Masarykova univerzita otevře obor s výukou ve virtuální realitě. Zaměří se na design informačních služeb
Tříletý program bude zcela online a studentům přijdou domů i virtuální brýle. Přihlášky jsou otevřené do 20. srpna
Není to tak dávno, co se do systému vysokoškolské výuky dostaly masově videohovory. Brněnská Masarykova univerzita chce teď postoupit o stupínek dál. Nabídne proto nový bakalářský program, který bude nejen kompletně online, ale navíc doplněný o práci v imerzivní virtuální realitě. Je zdarma a otevře se už v letošním podzimním semestru.
Distanční program nazvaný Design informačních služeb se bude vyučovat na Katedře informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě. Patnáct studentů přijatých do prvního ročníku se bude věnovat oblastem designového myšlení, uživatelského výzkumu, návrhu informačních služeb nebo strategickému designu.
Absolventi se uplatní například jako UX designéři, product owneři nebo interakční designéři. Anebo také v pozicích, které nejsou designérské, ale výše zmíněné principy se v nich dají využít.
„Kromě toho, že budeme používat virtuální realitu, tak se jedná se o první plně onlinový program na Masarykově univerzitě. Doposud jsme měli Design informačních služeb jen jako specializaci v oboru Informačních studií a knihovnictví, ale ne všem propojení s knihovnictvím dávalo smysl,“ popisuje pro CzechCrunch důvod vzniku samostatného oboru jeho garantka Ladislava Zbiejczuk Suchá.
Výuka bude uzpůsobená zájemcům různých věkových skupin a pracujícím studentům. Podle Zbiejczuk Suché například i těm s rozjetou kariérou, kteří cítí, že si potřebují rozšířit znalosti nebo jsou v momentě kariérní tranzice. Na tom, zda již předtím studovali vysokou školu, nebude záležet. Při přijímacím řízení se bude zohledňovat především motivace ke studiu a ochota věnovat mu čas.
Synchronně a online se studenti budou potkávat pouze každý druhý pátek, typicky za účelem skupinového úkolu nebo jiné interaktivní aktivity. Jinak budou onlinová setkání pouze v módu jeden na jednoho. „V plánu jsou i osobní setkání, ale určitě budou nepovinná, protože chceme, aby byl člověk schopný odstudovat třeba z Ameriky,“ doplňuje Zbiejczuk Suchá