Matkám a firmám pomáhá skloubit práci a rodinný život. Většina manažerů svým lidem nevěří, říká

Matky toho udělají víc, hlásí zakladatelka organizace Marter. Ta pomáhá rodičům na mateřské a firmám, aby neztratily dobré zaměstnance.

Eliška NováEliška Nová

andrea-bohacikova

Foto: Marter

Zakladatelka organizace Marter Andrea Bohačíková

0Zobrazit komentáře

Spolupracuje se značkami jako Vodafone, Allianz nebo Heineken. Podle organizace Marter je všechny spojuje to, že jsou pro ně zaměstnanci na rodičovské cenné aktivum. Marter vznikla proto, aby pomáhala rodičům na mateřské uspět v pracovním životě. Dnes funguje pět let a její důležitou součástí je i pomoc podnikům, aby razily prorodinnou politiku. „Firmy musí změnit svůj přístup,“ říká zakladatelka organizace Andrea Bohačíková.

Zaměstnavatelé v Česku loni nabízeli jen 6,1 procenta částečných úvazků. Průměr v Evropské unii je přitom 32 procent. „Pouhých dvacet procent zmíněné nabídky ale zastupuje seriózní částečný úvazek, jak ho známe. Zbytek jsou dohody o provedení práce a jiné formy spolupráce,“ uvádí pro CzechCrunch Bohačíková s tím, že podle jiných dat Eurostatu pracovalo v roce 2021 na zkrácený úvazek pouze deset procent žen.

Ačkoli se o podpoře částečných úvazků horečně mluví na vládní úrovni, v Česku se tato praxe pořád krčí dole. A odnáší to především ti, kdo odešli na mateřskou a rodičovskou dovolenou. Důvod? „Abyste mohli nabízet flexibilitu práce, musíte dát svým zaměstnancům důvěru a samostatnost. To je základní kámen úspěchu, jehož předpokladem je i dobrý leadership. Problém je, že většina manažerů svým lidem nevěří a chce je mít pod kontrolou,“ uvádí Bohačíková.

marter

Foto: Marter

Tým Marter

Opačný přístup by se přitom podle ní firmám vyplatil. Zakladatelka organizace říká, že podle průzkumu společnosti Airtasker pracují zaměstnanci s jakoukoli formou flexibility o sedmnáct procent dní ročně navíc. Podle německé studie zase matky s možností práce z domova pracují denně o hodinu déle v porovnání s těmi, kterým ve firmě home office neumožní.

„Pomáháme firmám zavést správné procesy,“ říká Bohačíková. To v zásadě znamená, že Marter společnosti provede analýzu, jak je na tom její prorodinná politika a následně vytvoří strategii. Marter pomůže zaměstnavatelům udržet si se svými lidmi na rodičovské vztah, zaměstnanci se pak mohou přihlásit na různé kurzy, které jim pomohou udržet se v obraze i v kontaktu se svým oborem. Za to dostala organizace před týdnem cenu Profi HR Awards za inovativní benefit roku.

„Dnešní dobu vnímám schizofrenně. Na jednu stranu se automatizuje, propouští a utahují se opasky kvůli krizi. Na druhou stranu obyvatelstvo extrémně rychle stárne a na trhu práce aktuálně chybí víc než 330 tisíc kvalifikovaných lidí. Hlavně pak ženy. Zatímco zaměstnanost mužů je v Česku nejvyšší, a to 84 procent, u žen se pohybuje okolo 67 procent,“ říká zakladatelka Marteru.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Firmy tak podle ní musí změnit přístup, ať chtějí, nebo ne. Některým už to došlo, jiní váhají a někteří nevědí, jak na to. Největším problémem podle Bohačíkové je, že management firem neumí vést hybridní týmy, které tvoří členové fyzicky přítomní a členové pracující na dálku nebo střídavě. „Češi přitom už home office neberou jako benefit, ale jako standard. Trh práce poptávku ale nijak nerespektuje, naopak pozic je stále méně. Zatímco v roce 2021 nabízeli zaměstnavatelé čtyřicet procent pozic na home office, loni to bylo jen dvacet sedm,“ dodává.

Nejdůležitější je učení novým věcem

Stejně tak se ale Marter věnuje i zaměstnancům. Za skoro pět let fungování prošly jeho vzdělávacími kurzy přes tři tisícovky žen. Přes pracovní portál našlo práci víc než 430 matek a celou komunitu proaktivních rodičů, jak jim Marter říká, tvoří víc než osm a půl tisíce lidí.

Záměrně jsou přitom v případě vzdělávacích kurzů a pracovního portálu uvedené matky. Ty totiž Marter využívají hlavně. Bohačíková říká, že je potřeba zdůraznit, že v Česku je extrémní rozdíl v počtu žen a mužů na rodičovské dovolené. Dohromady je na ní 450 tisíc žen. Mužů pouze 5 700. V komunitě proaktivních rodičů jsou jen dvě desetiny mužů. „Negativní dopady tedy ve větší míře trápí ženy, jelikož častěji zůstávají doma s dětmi. Nevzpomínám si na žádného muže, který by navštívil naše webináře, workshopy nebo programy zaměřené na sebevědomí,“ říká s tím, že muži navštěvují jiná témata, což ale neznamená, že neexistují tací, kteří by neocenili podporu svého sebevědomí.

marter-1

Foto: Marter

Bohačíková založila organizaci v roce 2018

Nejdůležitější ze služeb, které Marter nabízí, je podle Bohačíkové rekvalifikace nebo učení se novým věcem. Zajistí to totiž lepší uplatnění na trhu práce. Proto rodiče více investují právě do této oblasti. Marter ale také inzeruje nabídky na již zmíněné částečné úvazky, jiné na stránkách organizace k nalezení nejsou. Jeho zakladatelka říká, že se tu neobjevují ani ty nabídky, které nejsou pro rodiče z hodnotového hlediska vhodné.

„Zaměstnavatelé pak na našem portálu dosáhnou na kvalifikované uchazeče, kteří na trhu práce jsou a zároveň nejsou. Pokud nejsou dostatečně kvalifikovaní, máme vzdělávací a rozvojovou divizi, kde tento problém vyřešíme. Benefitem pro rodiče je to, že nemusí řešit, zda říct, nebo neříct, že mají děti a jsou na nebo po rodičovské,“ uvádí zakladatelka.

V neposlední řadě se Marter snaží pomoci ženám vypořádat se s nízkým sebevědomím. Matky si většinou nevěří, mají problém se sebeprezentací. „Když celé noci nespíte, dost často i přiberete nebo naopak extrémně zhubnete. Staráte se převážně o děti a domácnost. Na sebevědomí vám to nepřidá, ať už jste před rodičovskou měla jakoukoliv pozici,“ komentuje Boháčková.

CzechCrunch Jobs