Máme za sebou rok, který byl poprvé o 1,5 stupně teplejší. Pomoci může jen snižování emisí

Rok 2023 se zapíše do historie. Svět byl totiž po celé jeho trvání o 1,5 stupně Celsia teplejší oproti průměru předindustriálního období.

nahled-klima

Foto: Unsplash / Markus Spiske

V období od února 2023 do ledna letošního roku byla světová teplota na povrchu Země o 1,52 stupně Celsia vyšší

0Zobrazit komentáře

Posledních 12 měsíců v řadě bylo poprvé průměrně o více než 1,5 stupně Celsia tepleji než v době před průmyslovou revolucí, oznámila dnes meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Hranice 1,5 stupně je podle vědců přitom zlomová, aby se zabránilo nejhorším důsledkům změn klimatu, světoví lídři se tak v roce 2015 na klimatické konferenci v Paříži zavázali ke snaze tuto mez nepřekročit. K porušení Pařížské dohody však zatím podle odborníků nedošlo.

V období od února 2023 do ledna letošního roku byla světová teplota na povrchu Země o 1,52 stupně Celsia vyšší, než byl průměr předindustriálního období let 1850 až 1900. Letošní leden byl navíc s průměrnou teplotou 13,14 stupně nejteplejším v dějinách měření, a zapsal se tak do stále delší řady rekordně teplých měsíců.

Loňský rok je prvním rokem, kdy došlo k celoročnímu překročení krizové hranice 1,5 stupně Celsia. A i když jde zatím „jen“ o jeden rok, svět se přibližuje k tomu, aby se situace opakovala. Zatím se vzhledem ke krátkému časovému úseku nedá mluvit o porušení Pařížské dohody, ale zdá se, že se k němu rychle blížíme. Například server BBC informoval o tom, že k němu může dojít už na sklonku této dekády.

navrh-bez-nazvu

Foto: Fakta o klimatu

Přehled bodů zlomu

Za trvajícím trendem oteplování nepochybně stojí lidská činnost, především tedy spalování fosilních paliv, při kterém se uvolňují plyny oteplující planetu. V posledních měsících se na teplotě vzduchu podílel také přirozený klimatický oteplovací jev známý jako El Niňo, který ji však obvykle zvyšuje jen asi o 0,2 stupně Celsia.

Podle vědecké obce tak mohou oteplování zpomalit zejména naléhavá opatření ke snížení emisí uhlíku. „Rychlé snížení emisí skleníkových plynů je jediným způsobem, jak zastavit zvyšování globální teploty,“ uvedla po zveřejnění nejnovějších údajů zástupkyně ředitele služby Copernicus Samantha Burgess.

Dlouhodobé snahy o snižování emisí skleníkových plynů přitom trvají. Tento týden Evropská komise vydala návrh, jehož cílem je jejich snížení do roku 2040 o 90 procent. To by mělo vést k tomu, že v roce 2050 Evropa dosáhne klimatické neutrality a stane se prvním klimaticky neutrálním kontinentem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Průběžné cíle pro snižování emisí jsou důležité, ale klíčové jsou reálné kroky. Ve své podstatě totiž není důležité, kdy do atmosféry vypustíme poslední tunu oxidu uhličitého, ale kolik tun skleníkových plynů do atmosféry vypustíme celkem,“ vysvětluje Kateřina Kolouchová z projektu Fakta o klimatu, který shromažďuje data o klimatu a o klimatické změně od vědeckých institucí jako ČHMÚ, NASA, Eurostat a jiné.

V Česku v současnosti prochází revizí národní strategické dokumenty, které určí, jakým směrem se bude vyvíjet naše klimatická politika. „Je otázkou, zda budou dostatečně ambiciózní, aby Česko odpovídajícím podílem přispělo k udržení globálního oteplení pod 1,5 stupně Celsia oproti předindustriálnímu období. Transformace k bezemisní ekonomice povede jednak k odolné a zdravé krajině, jednak k vyšší energetické nezávislosti,“ doplňuje Kolouchová.

Závazky k dosažení klimatické neutrality dosud přijalo nebo o jejich přijetí diskutuje přibližně 150 států světa, které pokrývají kolem 90 procent světových emisí oxidu uhličitého. Spojené státy si stejně jako EU vytyčily rok 2050, Čína směřuje k roku 2060.

