Malé město s velkou nadějí. Broumov má na dosah zisk titulu Evropského hlavního města kultury
O vítězi pro rok 2028 se rozhodne v pátek. Broumov je nejmenším městem, kterému se podařilo do finále dostat – a nemalý podíl na tom má i Jan Školník.
Rouen, nebo Montpellier. České Budějovice, nebo Broumov. Už v pátek by mělo být jasné, které z těchto měst se stane Evropským hlavním městem kultury pro rok 2028, což znamená jak prestiž, tak potenciál pro celý region získat investice. V případě Broumovska se tomu snaží pomoci i podnikatel Jan Školník, který je jedním z majitelů rodinné společnosti Hobra s obratem atakující 400 milionů korun.
Když v roce 1929 zasáhla Broumovsko velká vichřice, polámala spoustu stromů. V místním klášteře si však věděli rady – a vymysleli nový způsob, jak dřevní odpad zpracovat. Začali vytvářet takzvané dřevovláknité desky, následně závod prodali podnikatelům z Německa. Proto název Holzfaserplattenwerk Braunau, zkráceně Hobra.
Název se časem stal univerzálním označením pro dřevovláknité desky a fabrika, která je vyráběla, funguje dodnes, zmíněný typ desek již ovšem, po téměř stoleté historii, nevyrábí. Naopak je dnes Hobra jedním z největších hráčů na poli výrobců a dodavatelů hloubkových filtračních desek. V roce 1998 společnost odkoupila rodina Jana Školníka, který podnik s obraty okolo 400 milionů korun vede spolu se svým bratrem.
Mimo samotného podniku se však Školníkova pozornost vždy soustředila i na podporu rozvoje regionu ležícím na samé hranici s Polskem. Za tímto účelem v minulosti spustil hned několik projektů, mezi kterými je i Agentura pro rozvoj Broumovska, která se stala inkubátorem projektů a organizací působících v oblasti kultury, rozvoje komunitní spolupráce a impaktového investování v kraji.
Mezi konkrétní výsledky patří vznik galerií, festivalů, konferencí nebo investice do místní sýrárny, tiskárny a hotelů. Výše těchto investic se během let vyšplhala ke 130 milionům korun – a Školníkovi se mimo jiné podařilo přivést do regionu pozornost investorů, jako je Libor Winkler, Dušan Šenkypl, Jan Barta nebo Silke Horáková.
I tyto úspěchy byly právě dnes představovány komisi, která do Broumova dorazila. Jednalo se o vzácnou delegaci vyslanou Evropskou unií, na kterou se zástupci Broumovska, Královéhradeckého kraje a sousedních polských regionů dlouho připravovali. Město má totiž na dosah ruky zisk titulu Evropského hlavního města kultury pro rok 2028, o který usiluje právě v partnerství s Královéhradeckým krajem a několika regiony z Polska.
Titul každoročně EU uděluje vybraným městům ze dvou zemí, čímž jim otevírá možnost rozvíjet skrze kulturu samotné město i okolní region. Města se zviditelní a mohou přilákat investory i zvýšit životní úroveň. Pokud by Broumov kandidaturu, za kterou spolu s Janem Školníkem stojí desítky dalších osob, proměnil v úspěch, mohl by potenciálně získat až stovky milionů korun od EU, kraje a dalších sponzorů. Například Královéhradecký kraj již přislíbil 100 milionů.