Martin Vohánka míří na londýnskou burzu. Jeho Eurowag by mohl mít jeden z největších letošních úpisů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

vohanka

Foto: Eurowag

Martin Vohánka, zakladatel a šéf Eurowagu

0Zobrazit komentáře

Jeden z největších letošních úpisů na londýnské burze by mohla mít na svědomí česká firma. Primární nabídku akcií ve Velké Británii chystá tuzemský poskytovatel platebních a technologických služeb pro autodopravce Eurowag, jehož nabídka v hodnotě 1,7 miliardy liber (přes 50 miliard korun) by mohla letos patřit k těm vůbec největším na londýnském trhu. Píše o tom zpravodajský server The Times.

Společnost Eurowag Martina Vohánky odmítla na dotaz CzechCrunche své plány o vstupu na burzu komentovat, nicméně o jejích plánech stát se veřejně obchodovanou firmou se mluví již několik měsíců. V květnu agentura Reuters informovala o tom, že si společnost W.A.G. payment solutions, stojící za Eurowagem, vybrala partnery, s nimiž IPO provede, a nyní plány podle všeho pokročily.

Miliardář Martin Vohánka založil Eurowag před pětadvaceti lety. Firma umožňuje menším dopravním společnostem využívat jednotný platební systém pro pohonné hmoty a mýtné či vrácení daně z přidané hodnoty. Těmto dopravcům, kteří tvoří 80 procent odvětví, poskytuje také služby, které jim za využití dat z jejich telematických systémů naplánují nejefektivnější trasy. To zkracuje čas řidičů za volantem a omezí jízdy, při nichž kamiony jezdí poloprázdné či zcela prázdné.

V loňském roce ovlivněném pandemií utržil Eurowag 125 milionů eur (přes 3,1 miliardy korun) a provozní zisk před zdaněním, splátkami dluhu a účetními položkami činil 57 milionů eur (1,5 miliardy korun). Po světě pražská firma zaměstnává přes tisíc zaměstnanců a většinový podíl ve výši téměř 60 procent vlastní zakladatel Martin Vohánka.

Třetinový podíl koupila v roce 2016 americká investiční firma TA Associates, přičemž zbývající akcie jsou v rukách nejvyššího vedení firmy. Oba největší akcionáři, tedy Vohánka a TA Associates, by měli v rámci primární nabídky prodat část svého podílu.

Rozhodnutí české firmy pověřit banky Citigroup a Morgan Stanley organizací primární nabídky je pro londýnskou burzu povzbuzením zejména po nedávném rozhodnutí nadnárodní těžařské firmy BHP, která byla jednou z největších v indexu FTSE 100, se z britské burzy stáhnout, uvedl list The Times.

S přispěním ČTK.