Maso je bezva a pojem veganské mléko je zlo. Proč úřad hází klacky pod nohy rostlinným potravinám?
„Čokoládové vejce“ nikomu problém nedělá, ale „rostlinné vejce“ je podle výkladu evropského práva Ministerstvem zemědělství protiprávní.
Alternativní burger od Impossible Foods
Komentář Sáry Goldbergerové: Popularita rostlinných potravin v Česku roste. Zákazníci stále častěji kupují alternativy masa a ryb, stejně tak i rostlinné mléčné alternativy. Narativ Ministerstva zemědělství se ale současným trendům vzpouzí, čímž se zároveň vzpouzí cestě k udržitelnějšímu životnímu stylu. V listopadu se finančně spolupodílelo na kontroverzní kampani s názvem Žeru maso (ano, jde skutečně o oficiální název kampaně), na konci ledna zveřejnilo Stanovisko, které zamezuje používat názvy některých živočišných produktů. Například vegetariánské máslo, alternativa mléka nebo rostlinná vejce.
„Jsem masožravec a nestydím se za to.“ To stojí na webových stránkách kampaně Žeru maso, jejíž účel je tak na první dobrou zcela zřejmý. Ministerstvo zemědělství na ni přispělo téměř čtyři miliony korun, odhlédlo přitom od její jednostrannosti. Vůbec se třeba nedotkla toho, jak se chov dobytka podílí na změně klimatu. A ať si maso dáme rádi, či nikoliv, toto je jednoduše fakt, před kterým bychom neměli strkat hlavu do písku.
Z kampaně by navíc jeden mohl nabýt dojmu, že častá konzumace červeného a zpracovaného masa mu nemůže jakkoliv uškodit. Nejedna studie, včetně té od Světové zdravotnické organizace, ale poukazuje na to, že existuje pojítko mezi konzumací červeného masa a nádory tlustého střeva. Jiné evropské státy se tak snaží spotřebu masa snižovat. Například Španělsko a Švýcarsko zvýšily DPH na maso, stejný krok mají v plánu i Německo a Dánsko.
A Česko? Letos v lednu Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státní zemědělskou potravinářskou inspekcí (SZPI) a Státní veterinární správou (SVS) zveřejnilo vlastní výklad evropského práva v podobě stanoviska ve věci označování rostlinných potravin názvy živočišných produktů. A nutno říct, že v kontextu zmíněné kampaně jde o další kontroverzní krok, kterým ministerstvo jen potvrzuje, jaký je jeho postoj k rostoucí popularitě rostlinného stravování.
Ve Stanovisku totiž stojí, že rostlinné výrobky s označením jako „mandlové mléko“, „veganská smetana“, „rostlinná alternativa mléka“, „napodobenina jogurtu“ a další porušují nařízení EU č. 1308/201311, tudíž jsou protiprávní. Pracují totiž s označeními, která se tradičně používají pro mléčné výrobky. Ta jsou ale podle příslušného nařízení vyhrazena právě jen a pouze pro mléčné produkty.
To samé se týká dalších rostlinných alternativ, jako je „rostlinná alternativa medu“, „nevaječná pomazánka“ či „rostlinná alternativa k tuňákové pomazánce“. Takové názvy mohou podle ministerstva uvést spotřebitele v omyl, že produkt ve skutečnosti med, vejce nebo tuňáka obsahuje. Ministerstvo zemědělství poukazuje na to, že nejde o nové stanovisko, ale pouze o shrnutí dosavadního přístupu dozorových orgánů k některým potravinám živočišného původu – legislativa v tomto případě chrání například názvy mléčných výrobků, medu, vajec a ryb.
Jenže organizace ProVeg poukázala na to, že má Stanovisko pro výrobce rostlinných potravin zastrašující ráz, nadto se rozchází s již dřívějším rozhodnutím Krajského soudu v Ústí nad Labem, který použití spojení typu „alternativa sýru“ pro rostlinné produkty doporučil s tím, že dodatek „alternativa“ dostatečně vyjadřuje, že se nejedná o sýr, ale o něco jiného – konkrétně o alternativu k sýru.
„Spotřebitelé by měli mít možnost se z etikety výrobku dozvědět, jak jej mohou s ohledem na jeho charakteristické vlastnosti použít. V tomto směru lze považovat za inspirativní například rozhodnutí Vyššího krajského soudu v Celle ve Spolkové republice Německo (…), podle kterého je přípustné rostlinný výrobek označit jako ‚alternativu sýru‘, protože označení jako ‚alternativní‘ není upřesňujícím ani popisným dodatkem, který by odkazoval na rostlinný původ daného produktu,“ stojí v rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem z roku 2022, který ale zřejmě neslouží jako vhodný precedent.