Mars nebude jen pod palcem západu. K rudé planetě se vydaly první mise Spojených arabských emirátů i Číny
Doby, kdy se vesmírné závody odehrávaly čistě mezi Washingtonem a Moskvou, jsou již dávno pryč. Stále větší rozmělňování vesmírných snah mezi další státy světa potvrzuje i série nových misí, které mají ambiciózní cíl – Mars.
Na rudou planetu mířily v posledních dekádách převážně mise americké agentury NASA a evropské ESA. Rusko se od rozpadu Sovětské svazu podílelo pouze na jedné úspěšné marťanské misi, a to právě ve spolupráci s ESA.
V rozmezí jen několika dní se ale nyní k Marsu vydaly mise Číny a Spojených arabských emirátů (UAE). V obou případech jde o historicky první takové mise pro daný stát, v případě UAE je to navíc vůbec první podobná mise z arabského světa.
The Hope Probe was made possible by the efforts of our creative and dedicated youth, who remain our most significant investment. Our gratitude to them and my brother Mohammed bin Rashid’s determination to mark an important chapter in the UAE’s history and its future’s vision. pic.twitter.com/uk7CK5hCZf
— محمد بن زايد (@MohamedBinZayed) July 18, 2020
Obě mise navíc dorazí k Marsu v únoru příštího roku, nicméně rudou planetu budou zkoumat docela odlišným způsobem. Co víc, příští týden se za nimi vydá další americká mise a půjde tak o celkově třetí start na Mars za krátkou dobu.
Z nuly k Marsu za patnáct let
Když se řekne vesmírná velmoc, pravděpodobně jako první nenaskočí asociace se Spojenými arabskými emiráty. A není se čemu divit – arabské vesmírné snahy začaly zhruba před patnácti lety, kdy bylo zformováno Vesmírné centrum Muhammada bin Rašída.
Tamní vesmírná agentura dokonce vznikla teprve před šesti lety, pochopitelně za značné finanční podpory arabských šejků. Emiráty si rychle připsaly na konto sérii čtyřech úspěšně vypuštěných satelitů, které slouží ke sledování Země. Šestatřicetiletý Hazza Al Mansouri se taktéž stal minulý rok vůbec prvním astronautem z UAE, když strávil osm dní na Mezinárodní vesmírné stanici.