Medailové taneční battly či létající kajakáři. Olympiáda nabídne divákům zcela novou podívanou
I na letošní olympiádě se představí nové sporty, které slibují divácky atraktivní podívanou. Skateboarding či surfing doplní kajak kros a breakdance.
Od zahájení olympijských her uplynul necelý den a celý svět už vyhlíží šampiony svých zemí. Někteří z nich se i letos představí ve zcela nových olympijských disciplínách, které slibují velkou podívanou. Tanečníci se utkají v breakdance a do divokých vodních kanálů vyjedou zabojovat kajak krosaři, kteří si navzájem nic nedarují. Dočkáme se také nových lezeckých disciplín či surfingu v exotických vlnách. Změn však letošní olympiáda nabídne daleko víc.
Zatímco v roce 1896 tvořilo letní olympijské hry devět sportů, letos jich bude 45 a nabídnou celkem 363 medailových klání. Je zajímavostí, že se v nich vůbec poprvé v historii utká rovný počet sportovců a sportovkyň, což je případ i zcela nové disciplíny, která dává vzpomenout na doby, kdy byly součástí letních her vyloženě umělecké obory jako hudba či literatura.
Na olympiádě v Paříži totiž o medaile zabojují tanečníci breakdance. Ve fyzicky velmi náročném tanečním stylu, který vznikl v 70. letech v americkém Bronxu, se utká 16 tanečníků a 16 tanečnic ve vlastních kategoriích. Své síly poměří v bitvách jeden na jednoho, které budou mít tři kola, každé o délce jedné minuty. Porota bude hodnotit kreativitu tanečníků, techniku, rozmanitost choreografie i cit pro rytmus hudby, kterou soutěžící dopředu neznají, takže celý tanec bude především o improvizaci.
Svůj debut letos zažije i kajak kros, disciplína, ve které proti sobě závodí čtveřice jezdců na kajaku. Jejich kolbištěm je vodní kanál s osmi bránami, které musí závodníci projet jako při klasickém projíždění divoké vody. I zde jsou některé brány umístěny proti proudu. Jakmile jezdec jednu bránu mine, je diskvalifikován.
Na jezdce však čekají i další překážky, jako je nízko zavěšená horizontální překážka, která jezdce nutí otočit se na lodi hlavou dolů a překonat ji s pomocí klasického eskymáka, tedy otočkou o 360 stupňů. Do kanálu navíc jezdci naskakují z rampy umístěné ve vzduchu, takže před prvním kontaktem s vodou je čeká let vzduchem.
Pořadatelé letošních her se netají tím, že chtějí k obrazovkám přitáhnout mladší publikum. Proto mimo breakdance nebude opět chybět surfing ani skateboarding či basketbal 3 na 3, které se poprvé představily na posledních letních olympijských hrách v Tokiu. Skateboardingu na minulých hrách dominovalo domácí Japonsko, kdy bralo tři ze čtyř zlatých medailí. Ženy a muži budou stejně jako v Tokiu zápasit ve dvou disciplínách, které je zavedou do skateparku a také na překážky v kategorii street.
Na surfaře čeká tak trochu vlastní olympiáda. Nebudou se totiž prohánět ve vlnách francouzského pobřeží, ale jejich závody se odehrají na Tahiti, největším z ostrovů Francouzské Polynésie. Ten slibuje krásné, ovšem technicky velmi náročné vlny.
Mimo skateboarding a surfing mělo v Tokiu premiéru i sportovní lezení, ve kterém se disciplíny rychlostního lezení, boulderingu a klasického lezení spojily v jednu disciplínu lezeckého trojboje.
Lezení nebude chybět ani v Paříži, ovšem s tím rozdílem, že tentokrát bude rozděleno na dvě disciplíny, a to samostatné rychlostní lezení, které je jakýmsi lezeckým sprintem, a kombinace klasického lezení a boulderingu, což by mohlo více vyhovovat českému želízku v ohni, lezci Adamu Ondrovi.
Možné zklamání naopak čeká ty fanoušky, kteří se těší na karate, případně baseball nebo softball. Ani jeden z těchto sportů se na letošní olympiádě nepředstaví. Pořadatelé nevysvětlili, proč se do programu neprobojovali, nicméně u baseballu a softballu je již nyní jasné, že se na olympiádu vrátí v roce 2028, kdy se budou hry konat v Los Angeles.