Marinovaný kapří hřbet nebo tatarák. Kapr nemusí na štědrovečerní tabuli skončit jen v trojobalu

Rubriku vaření s CzechCrunchem zatím nezakládáme, v předvánočním čase jsme se ale rozhodli přispět kulinářskou inspirací na neotřelé kapří recepty.

Kapr smažený v trojobalu je vánoční klasika, lze ho ale připravit i nápaditěji

0Zobrazit komentáře

Na začátku prosince jsme z redakce vyrazili na obhlídku jihočeské Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity, kde se mimo jiné věnují chovu kaprů se zvýšeným obsahem omega 3 mastných kyselin. A byť kapří maso nemá mezi českými strávníky valnou pověst, děkan fakulty Pavel Kozák věří tomu, že může konkurovat oblíbeným mořským rybám, jako je losos či tuňák. U koho jiného bychom tak měli nasbírat inspiraci na to, jak si takového kapra z českých rybníků nejlépe připravit?

Není kapr jako kapr. To, jak se během svého tří až čtyřletého života stravuje (tak dlouho totiž kapři rostou do správné velikosti), totiž významně ovlivňuje výživové parametry jeho masa a také chuť. „Kvalitu masa ohromně mění to, v jakých podmínkách kapra chováte, jak a čím ho přikrmujete i to, jaký poměr přirozené složky potravy má. Jednak obsah tuku v mase, jednak jeho složení z hlediska poměru omega 3 a omega 6 mastných kyselin,“ vysvětluje Kozák.

Na jihočeské fakultě se podařilo zvýšit podíl omega 3 mastných kyselin díky stravě bohaté na oleje z řepky a lnu. Jejich vyšší podíl se pak podle Kozáka projeví už při prvním kontaktu s masem, které má podobnou strukturu jako třeba takový tuňák, zároveň ale není tolik mastné. Nejvýrazněji lze ale kvalitní kapří maso poznat chuťově, což samozřejmě není tak snadné rozeznat, když ho vezmete, obalíte v trojobalu a usmažíte na sádle.

„Nejvíce dobrého kapra oceníte, když si ho dáte syrového, třeba v podobě tataráku,“ doporučuje děkan. Recept na tento neotřelý recept, který nemusí zpestřit jen štědrovečerní hody, si nenecháváme pro sebe – a k tomu přidáváme ještě několik málo dalších pro inspiraci. Pocházejí z kulinářské dílny šéfkuchaře Eduarda Levého, který s Fakultu rybářství a ochrany vod dlouhodobě spolupracuje a snaží se Čechy naučit, aby do svého jídelníčku zařadili více sladkovodních ryb.

omega-3-kapr

Foto: Sára Goldbergerová

Omega 3 kapr pochází z rybníků Jihočeské univerzity


Marinovaný kapří hřbet

  • 600 g kapřího hřbetu bez kůže
  • 300 g krupicového cukru
  • 300 g soli
  • Olivový olej
  • Na obalení hrubě mletý pepř
  • Kopr

Filet kapřího hřbetu vložte do misky a zasypte směsí cukru a solí. Zakryjte potravinářskou fólií a nechte marinovat alespoň 6 hodin. Poté hřbet opláchněte studenou vodou, usušte ubrouskem a opět si vezměte k ruce fólii – tentokrát ji však posypte vrstvičkou hrubě mletého pepře a najemno nasekaného kopru a osušený hřbet do ní obalte. Hřbet pak stačí uložit do lednice na 12 hodin a po uzrání ho příčně nakrájet na velmi tenké plátky, které na talíři stačí zakápnout olivovým olejem a citronem.

Kapří maso lze marinovat ve směsi soli a cukru bez další tepelné úpravy


Kapří krém

  • 700 g kapřích filet, 1 litr vývaru
  • 100 g celeru
  • 100 g mrkve
  • 100 g petržele
  • 100 g kysané smetany
  • 60 g pórku
  • 50 g másla
  • 30 ml oleje
  • Půlka fenyklu
  • 1 červená paprika
  • 1 zelená paprika
  • 2 rajčata
  • 1 střední cibule
  • 1 chilli paprička
  • Kousek zázvoru
  • Pepř, sůl, muškátový květ, petrželová nať a koření na ryby

