Maso a moderní technologie. I lokální řeznictví na severu Čech může být inovativní

Platební společnost Visa v soutěži Czech Top Shop třetím rokem na základě osmi kritérií oceňuje inovativní kamenné prodejny.

Peter BrejčákPeter Brejčák

reznictvi-stribrny_zdroj-visa-czech-top-shop-copy

Foto: Visa

Řeznictví Stříbrný v Lounech

Vůně klobásek, párků nebo sekané láká zákazníky v Lounech od loňského listopadu. Rodina Stříbrných v oblasti podniká dlouhá léta, rozhodli se ale začít znovu a jinak. V nové prodejně tak návštěvníci najdou inovativní způsob placení, které si zákazníci jednoduše obstarají sami u speciálních kiosků – nemusí tak dlouho čekat ve frontě a prodavačky se mohou věnovat jejich přáním. Právě takové a další zajímavé prodejny každý měsíc oceňuje společnost Visa v soutěži Czech Top Shop, dvakrát již také vyhlásila národního vítěze celého ročníku.

Daniel Stříbrný se k rodinnému podnikání připojil před více než dvaceti lety. Jeho tatínek byl řezník, on si vybral stejnou cestu. „Podnikali jsme tady spolu v Lounech od roku 2000. V roce 2006 bohužel zemřel, tak jsem převzal kormidlo,“ popisuje podnikatel ze severu Čech, kterému v byznysu pomáhá dalších sedm členů rodiny. Každý z nich má přitom v podniku svou roli, samotní zákazníci pak v řeznictví najdou širokou škálu produktů od masa, uzenin až po sýry a další drobné zboží.

Ve své prodejně přitom Stříbrný vsadil mimo jiné na inovativní způsob placení pomocí speciálních kiosků. Těch je v prostorách umístěno několik a zákazníci se u nich mohou obsloužit sami. „Realizace nápadu byla založena na recenzích zákazníků. Tím, jak stáli za sebou, se tvořila fronta a stávalo se nám, že když to někdo viděl zvenku, rozhodl se jít jinam, protože nemohl čekat. Snažil jsem se najít řešení, aby se prodavačky mohly věnovat pouze obsluze u pultu. Ukázalo se, že to při placení může dobře fungovat i bez personálu,“ vypráví Stříbrný.

reznictvi-stribrny-ziskalo-za-svuj-unikatni-koncept-mesicni-oceneni-visa-czech-top-shop

Foto: Visa

Řeznictví Stříbrný získalo za svůj unikátní koncept měsíční ocenění Visa Czech Top Shop

Se zavedením nové technologie řešil také rizika spojená se strachem některých zákazníků ji používat, s odstupem času se však tyto obavy ukázaly jako liché. Systém je jednoduchý a v případě potřeby je vždy k dispozici někdo, kdo tápajícímu zákazníkovi s platbou pomůže. „Jsme rádi, že si lidé tento systém pochvalují. A to i senioři. Spousta z nich k nám chodí pravidelně a berou to úplně normálně. Stačilo jim to párkrát ukázat a oni jej nyní používají s úsměvem,“ říká Stříbrný, jenž věří, že nový přístup k zákazníkům je budoucností rodinného kamenného obchodu.

Nejen za inovativnost, ale také příjemný design prodejny a přívětivý personál obdržela prodejna ocenění Visa Czech Top Shop za letošní duben. Soutěž každý měsíc hodnotí vybrané kamenné prodejny a motivuje tak podnikatele k zajišťování nejlepšího zákaznického zážitku.

„Pro zákazníky by nakupování mělo být radost a z obchodů by si kromě zboží měli odnášet také pozitivní zkušenost a chuť se vrátit. Těší mě, že potkáváme stále více prodejen, které hledí nejen na pohodlí a spokojenost zákazníků, ale snaží se pro ně vymyslet i něco navíc,“ přibližuje Josef Kunčar, který je ve společnosti Visa zodpovědný za vztahy s obchodníky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Soutěž již třetím rokem hodnotí kamenné prodejny po celém Česku, ať jde o malý rodinný obchůdek v pohraničí, nebo nově otevřený supermarket zavedené značky v Praze. Během roku takto za každý měsíc ocení dvanáct finalistů, kteří se utkají o titul vítěze Visa Czech Top Shop daného ročníku, kterého vybere odborná porota.

Samotné hodnocení finalistů probíhá na základě skutečné zkušenosti inspektorů, kteří provádí mystery shopping a soustředí se na osm kritérií, za která udělují body – například design interiéru, personál, užití digitálních prvků, značení v obchodě, ochotu personálu a další.

