Majitel Crème de la Crème spojil své dvě největší vášně. V prodejně na Národní má muzeum zmrzliny
Muzeum zmrzliny v centru Prahy má mnoho vzácných artefaktů. Třeba i sedmdesát let staré stroje, které stále vyrábí ledovou pochoutku.
Roky sbíral různé artefakty ze zmrzlinového světa. Nakonec už je neměl ani kam dával. A tak vzniklo muzeum zmrzliny v jedné z nejoblíbenějších zmrzlináren v Praze. Na Národní ulici v Crème de la Crème se lze ponořit do historie výroby studené pochoutky.
Mistr zmrzlinář a majitel úspěšných zmrzlináren Jan Hochsteiger dřív pracoval v Národním technickém muzeu a dnes říká, že se narodil jako muzejník, je muzejník a jako muzejník umře. Teď se jeho dvě největší vášně – muzeum a zmrzlina – spojily. „Mám garáž, ale auto se tam kvůli zmrzlinovým strojům nevešlo, tak jsem parkoval na ulici. Když jsme dva staré zmrzlinové stroje měli doma už i v ložnici, manželka mě donutila, abych začal pracovat na otevření muzea,“ vypráví Hochsteiger.
V novém muzeu je nyní na dvě stě exponátů, mezi nimiž jsou i skutečné unikáty. „Nejvíc si cením českých strojů na výrobu zmrzliny od Frigery. Těch italských je plný svět, a když máte peníze, není těžké si je koupit. Ty české ale nejsou v žádném jiném muzeu na celém světě. Dva má Národní technické muzeum, a to proto, že jsem jim je daroval, ale ten nejstarší nemá v Evropě asi nikdo,“ líčí mistr zmrzlinář.
Ostatně to, jak se k němu dostal, svědčí o velké vášni. Stroj od Frigery koupil od syna jeho původního majitele. Ten si ho koupil v roce 1939 za 46 tisíc korun, což byla tehdy velká suma. Po celou válku stroj splácel – a když ho splatil, přišli mu v roce 1949 znárodnit cukrárnu. Majitel prý stroj v noci tajně odvezl a schoval ho na vesnici ve stodole, za což si vysloužil dva roky vězení. Hochsteiger po podobném stroji dlouho pátral, až narazil právě na tento. Majitele dlouho přemlouval, aby mu ho prodal, nakonec ale vše klaplo a dnes je stroj součástí muzea.
Mezi dalšími zajímavostmi je barokní kniha s recepty na zmrzlinu. Jde o první vydání z roku 1693 a Hochsteiger ho vydražil ve Francii. „Trvalo mi deset let, než jsem ji sehnal,“ říká. Nové muzeum ukáže také nejstarší výrobníky zmrzliny značky Cattabriga, které jsou víc než sedmdesát let staré. A jsou také stále funkční. V Itálii jsou sice k vidění rovněž, zmrzlinu už ale nevyrábí.