S přispěním ČTK

Další vlaštovka mezi českými vysokými školami. Soukromá Newton University investuje do mladých startupů

Velikost fondu je jen pár milionů korun. Podporuje ale i projekty z oblastí, které jiní investoři kvůli nutnosti vkládat velké peníze přehlížejí.

Peter BrejčákPeter Brejčák

michal-tesar-nuafInsider

Foto: NUAF

Michal Tesař z Newton University Angel Fund

0Zobrazit komentáře

Je poměrně běžné, že české univerzity provozují vlastní inkubátory nebo akcelerátory, kterými se snaží podporovat nejen své studenty v podnikavosti. Soukromá Newton University ale zašla o krok dále – do startupů investuje přes svůj fond výměnou za podíl ve firmě. Protože má omezenou velikost v milionech korun, působí spíše v pozici andělského investora se zaměřením na projekty ve velmi raných fázích.

„Ano, je to super malý fond,“ uznává Michal Tesař, který Newton University Angel Fund (NUAF) vede. Sám přitom více než pětadvacet let působí v oblasti korporátních financí a fúzí a akvizic, přičemž posledních pět let je také andělským investorem do startupů. Kromě toho zasedá i v dozorčí radě university.

Zatímco běžná velikost fondů se i u nás pohybuje alespoň v desítkách milionů eur, tedy ve stovkách milionů až miliardách korun, první fond NUAF má velikost přibližně 2,5 milionu korun, na které se kromě Tesaře a samotné univerzity složilo několik dalších lidí, jako jsou úspěšní absolventi nebo jiní spolupracovníci. S druhým fondem, který by se měl otevírat letos, pak cílí na částku pět milionů korun.

„Jsme opatrní, sehnat adekvátní projekty je postupná a piplavá práce. Proto zatím peníze nabíráme jen v blízkém okolí školy a finanční výnos není jediným cílem. Chceme podpořit nové projekty, a to i mimo klasicky investorsky atraktivní obory,“ vysvětluje Tesař.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

NUAF vznikl před rokem a půl a podpořil pět firem – kancelářský nábytek a doplňky Basefound, mravenčí farmy AntsPark, aplikaci digitalizující církve Believer (nedávno získala další investici od andělských investorů), kosmetiku Bogroti a aplikaci pro akce Take up.

Průměrná výše jedné investice je aktuálně 300 tisíc korun, ve druhém fondu se má navýšit na 500 tisíc. „Ale poskytujeme i nefinanční benefity z univerzity od mentoringu po networking,“ doplňuje Tesař. NUAF investuje do projektů v úplně raných fázích, typicky ještě před založením firmy pro realizaci projektu. Tematicky se neomezuje jen na technologie, ale na jakýkoliv „smysluplný byznys“ i lokálního charakteru. Nemusí přitom jít o projekty studentů či absolventů Newton University.

„Neděláme detailní due diligence, investujeme na bázi důvěry, tím zakladatelé neztrácí čas a náklady s tím spojené,“ přibližuje Tesař. Co se týče samotného exitu, NUAF preferuje „exit s rozumným výnosem, nemusíme čekat až na úplné finále“. Zakladatelé si zároveň mohou zpět odkoupit významnou část svého podílu dle předem dohodnutých podmínek.

cc25_clanek_zebricek

Přečtěte si takéVychází nové CC25: Toto jsou startupy, které se vyplatí sledovatVybrali jsme startupy, které se vyplatí sledovat. Podívejte se na těch 25 nejzajímavějších z Česka

Newton University tak je další z vysokých škol, která investuje do startupů. Mnohem větší aktivity v tomto směru má u nás rozběhnuté Univerzita Karlova prostřednictvím své dceřiné společnosti CUIP, která je přímým investorem v i&i BioTech Fund. Ten má na investice do akademických startupů a spin-offů vyčleněnou přes jednu miliardu korun. Tuto částku dala dohromady dceřiná společnost Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd i&i Prague, kromě univerzity či Evropského investičního fondu přispěly i známé tváře českého byznysu.

Firmy vycházející z univerzit přitom chce Česko podporovat, vedle investic do startupů jako takových se k tomu zavázalo v rámci Národního plánu obnovy ČR. Proklamovaným cílem je najít a pomoc s rozjezdem budoucím motorům české ekonomiky postavené na nejmodernějších technologiích.