Vítězem soutěže za rok 2022 se stala prodejna a showroom Ski a Bike Centrum Radotín. Součástí celého areálu je například restaurace s venkovním posezením, elektronabíječky na kola nebo toolboxy pro drobné cykloopravy. V zimním období si tu lze půjčit či koupit lyže. Prodejna se nebojí využívat moderní technologie, třeba nohu zde měří pomocí laseru.

„Zavázali jsme se podporovat malé a střední podniky po celé Evropě, což se nám v Česku daří kromě soutěže Visa Czech Top Shop například programem Česko platí kartou. V rámci něho mohou malé firmy získat platební terminál až na půl roku zdarma,“ dodal Kunčar.

CC Premium

Partnerem článku je Visa Czech Top Shop

Herní obchod Xzone navzdory poklesu trhu vyrostl. Pomohly konzole a merch, navíc expanduje do Maďarska

„Náš růst je výrazně nad průměrem trhu,“ říká zakladatel Martin Schovanec. Česká e-commerce se totiž loni spíš trápila. Ne tak videoherní speciálka.

Michal MančařMichal Mančař

xzone-stanek

Foto: Xzone

Kromě kamenných obchodů se Xzone prezentuje i stánky na různých popkulturních akcích

0Zobrazit komentáře

Předešlé roky byly pro české e-shopy růstové, loni se však tento trend poprvé v historii zastavil. Obrat domácích online obchodníků klesl podle výzkumu Heureky a Asociace pro elektronickou komerci o více než deset procent. Videoherní obchod Xzone se však vývoji trhu výrazně vzepřel. Oproti předloňsku za účetní rok 2022 ukončený letošním březnem oznámil růst a čistý obrat 164 milionů korun.

Xzone navýšilo svůj obrat oproti roku 2021 o zhruba deset procent, tehdy obchod utržil těsně pod 150 milionů korun. „Z tohoto pohledu je náš růst výrazně nad průměrem trhu. Důvodů, proč se dařilo, vidím hned několik. Po skoro dvou letech čekání byl konečně dostatek herních konzolí. S přidáním celé řady nových kategorií rostl prodej segmentu merchandise,“ komentuje loňský obrat ve výši 164 milionů zakladatel a šéf firmy Martin Schovanec.

Různé sběratelské a doplňkové předměty od triček přes hrníčky až po vinyly se soundtracky jsou tradičním tahounem Xzone. Schovanec už v dřívějším rozhovoru pro CzechCrunch předpovídal, že tržby z merche do budoucna porostou. Za významné označil také tržby z různých festivalů, kde Xzone provozovalo svůj stánek, a z prodeje vlastních produktů, například knih jako The Art of Mafia Trilogy.

„V neposlední řadě pomohl také povedený herní závěr roku v čele s velmi úspěšným God of War: Ragnarök na PlayStationu,“ dodává spolumajitel obchodu. Zmiňované akční dobrodružství zasazené do severských mýtů bylo na Xzone prodejní jedničkou, triumf si skvěle hodnocená hra vydobyla krátce po své premiéře. Začátkem tohoto roku ale ještě kouzelnější premiéru prožilo harrypotterovské Hogwarts Legacy.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jinak si ale na českém videoherním trhu loni vykopala první místo FIFA 23, mimochodem poslední díl známé značky s tímto názvem. Fotbalový simulátor byl nejprodávanějším titulem na Alze i u videoherní konkurence v podobě obchodů JRC patřících do skupiny Smarty. Na Xzone se FIFA umístila za rok 2022 dokonce až třetí za dinosauřím sci-fi Horizon Forbidden West.

Jedním z výsledků úspěšného roku pro Xzone, během kterého se firma přestěhovala do několikanásobně většího skladu, je i dosažení loni avizované expanze do ciziny. Kromě již provozovaného slovenského obchodu Schovanec hovořil o volbě mezi Německem a Maďarskem, nakonec se rozhodl pro druhou jmenovanou zemi. Podle vyjádření firmy se v těchto týdnech začínají z obchodu Xzone.hu odesílat první objednávky.

K dvaadvacátému výročí od založení Xzone firma získala také nové logo, dosud výrazné X v něm vystřídalo zvýraznění písmena O, v němž se v různých použitích objevují třeba prodávané produkty či popkulturní reference. I to je mimochodem odkaz na sílu merche. „Už dávno v našem sortimentu nejsou pouze hry. Změna podtrhuje směřování Xzone jako specialisty na všechny fanouškovské předměty a radosti od stylového oblečení přes sběratelské sošky a vinyly až po unikátní nerdí doplňky do domácnosti,“ říká Jan Bobrovský z marketingu Xzone.