Mám hysterčit teď, nebo až zítra? Třicítky v říjnu jsou prima, jenže je to průšvih. Globální
Meteorologové naměřili v úterý 3. října bezmála třicetistupňová vedra. Lenka Chlubnová popisuje, proč to je nebezpečná zpráva.
Letošní podzim je zatím rekordně teplý, za vším je ale změna klimatu
Glosa Lenky Chlubnové: „Začátek října a 28 stupňů! Jdu ven v kraťasech!“ pípla mi dneska zpráva od kamarádky, která se svým nadšením není jediná. Zdá se, že z letních teplot v říjnu jsem zoufalá jen já a prodejci zimních bund.
Jenomže moje klimatická úzkost, jak už někdo stihl stav, kdy panikaříte z toho, že v sandálech šlapete po spadaném listí na chodníku, pojmenovat, má své důvody. Tenhle teplý podzim totiž není jen tak. Na svědomí ho má globální oteplování, které sice u nás dělá příjemné počasí, jinde ale zabíjí lidi.
Letošní červenec byl nejteplejším měsícem za tisíce let. Generální tajemník OSN mluvil v létě o tom, že začala doba globálního varu. Důsledkem toho varu jsou velmi špatně zvládnutelné požáry, letos s nimi bojovali v Řecku, Itálii i Španělsku. Mimo Evropu bohužel už pravidelně a hlavně čím dál víc hoří v USA, Kanadě nebo Austrálii.
Vysoké teploty zabíjejí i lidi. Podle deníku New York Times v loňském roce kvůli nim zemřelo jen ve státě Texas přes 300 lidí. V některých místech už člověk nepřežije bez funkční klimatizace. Američtí novináři popisují případy, kdy člověk zemřel prostě proto, že se mu klimatizace doma rozbila.