Kořenovou zeleninu a cibuli nakrájejte na kousky, orestujte ji na másle s trochou oleje a pak zalijte vývarem a přiveďte k varu. Přidejte ostatní pokrájenou zeleninu společně s kořením a zvolna vařte. Z filetů kapra odřízněte 200 g břišní části, kterou naporcujte na 8 stejných porcí – ty posypte rybím kořením a dejte do lednice. Zbylého kapra přidejte k zelenině a zvolna provařte. Pak vše rozmixujte tyčovým mixérem a přepasírujte. Porce kapra opečte na kousku másla a před podáváním ji přidejte do polévky s trochou zakysané smetany.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kapří tatarák

  • 600 g kapřího masa (ideálně z ocasní části)
  • 1 středně velká cibule
  • Půl lžičky koření na ryby
  • Špetka pálivé papriky
  • Pepř
  • Sůl
  • 1,5 lžičky worcesterské omáčky
  • 1 lžíce sójové omáčky
  • Olivový olej
  • Česnek

Kapří maso nakrájejte na filety, seřízněte kůži a získaný filet příčně nakrájejte na plátky silné asi 3 až 5 milimetrů. Maso následně semelte na masovém strojku nebo nasekejte ostrým nožem najemno. Rozhodně nemixujte v mixéru, jelikož by vznikla nevzhledná masová kaše. K masu následně přidejte najemno nakrájenou cibuli a další ingredience, důkladně promíchejte a dochuťte podle potřeby.

Z kvalitního kapřího masa se dá připravit skvělý tatarák


Kapr s bylinkovou krustou

  • 600 g kapřích filet
  • 50 g přepuštěného másla
  • 10 ml oleje
  • 200 g šalotky
  • 150 ml 33% smetany
  • Petrželová nať, snítka tymiánu, drcený kmín
  • Sůl
  • 4 lžíce strouhanky

Porce kapra posolte, opečte kůží dolů na přepuštěném másle a poté krátce z druhé strany. Pak je přendejte kůží nahoru do pekáčku na pečicí papír potřený olejem. Strouhanku smíchejte s najemno pokrájenou petrželovou natí a lístky tymiánu, směs navrstvěte na porce kapra a ještě ji zakápněte přepuštěným máslem. Pečte v troubě předehřáté na 200 °C.

Na Malou Stranu dorazila udírna až z Texasu. Je srdcem nového podniku, kde se specializují na BBQ

Vánoce jsou za rohem a konec roku hned za tím druhým. Což znamená, že je tady poslední letošní porce novinek z české gastronomické scény.

hell-smoke-nahled

Foto: Hell Smoke BBQ

Nový podnik Hell Smoke obohatil Malou Stranu o americké BBQ

0Zobrazit komentáře

Na pražském Újezdě otevřel na začátku prosince podnik, ve kterém to pořádně žhne, jelikož tady každý den rozpalují oheň. Podle názvu Hell Smoke BBQ by si jeden mohl myslet, že je to oheň pekelný. Jisté ale je, že parta kulinářských profíků zde každý den připravuje pekelně dobré masové hody. Na české gastronomické scéně se neustále něco děje, a tak pro vás na konci roku máme také inspiraci ze světa kávy a vína.

Hell Smoke BBQ

Milovníci masa a amerického BBQ zajásají. Uskupení Hell Smoke, které šest let ze svého food trucku obohacuje českou gastroscénu o skutečně dekadentní masové speciality, má totiž nově vlastní zázemí. Provozovnu otevřeli Ondřej Kůla a Eduard Jakuba na Malé Straně, konkrétně na adrese Újezd 8. Prostor po jiném gastronomickém podniku důkladně zrekonstruovali a v kuchyni zaparkovali vymazlenou udírnu na maso, která do Prahy přijela až z dalekého Texasu.

„Udírna je speciální tím, že v ní maso můžeme připravovat na tvrdém dřevě, bez elektřiny a plynu. Do některých udíren totiž hodíte jedno poleno jen na okrasu a pro vůni, my ale máme na skladě tři tuny dříví, na kterém připravujeme vepřová i hovězí žebra, klobásy, hovězí hrudí nebo hovězí pastrami,“ vyjmenovává některé z počinů Ondřej Kůla. Třeba takových receptur na domácí klobásy mají odzkoušených asi osmnáct, největší stálicí v nabídce je však ta s čedarem a papričkami jalapeños.

