Malí velcí Oscaři. Díky Zemi nomádů zazářila historicky druhá ženská režisérka a Netflix si odnáší 7 sošek
V určitém ohledu letošní předávání Oscarů, které proběhlo dnes v brzkých ranních hodinách, jakoby svým vzezřením následovalo opadající zájem diváků. Nikde nebylo k vidění typické obří zářivé pódium ani opulentní dekorace, vše nahradilo pár desítek stolků a velký modrý závěs. Význam 93. ročníku cen Akademie přesto může být vyšší než v „normálních“ letech. Představily totiž jen málo zjevných nebo tradičních vítězů.
Za skromnou výpravu cen samozřejmě mohla pandemie, které se ovšem dostalo jen minimum pozornosti. Když režisér programu Steven Soderbergh sliboval, že předávání bude jako film, nejspíš tím myslel mnoho kamerových jízd a sofistikované komorní stylizace. Ve skutečnosti ale filmovost spočívala trochu jinde – Hollywood opět vytvořil snový svět, ve kterém realita existuje nanejvýš někde na úplném okraji pozornosti.
Umělci seděli pospolu, jako by význam pojmu sociálního distancování skoro neznali, o Zoomu ani teplácích nominovaných nezazněla ani zmínka, všude panovala skvělá nálada. Hlavně se ale zdálo, že v magickém světě na vrcholu průmyslu audiovizuální tvorby se může zjevit kdokoliv. Například cenu za režii, jednu z hlavních kategorií, tak podruhé v historii vyhrála žena, a navíc rodačka z Číny.
Chloé Zhao, jak zní její jméno, patřila mezi favority už nějakou dobu před vyhlášením nominací. S filmem Země nomádů (Nomadland) se jí totiž podařilo hned po vydání získat pozornost většiny filmařské obce i uznání kritiky. Nyní už víme, že to nebylo jen tak, Země nomádů totiž nakonec vyhrála také cenu za nejlepší film.
Ve Spojených státech natočený snímek pojednává o zdejší rozsáhlé komunitě nomádů, lidí bez stabilního domova cestujících za prací a příležitostmi. Sociálně i filmařsky citlivým způsobem odhaluje nepříliš známou součást bohaté země a jeden z důsledků světové finanční krize kolem roku 2008. Spíše než aby neustále zdůrazňoval svůj ekonomický, a snad i politický, podtext, přitom do centra dává hlavně autentické příběhy mnoha neherců a hlavní hrdinky.
Její roli ztvárnila Frances McDormandová, která také dostala Oscara jako nejlepší herečka v hlavní roli. Jelikož je to pro ni už třetí cena Akademie v této kategorii, zapisuje se do historie jako teprve druhá herečka, které se něco takového podařilo. Více Oscarů za hlavní ženskou roli, celkem čtyři, dostala jen hollywoodská ikona Katharine Hepburn.
Trojice z hlavních cen pro Zemi nomádů z filmu přece jen činí určitého nejviditelnějšího vítěze letošních Oscarů, obecně je však důležitý hlavně fakt, že soubor oceněných tentokrát představuje velice diverzifikovanou skupinu. Sošky za vedlejší role si tak odnesli afroamerický herec Daniel Kaluuya za snímek Judas and the Black Messiah a korejka Youn Yuh-jung za pozitivně laděné americké drama o přistěhovalcích Minari.