Virtuální a skutečné závodění jsou si velmi podobné, říká Verstappen. Chce založit nový tým

Čtyřnásobný mistr Formule 1 miluje sim racing – a chce vytvořit tým, který bude virtuální závodění kombinovat se skutečným. Pomůže tím mladým talentům.

Filip HouskaFilip Houska

verstappen

Foto: Rob Smalley, Vladimir Rys/Red Bull Content Pool

Max Verstappen

0Zobrazit komentáře

Moc dobře ví, co znamená soupeřit s těmi nejlepšími závodníky na světě. Je jedním z nich, ne-li tím úplně nejlepším. Max Verstappen ale nemiluje jen závodění na okruzích v reálném světě. Když může, usedá do svého domácího trenažéru a hodiny svádí rychlostní i taktické boje na hladkém asfaltu ve videohrách. Navíc má plán, že pilota Formule 1 udělá z kohokoliv, kdo exceluje za počítačem.

Můžete hrát výborně Counter-Strike, ale šance, že budete bojovat proti teroristům i ve skutečnosti, je téměř nulová. Stejně tak ani hraní EA Sports FC z vás neudělá špičkového fotbalistu. U virtuálního závodění je to ale trochu jinak. Pokud si nakoupíte správné vybavení a budete trénovat, vypěstujete si v sobě schopnosti, které lze přenést do reálného světa. Vnímá to tak i jeden z nejslavnějších jezdců současnosti.

Max Verstappen, čtyřnásobný šampion Formule 1, už několik let závodí i doma. Má okolo sebe několik monitorů, speciálně upravenou židli, volant, pedály, mikrofon a sluchátka, zkrátka vše, co takzvaný sim racing obnáší. „Jsou to velmi podobné světy. Chybí jen ten reálný dotek, kdy se připoutáte a poznáte na vlastní kůži ono přetížení,“ říká v rozhovoru pro magazín The Athletic.

Zatímco ve skutečnosti je členem stáje Red Bullu, ve virtuálním světě už desátým rokem hájí barvy týmu Redline, který je pro něj srovnatelně důležitý jako jeho kariéra pilota F1. Kdo jiný by si riskl jet – a pak zvítězit – ve čtyřiadvacet hodin dlouhém závodě na virtuálním okruhu v Nürburgringu ve stejný víkend, kdy se jela i Velká cena Emilia Romagna? Kterou mimochodem také vyhrál.

Je to pro něj vášeň, ze které jeho tým nemusí být obzvlášť nadšený. Verstappen ale moc dobře ví, proč to dělá. I když to dříve bral jako zábavu a odreagování, dnes jde o možnost, jak trénovat postřeh a věnovat se závodění, i když není na skutečném okruhu. A vidí v tom také příležitost, jak pomoci mladým, kteří chtějí závodit.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Max Verstappen (@maxverstappen1)

Jeho hlavním cílem je propojit svět virtuálního závodění s tím opravdovým – a je ochotný do toho investovat vlastní peníze. Už teď v týmu Redline pozoruje potenciál jednotlivých závodníků a má několik želízek v ohni, která by rád do svého vysněného projektu zahrnul. Záměrně je ale nejmenuje, protože je nechce dostat pod tlak.

Samozřejmě, že skutečného závodníka v sobě nemá každý. Někteří jsou prostě velmi dobří v tom, co dělají, a možná se jim to v reálném životě nepodaří, ale chci jim dát alespoň příležitost. Ideální je, když začnou v mém týmu, pak si je vyberou opravdové stáje a oni si vybudují vlastní kariéru,“ maluje si nizozemsko-belgický jezdec.

Bariérou ale mohou být vysoké náklady. Už jen motokáry, na kterých většina potenciálních profesionálů začíná, se mohou vyšplhat k vyšším desítkám tisíc korun za rok jen za vybavení z druhé ruky. Nehledě na poplatky za tréninkové jízdy na okruzích, extra peníze za opravy a tak dále.

„Všichni víme, že motokáry a první krůčky v závodění stojí spoustu peněz. V simulačních závodech ale můžete pozorovat talenty už tehdy, když jezdí na nenáročném vybavení, které si koupili v obchodě s elektronikou, aby ušetřili. To všechno stojí mnohem méně,“ doplňuje Verstappen, jehož setup na sim racing vychází na střední stovky tisíc korun.

Najde se talent i v Česku?

Věnujete se simulačním závodům a chcete se stát součástí našeho výběru? Ozvěte se nám skrze tento příspěvek. Uvidíte, třeba si i vás Max Verstappen jednou všimne.

Současně si šampion všímá rozmanitosti závodníků, která na profesionální scéně není tak velká. Sim racing je jednoduše mnohem dostupnější, ale zároveň má samozřejmě i několik rozdílů oproti skutečnému závodění. Právě tuto oblast chce Verstappen také rozvíjet a spolu s tím mladé talenty vzdělávat v tom, jak může být jízda v monopostu nevyzpytatelná.

