McDonald’s v Česku utržil téměř 7 miliard. A mohl vydělat více, kdyby lidé nekupovali tolik burgerů s sebou
Po burgerech z McDonald’s byla v Česku vždy vcelku vysoká poptávka a je to vidět i na číslech. Americký řetězec rychlého občerstvení v loňském roce zužitkoval návrat hostů do restaurací, z nichž je předtím vyhnala pandemie a četná omezení, a meziročně vyrostl v hrubých tržbách o 19 procent na rekordních 6,9 miliardy korun. Tahounem příjmů byl tradičně prodej hovězích burgerů, stále zásadnější je také rozvoz a obecně prodej jídla s sebou. Právě ten však zároveň připravil firmu o část příjmů.
Jako zákazník v McDonald’s neřešíte, zda si kupujete jídlo s sebou, nebo pro konzumaci v dané restauraci. Burger, hranolky a cola nebo cokoliv jiného z nabídky totiž stojí vždy stejně. Jinak to ovšem vidí účetní ve fastfoodovém řetězci, protože jídlo s sebou podléhá vyšší sazbě DPH, konkrétně ve výši 15 procent, zatímco u občerstvení na místě platí od května 2002 sazba 10 procent.
„I přes patrný návrat zákazníků do restaurací stále převažují prodeje jídla s sebou, které tvoří 82 procent z celku. Tento růst má však negativní dopad na naše tržby,“ uvedl McDonald’s. Ten dle svého vyjádření kvůli této praxi přišel v loňském roce o 100 milionů korun, přesto se jedná o nejlepší výsledky firmy za dobu působení v Česku. Zisk nicméně společnost nekomentuje.
Celkově navštívilo restaurace McDonald’s v loňském roce 55,5 milionu zákazníků. Firma uvádí, že lidé stále více využívají objednávání prostřednictvím samoobslužných kiosků. Značný růst ale zaznamenala také rozvážková služba. McDonald’s v ní doručuje prostřednictvím partnerských firem Wolt, Dáme jídlo a Bolt Food a proti roku 2020 vyrostla o 40 procent. Na celkových prodejích firmy má rozvážka podíl 13 procent, což je zhruba miliarda korun.