Málo prostoru? Nevadí! Architekti postavili na 63 metrech čtverečních rodinný dům se sedmi podlažími
Když to nešlo do šířky, rozhodli se jít architekti do výšky. Výsledkem je dům s netradičně koncipovaným interiérem, kde není ani jedna chodba.
Zatímco dříve nebyla tři podlaží nic zvláštního, dnes jsou rodinné domy podstatně více přízemní. Dům od architektonického studia Malý Chmel ovšem na tyto zvyklosti nedbá a jde do výšky hned sedmi podlaží. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.
Onen rodinný dům vlastní sportovně založený pár se dvěma dětmi, který se velmi zajímá o současnou architekturu. Jejich přáním proto bylo mít takové bydlení, které bude vycházet vstříc jejich životnímu stylu a zároveň nabídne dětem dostatečně podnětné prostředí ke hře a objevování.
Všechny tyto požadavky nakonec uspokojil architektonicky velmi originální dům s členitým interiérem, jehož realizace se musela vejít do relativně přísného finančního limitu. Sedmipodlažní projekt „jeskyně světla“ je zasazený do svažitého pozemku v Olomouckém kraji s krásnými výhledy do okolní krajiny.
Díky svému specifickému, pětiúhelníkovému tvaru a vertikální orientaci se projekt zásadně odlišuje od klasické zástavby v okolí. Přesto splývá se svým prostředím. Většina pozemku zůstala volná, protože zastavěná plocha domu je pouhých 63 metrů čtverečních. Co ovšem dům ztrácí do šířky, nabírá na výšce a rodině nabízí dostatek místa pro život – jeho užitná plocha je 143 metrů čtverečních.
Při koncipování domu se architekti ze studia Malý Chmel inspirovali myšlenkou skutečně jakési vertikální světelné jeskyně. Pracovali s rozdělením vnitřních prostor do různých úrovní, kdy každá má trochu jiné světelné podmínky, výhledy a míru soukromí. Vše lze ovlivňovat prostřednictvím systému závěsů.
Přízemí bylo koncipováno jako společenský prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem a představuje srdce domu. Druhá úroveň slouží coby vstupní hala s hlavním vchodem. Třetí a čtvrtá úroveň patří dětským pokojům, kde mají děti dostatek prostoru na hraní. Na páté úrovni se nachází koupelna, na šesté pracovna a poslední úroveň byla vyčleněna ložnici rodičů s maximálním soukromím a výhledem do krajiny.
Veškeré místnosti jsou propojeny centrálním schodištěm na trojúhelníkovém půdorysu, klasické chodby v domě nenajdeme. Místnosti postupně stoupají a jsou orientovány do světových stran dle svého účelu.
Interiér je velmi minimalistický a využívá konstrukční prvky a hrubé betonové stěny coby důležitý estetický prvek domu. Díky syrové betonové šedi skutečně tak trochu připomíná jeskyni. Světlo je do něj vpouštěno skrze velkoformátová okna a spolu s povrchy vytváří zajímavou hru stínů.
Zajímavostí je, že kompaktní půdorys domu a vertikální řešení pomáhají minimalizovat tepelné ztráty a optimalizovat využití energie. Díky vysoké tepelné akumulaci betonové konstrukce dochází k vytápění domu jen několik týdnů v roce. V zimních měsících ho prohřívají paprsky nízkého slunce, v létě zase pomáhá udržet příjemnou teplotu noční předchlazení.