Všechny kusy masa tady udí dlouho a pomalu, takže se rozpadají až k zbláznění. Masovým dodavatelem pekelného BBQ je řeznictví Steinhauser, od kterého odebírají hovězí plemena angus a čestr, ale také vepřové. Kromě pečiva od pekaře Mareše si tady připravují vše zcela sami – sedm druhů omáček (snadný návyk si člověk už po první návštěvě vytvoří na skvělou omáčku z čedaru nebo kimčchi), slaninový džem, veškeré suché marinády, ale také kimčchi, ve kterém umami chuť krevet nahrazují houby šitake a miso pasta.

hell-smoke-clanel

Foto: Hell Smoke BBQ

V novém podniku udí kusy masa pouze na dřevě

„Otevřeli jsme teprve před nedávnem, takže jsme zatím ve zkušebním provozu, ale v plánu máme naše prodávat zákazníkům také na doma. Celý prostor navíc zvelebí díla od našich přátel z české umělecké scény, třeba od Filipa Kůrky nebo Martina Mulače,“ dodává Kůla, který je však na gastronomické scéně známý spíše jako Sultán.

„Hell Smoke jsme dali dohromady jako parta kamarádů a je to pro nás srdcovka. Stejně tak je naše srdcovka pivovar Zichovec, do kterého jsme s naším food truckem jezdívali na street food víkendy a také na pivní festival. Takže si u nás nyní můžou hosté dát pivo právě od nich,“ uzavírá Kůla. Limonády tady mají z Tátova sadu a z rybízové vám umíchají i skvělý cosmopolitan.

Hrneček

Petrská ulice v pražském centru přivítala nový espresso bar, který vyplnil zející díru po kavárně Traffik Coffee. Kryštof Barvínek a Jan Náhlovský, majitelé oblíbené letenské kavárny Cafe Hrnek, zde totiž otevřeli mladšího sourozence, který je sice o poznání menší, ale nechybí mu stejná porce útulnosti a samozřejmě skvělá káva.

Baristé se tady otáčejí za jednopákovým kávovarem Vittoria Arduino Prima One a vybaveni jsou zrny z dánské pražírny La Cabra. Kromě kávy si tady můžete při probíhání pražských ulic dopřát něco sladkého na zub včetně skořicových rolek, na které si už v Hrnku vytvořil závislost nejeden obyvatel Letné. A i když se jedná spíše o espresso bar zaměřený na kávu s sebou, kluci malý prostor vybavili i posezením a nechali si na zakázku vyrobit hrnky od Kabo Ceramics.

hrnecek

Foto: Hrneček

V Petrské ulici otevřel nový espresso bar

Gookies

Některé části Prahy kavárnami jen přetékají, jiné jsou na tom o poznání hůř. Dlouho bezútěšná byla například oblast kolem stanice metra Budějovická. Naštěstí to ale změnil Martin Ballaty, který provozuje gastronomický sociální podnik Gule, v němž zaměstnává zdravotně znevýhodněné lidi. K food trucku, z něhož se linou vůně malých koblížků, přidružil také malý, napevno zaparkovaný espresso bar.

Na espresso tady využívají kávu z české pražírny Nordbeans, filtrovanou porci energie vám připraví z produkce ostravské pražírny Father’s. Kávové nápoje doplňuje tým Gule také domácími sušenkami inspirovaný těmi, které vznikly v New Yorku – jsou tak měkké a nadýchané, prudce návyková je zejména ta s burákovým máslem a džemem. „Na leden chystáme nové příchutě sušenek i nové sezónní nápoje,“ doplňuje Ballaty.

gookies-clanek

Foto: Gule

U stanice metra Budějovická se nachází vzpruha v podobě výběrové kávy

Tipy na tekuté dárky pro blízké i pro sebe

Zachovat si příčetnost posledních několik málo dnů před Vánocemi může být těžké. Jako každý rok nám v tom ale i letos chce pomoci Marko Jelič z vinného obchodu WineGeek, který se svým týmem připravil hned několik sixpacků naturálních lahví. Balíček s příhodným názvem Xmas Survival Pack je namíchaný tak, aby se nám snáze přežívalo období před Štědrým dnem, ale i štědrovečerní večeře.

„Člověk si ho může koupit vyloženě pro sebe, aby si zpříjemnil vánoční čas. Natural Starter Kit je ale zase skvělý na darování, když chce člověk někomu představit svět naturálních vín. Nebo potřebuje více lahví, které chce různě rozdat,“ říká Jelič. Pokud tak potřebujete dohnat vánoční resty, případně se ještě chcete zazásobit, v Praze máte možnost objednat až do 23. prosince. Mimopražští mohou už začít pořizovat tekutou radost na oslavy příchodu nového roku, třeba v podobě šumivého sixpacku Bubbles!

winegeek

Foto: WineGeek

Vánoce zachraňuje vinná selekce od WineGeeku