Maxima spouští prodej nemovitostí ve virtuální realitě Somnium Space. Pozemky se tam draží i za stovky tisíc korun
Svět virtuální reality postavený na blockchainové technologii, kde si uživatelé mohou kupovat pozemky, stavět nebo vkládat objekty a také zpeněžit své vize a nápady – třeba i galerií digitálního umění nebo prodejem rybářských potřeb. Právě tak vypadá startup Somnium Space, který funguje od roku 2017 a sídlí v Praze.
Ve virtuálním světě již aktivně funguje zhruba tisíc stálých a vracejících se uživatelů, kteří svými nákupy a prodeji pozemků nebo dalších herních aktiv generují přes 2,5 milionu korun týdně. Firmy jako Sony, Pimax, VRgineers a desítky dalších svoje pozemky využívají jako virtuální sídla, meeting roomy či reklamní plochy. Pozemky se draží v řádu tisíců dolarů, posledním rekordem je prodej za 700 tisíc korun.
Dlouhodobou vizí týmu vedeného zakladatelem Arturem Sychovem je vytvoření virtuálního prostředí, které doplní naši realitu a bude plné nových zážitků nebo možností seberealizace. V kombinaci s blockchainovou ekonomikou je Somnium Space podle svých tvůrců prvním krokem k opravdovému „metaverse“, jak se označují virtuální sdílené prostory kombinující fyzickou realitu s virtuálními světy.
Realitní trh ve virtuální realitě pro masy
V posledních týdnech se přitom propojení se skutečným světem dostalo na ještě vyšší úroveň. Jedna z předních realitních kanceláří v Česku, Maxima Reality, navázala se Somnium Space oficiální partnerství a chce realitní trh ve virtuální realitě přiblížit široké veřejnosti a do virtuálního světa převést i zajeté obchodní modely.
„Poskytovat naše profesionální služby i ve virtuální realitě pro nás představuje velikou příležitost, kterou vnímám jako důležitý krok v našem rozvoji. Už delší dobu sleduji realitní dění v rámci Somnium Space, které nabírá na síle. Uskutečňují se zde obchody na vysoké úrovni se zajímavými transakcemi,“ uvádí pro CzechCrunch Vladimír Zuzák, šéf Maxima Reality.
Realitní společnost aktuálně ve virtuálním světě nakupuje digitální pozemky, kde si plánuje vybudovat svoji virtuální centrálu, ve které bude nabízet ukázky budov ve virtuální realitě. Dále svým klientům bude pronajímat parcely nebo poskytovat profesionální architektonické služby pro majitele pozemků a samozřejmě také poskytovat klasické makléřské služby.
Maxima zároveň uživatelům nabídne služby související s nákupem kryptoměn a převodem na krypto peněženky. Klientům tak chce co nejvíc usnadnit vstup do virtuálního světa, aby se mohli soustředit na svoji investici či obchodní model. Navázanou spoluprací se Somnium Space chce Maxima udržet svoji pozici přední pražské realitní kanceláře nabízením nových služeb i oslovením mladší generace přesouvající se do digitálního prostředí, sociálních sítí a virtuálních světů.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Není náhoda, že Somnium Space sídlí v Praze, pozorujeme u nás poměrně velký zájem o virtuální realitu. Navíc skrze Somnium Space můžeme získat klienty z celého světa, jde o globální projekt. Svět Somnium Space sledujeme už delší dobu a považujeme za velice vzrušující, že jsme první realitní kancelář na světě, která do něj vstupuje se svými službami,“ vypráví Zuzák.
„Pro investory do virtuálních pozemků je důležité, že dokážou už v současné době na svém pozemku vydělávat reálné peníze. Ať jde o hudební klub, muzeum, galerii s digitálním uměním nebo obchod s rybářským zbožím, všechny tyto obchodní modely v Somnium Space už fungují a pro jejich vlastníky generují opakující se nebo jednorázový příjem, který pokrývá anebo už i převyšuje investici,“ pokračuje Zuzák.
„Kdysi bylo nepředstavitelné rozjíždět byznys přes internet, nyní se otevírají možnosti dělat totéž ve virtuální realitě.“
Jako jednu z dalších výhod virtuálního světa vidí majitel realitky ve skutečnosti, že díky technologii blockchainu i zde funguje decentralizovaná ekonomika a garance vlastnictví – když uživatel pozemek vlastní, nikdo mu jej nemůže vzít (ani vývojáři Somnium) a může s ním nakládat, jak uzná za vhodné.
Počet pozemků je navíc omezený na pět tisíc. Pokud tedy virtuální svět najde dostatek zájemců v reálném světě, je pravděpodobné, že ceny tamních nemovitostí porostou. Poptávka přitom funguje jako ve fyzickém prostoru – ceny pozemků jsou vyšší kolem zajímavých staveb a projektů. Skepticismu se přitom Zuzák neobává.
„Podobně jako kdysi bylo nepředstavitelné komunikovat, nakupovat, bavit se, vzdělávat se nebo rozjíždět byznys přes internet, nyní se otevírají možnosti dělat totéž ve virtuální realitě. Jde samozřejmě o revoluci v tom, jak trávíme volný čas a jak podnikáme, ale svět virtuální reality je natolik atraktivní, že nepochybujeme o tom, že se do něj brzy ponoří čím dál víc lidí,“ myslí si majitel Maxima Reality.
Právě během současné „celosvětové“ karantény se ukázalo, že způsoby virtuálního setkávání bude i do budoucna využívat stále více lidí a virtuální svět jako Somnium dokáže nabídnout mnohem komplexnější zážitky nebo možnosti zábavy než třeba Skype nebo Zoom. Helmy a další zařízení pro virtuální realitu přitom začínají být cenově dostupnější a brzy se mohou stát samozřejmostí ve většině domácností.
Všichni se snaží prodat
Dvaadvacetiletá realitní kancelář tak vstupuje do neprobádaných vod virtuální reality. V Maxima Reality nejde o jedinou velkou novinku poslední doby, v létě loňského roku změnila majitele – Vladimír Zuzák ji koupil od developerské společnosti Finep a stal se jejím ředitelem (na této pozici působil již v letech 2014 a 2017). Letošní rok očekává navzdory koronaviru úspěšný s růstem firmy o 25 až 30 procent.
„Zájem o prodej nemovitostí je teď obrovský – všichni se snaží prodat, než přijde očekávaný pokles cen nemovitostí, nabídka se rozrostla také o byty dříve využívané ke krátkodobým pronájmům (Airbnb, Booking). Jen za posledních 14 dnů v Praze přibylo na Sreality 500 bytů k prodeji,“ popisuje Zuzák s tím, že najít kupujícího je však stále těžší, proto v Maximě pozorují větší zájem o služby realitek.
Nabídka na nemovitostním trhu aktuálně převyšuje poptávku a šéf Maximy tak v průběhu léta nebo podzimu očekává pokles cen nemovitostí o 15 až 20 procent, tedy na podobné úrovni jako během poslední velké krize v letech 2008 a 2009. Nejvíc se přitom podle Zuzákova odhadu propadnou ceny bytů, o něco méně budou zasaženy domy a nejstabilnější je cena pozemků.
„Ceny nájmů se propadly už teď, a to kvůli rychlému konci Airbnb a dalších krátkodobých pronájmů – část jejich majitelů tyto byty teď prodává, druhá část hledá dlouhodobější nájemníky. Klesat budou pravděpodobně i ceny za pronájmy kancelářských prostor, protože firmy během karantény zjistí, že mohou ušetřit, pokud převedou zaměstnance do režimu home office,“ shrnuje dění na trhu Zuzák.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.