Mark Zuckerberg spouští na Facebooku sbírku pro boj s koronavirem. Jeho firma přispěje 20 miliony dolarů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

mark-zuckerberg-facebook

Foto: Facebook

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

0Zobrazit komentáře

Boj se šířícím se koronavirem, který Světová zdravotnická organizace tento týden prohlásila za pandemii, si vyžádá nejen maximální nasazení a obezřetnost značné části planety, ale také mnoho peněz. Svou pomoc tak začínají nabízet i ti nejbohatší, mezi nimiž se objevuje také Mark Zuckerberg. Ten se připojuje prostřednictvím Facebooku.

Na své sociální síti dnes pětatřicetiletý podnikatel, jehož jmění kolem 60 miliard dolarů ho řadí na pátou příčku v seznamu nejbohatších lidí planety, vyhlásil sbírku, z níž veškeré prostředky poputují na boj s rychle se šířícím virem, označovaným jako COVID-19.

„Mnoho lidí nám říkalo, že chtějí pomoci v boji s koronavirem, ale nejsou si jistí jak, a tak jsme ve spolupráci s Nadací Spojených národů a Světovou zdravotnickou organizací spustili COVID-19 Solidarity Response Fund, kde může kdokoliv přispět,“ napsal dnes na Facebooku Mark Zuckerberg a připojil zmíněný fundraiser.

 

Jeho cílová částka je aktuálně nastavena na 10 milionů dolarů (přes 236 milionů korun), a to zejména z toho důvodu, že právě 10 milionů dolarů dorovná samotný Facebook. Zhruba hodinu po jeho zveřejnění bylo vybráno přes 5 milionů korun od téměř 5 tisíc lidí.

Dalších 10 milionů dolarů pak věnuje největší sociální síť světa Nadaci CDC (Centers for Disease Control and Prevention), která plánuje v nadcházejících týdnech rovněž zahájit fundraising na podporu péče o veřejné zdraví v rámci místních komunit či tvorbu vzdělávacích kampaní, a to na území Spojených států, kde se již koronavirus také nebezpečně šíří.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zuckerberg prozradil, že 100 % vybraných peněz ze sbírky, která probíhá na Facebooku, půjde přímo k cílové organizaci, pro níž je sbírka určena. „V tento moment je klíčové, aby měly globální a národní zdravotnické organizace, které vynakládají značné úsilí na zlepšení situace, dostatek finančních prostředků a byly tak schopny reagovat na aktuální situaci,“ napsala firma.

Zakladatel Facebooku pochopitelně není jediný, kdo se snaží pomoci. Nadace Billa a Melindy Gatesových již v únoru oznámila, že na hledání vakcíny přispěje 100 miliony dolarů, a tento týden prozradila další plány. V Seattlu, kde nadace sídlí, chtějí manželé Gatesovi spolu se svými kolegy začít nasazovat samotestovací sadu, díky které si budou moci lidé ověřit, zda nejsou virem nakaženi.

bill

Foto: Netflix

Spoluzakladatel Microsoftu, miliardář a filantrop Bill Gates

Ani Facebook se navíc nezapojuje poprvé, když minulý týden nabídl Světové zdravotnické organizaci bezplatnou reklamu, aby se k lidem dostaly o koronaviru ty nejpřesnější informace. Podobně se zachoval také Google, který Světové zdravotnické organizaci a vládním agenturám daroval 25 milionů dolarů v reklamních kreditech.

Připojují se také další technologičtí giganti. Microsoft a Amazon dávají na pomoc po 1 milionu dolarů a desetinásobek posílá čínský ride-hailingový obr DiDi Chuxing. Můžeme očekávat, že další příspěvky největších globálních firem a jejich představitelů budou pokračovat.

Akcie letí dolů a roste zájem o zlato. Revolut ve své aplikaci spouští obchodování s cennou komoditou

revolut-komodity-zlato

Foto: Revolut/CzechCrunch

V aplikace Revolut nově můžete obchodovat se zlatem

0Zobrazit komentáře

Britský fintechový startup Revolut vznikl teprve před několika lety, ale za krátkou dobu dokázal díky svému alternativnímu přístupu obrátit finančně-technologický sektor naruby. Jeho spoluzakladatel Nikolaj Storonskij dokázal z nejprve poměrně jednoduché aplikace, která umožňovala levné platby ve světě s nulovými konverzními poplatky a výhodným kurzem, udělat miliardovou službu, jež funguje v desítkách zemí.

Dnes Revolut vydává vlastní debetní karty, nabízí pojištění, služby pro firmy, ale také obchodování s akciemi nebo kryptoměnami. Vedle akcií a kryptoměn se v jeho portfoliu služeb nyní objevuje další investiční vehikl, který v aktuální situaci na finančním trhu nabírá na obrátkách – zlato.

Vzácná komodita, která je oblíbeným dlouhodobým cílem investorů, kteří nehledají jen krátkodobé zhodnocení, ale především uložení hodnoty. Kvůli celosvětovým problémům spojeným s koronavirem navíc zájem o zlato stoupá, jelikož hodnota akcií na burzách kolísá. Například český prodejce Golden Gate zaznamenal v posledních týdnech 400% nárůst denních tržeb.

Kryptoměny se oproti předpokladům také nedrží, a tak nabádá aktuální situace ke dvěma směrům – spekulacím nebo využití nákupu pro možný zisk v dlouhodobém horizontu. Jakýkoliv krátkodobý obchod je ale čistá spekulace a rozhodně nelze s jistotou doporučit žádný postup.

revolut-founders2-min

Foto: Revolut

Spoluzakladatelé Revolutu Vlad Jacenko a Nikolaj Storonskij

Cena jedné troyské unce (přes 28 gramů) zlata se aktuálně pohybuje na hranici 1 530 dolarů (36 tisíc korun), ještě před rokem to přitom bylo zhruba 1 300 dolarů (30 tisíc korun). Situace se tedy rozhodl využít také Revolut a v rámci aplikace povoluje všem uživatelům na placených plánech Premium nebo Metal nákup jedné z nejobchodovanějších komodit na světě.

Startup na tom spolupracuje s britskou společností London Bullion Market Association, která nakupované zlato poté reálně drží. Nová funkce, v níž lze zlato nakupovat, se jmenuje Komodity a lze ji najít přímo v kontrolním panelu aplikace, hned pod Kryptoměnami – dostupná je navíc již nyní také pro české uživatele. Zlato lze přes Revolut nakupovat buď za pomocí jedné z fiat měn (od českých korun až po dolary), ale využít můžete i kryptoměny.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Britský startup si pak účtuje v průběhu pracovního týdne z každé transakce 0,25% poplatek, o víkendu pak jedno procento. Veškeré směnné transakce probíhají podle Revolutu okamžitě. Jednou ze zajímavých funkcí je také zasílání cenných kovů, nyní tedy pouze zlata, přátelům v kontaktech. Stejně jako běžnou měnu nebo kryptoměny tak můžete někomu poslat jako platbu za služby nebo třeba jako dárek.

Pokud bude celý proces funkční a zájem uživatelů poroste, Revolut rozšíří nákup a prodej zlata také na běžné uživatele bez placených plánů. Velmi pravděpodobně pak také mimo zlata rozšíří nabídku o další komodity. Zároveň je ale nutno zmínit, že tím, že nejsou drahé kovy zákonem regulované (minimálně ve Velké Británii), nenabízí na ně Revolut podobně jako u kryptoměn žádné pojištění a garanci.