modelu arény kopíruje reálné stavební fáze

Tři různé barvy jednotlivých kostek odkazují na různé etapy výstavby Kolosea, během kterých byl používán různě barevný stavební kámen. Navíc i samotný postup tvoření modelu podle návodu kopíruje jednotlivé stavební etapy. A podobně jako nebyly gladiátorské zápasy podívanou pro malé děti, LEGO jim nedoporučuje ani stavbu svého Kolosea. Doporučený věk je až od osmnácti let, což jasně dokazuje složitost celé stavebnice, která je tvořena z více než devíti tisíc dílků.

Stavebnice LEGO Colosseum se objeví na trhu během klasického nákupního svátku Black Friday, jehož datum letos vychází na 27. listopadu. Nabízena bude za částku 12 999 korun, takže i přes podstatně vyšší počet kostiček je kostičkové Colosseum levnější než Millennium Falcon, který vyjde až na téměř 20 tisíc korun.