„Když v simulátoru narazíte do zdi, nebolí to, takže se při jízdě tolik nebojíte. Když ale sedíte ve skutečném voze, máte na hlavě helmu, kombinézu, jste připoutáni pásy, tak si najednou uvědomíte, že když nabouráte, bude vás to stát peníze a můžete se zranit. Celé tohle uvědomění se musí stát,“ doplňuje Verstappen.

Stále stejný Red Bull i překvapení od Ferrari. Stáje Formule 1 poprvé ukázaly monoposty na sezónu 2025

Na slavnostní akci F1 75 Live v Londýně se vůbec poprvé společně představily monoposty všech týmů. A nechyběla vizuální překvapení ani trapné momenty.

formule1

Foto: F1

Na slavnostní akci F1 75 Live v Londýně se poprvé společně

0Zobrazit komentáře

Formule 1 letos slaví 75 let od svého vzniku. A jubileum se rozhodla oslavit ve velkém stylu. V londýnské O2 Areně se v úterý večer konala akce F1 75 Live – tedy vůbec první společné odhalení podoby monopostů pro novou sezonu, kterého se účastnili jak fanoušci, tak samotné týmy. Každý z nich pak dostal sedm minut na představení svého designu – a večer přinesl hned několik překvapení. Podívejte se, v čem budou letos piloti závodit.

Přestože měl být večer velkolepou oslavou historie F1, atmosféra se místy nesla v rozpačitém duchu. Humor moderátora a komika Jacka Whitehalla nepadal na úrodnou půdu a místy byl vyloženě nucený, což přineslo i několik trapných momentů – třeba když si rýpnul do Maxe Verstappena a zeptal se ho, kde vůbec sedí jeho spolujezdec George Russell a jestli se piloti už políbili a usmířili. Koncem loňské sezony se totiž oba dva dostali do řady střetů kvůli incidentům na trati.

Ani vystoupení pozvaných hvězd, jako byl Machine Gun Kelly nebo kapela Take That, náladu příliš nezlepšila a působila spíš výplňově. Akce ale přece jen splnila svůj hlavní účel. Zatímco dosud odhalovaly týmy své nové monoposty každý zvlášť, v jiných termínech a na svých vlastních eventech, teď se všechny sešly pod jednou střechou a ukázaly, s jakými barvami vyrazí do nové sezony.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ferrari, na které se upíná zrak většiny fanoušků F1, především kvůli nové posile v podobě několikanásobného šampiona Lewise Hamiltona, letos vsadilo na kombinaci červené a bílé. Ta se objevuje na předním i zadním křídle i na krytu motoru a připomíná některé ikonické vozy značky z minulosti. Zároveň slouží jako zvýraznění loga nového hlavního sponzora, technologické značky HP.

V ostrém kontrastu oproti nové barevné kombinaci Ferrari se jeví tým Red Bull Racing, který se i letos drží svého ikonického vzhledu. Opět vsadil na osvědčený tmavě modrý design s červenými a žlutými prvky, které odkazují na hlavního sponzora Red Bull.

Svých typických barev se drží i Mercedes, který pokračuje v minimalistickém a elegantním černém provedení se stříbrnými detaily. I McLaren si ponechal svou ikonickou oranžovou barvu, letos ji ale doplnil více černými prvky, díky čemuž působí monopost agresivněji. U své tmavě zelné barvy zůstává i stáj Aston Martinu.

Alpine pak opět kombinuje modrou a růžovou, tentokrát ale s větším důrazem na černé aerodynamické prvky a sytost barev, díky čemuž působí atraktivněji. Sportovnější vzhled dodal svému monopostu i Haas, který se rozhodl pro tmavší pojetí s červenými akcenty. Tým Williamsu se oproti tomu prezentuje decentním modrým designem s jemnými přechody mezi odstíny a nijak výrazněji nepůsobí.

Jedním z největších překvapení byla stáj Racing Bulls, přejmenovaná z AlphaTauri, která vsadila na odvážnější barevné schéma s výrazným logem hlavního sponzora Visa. Bílý monopost přitom ostře kontrastuje s červenými a modrými prvky, které vzdávají hold minulým podobám vozu. Podobně zaujal i Sauber, který představil kombinaci zelené a černé barvy s plynulým přechodem mezi nimi.

Letošní designy se nesou spíše v duchu let minulých, některé změny jsou ale viditelné. Zatímco Ferrari sází na retro prvky, Racing Bulls se vydali odvážnějším směrem, a Williams nebo Aston Martin se drží osvědčené elegance. Kromě samotných vozů se přitom částečně mění i vizuální identita šampionátu – do světa Formule 1 letos vstupuje luxusní značka Louis Vuitton, jejíž logo se objeví na trofejích, cílové vlajce i pneumatikách. Jak se nové monoposty osvědčí na trati a zda letošní vizuální změny doprovodí i výkonnostní posun, ukáže už první závod sezony 16. března v Austrálii.