Megalomanská aréna pro Pardubice. Miliardy za ni zaplatí sám majitel hokejového Dynama
Petr Dědek, majoritní vlastník hokejového klubu Dynamo Pardubice, mluví o hale jako o daru pro rozvoj pardubické ekonomiky i sportu.
Hokejový tým Dynamo Pardubice by se mohl dočkat nového svatostánku, který se má stát nejmodernější stavbou svého druhu v celé Evropě a splňovat i požadavky nejlepší hokejové soutěže světa, zámořské NHL. Takové jsou plány šéfa pardubického klubu Petra Dědka, který chce celý projekt, jehož hodnota je odhadována na 3 až 4 miliardy, sám financovat prostřednictvím své developerské skupiny DD.
Multifunkční hala se má stát novým domovem především pro hokejový tým, jehož je Petr Dědek většinovým vlastníkem. Během hokejových zápasů by měl pojmout až 13,5 tisíce diváků a nabízet takové technické zázemí, kterým se mohou pochlubit haly, v nichž se odehrávají zápasy NHL.
Mimo hokej však návrh počítá i s pořádáním tenisových turnajů v rámci okruhů ATP a WTA, boxerskými zápasy, motokrosovými závody, koňským parkourem, veletrhy a také koncerty. V případě jejich konání by si interprety mohlo přijít poslechnout až 15 tisíc diváků.
Návrh z pera architektonického studia Tomáš Vymetálek Architects počítá s výstavbou v těsné blízkosti současného dostihového závodiště, konkrétně na parkovišti u hlavní brány. Celý komplex by měl kromě samotné arény zahrnovat také tréninkovou plochu, hotel s kapacitou 400 hostů, restaurace a kongresové sály pro 500 hostů. Chybět by neměl ani parkovací dům s 1 600 parkovacími místy, který se rovněž stane novou tribunou pro dostihové závodiště.
Nestřídmé plány počítají také s vybudováním zázemí pro hokejovou akademii, včetně ubytování pro mladé hráče a učeben. V areálu by měl být bazén, tělocvična či regenerační linka. Vše se má nést v duchu energetické úspornosti s ekologickým provozem a efektivním nakládáním se zelenou energií.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„V architektonickém návrhu jsme vycházeli z organických tvarů přírody a snažili se, aby aréna ideálně vyhovovala prostoru a prostředí, ve kterém má vyrůst. Ve tvaru budovy se dají najít různé představy, ale pro nás je to primárně srdce, které bije pro pardubický hokej,“ vysvětluje v tiskové zprávě Dynama Tomáš Vymetálek za tým architektů.
Předpokládané náklady na realizaci návrhu se v současné době pohybují ve výši 3 až 4 miliard korun. Ty přitom chce Petr Dědek vyndat z vlastní kapsy. „Aréna bude moje soukromá investice. Vycházíme z reálných nákladů vzhledem k tomu, že skupina DD je developerem mnoha projektů a zná velmi dobře ceny za výstavbu,“ uvedl Dědek, který halu označuje za nejmodernější arénu v Evropě.
Vykoupením pozemků od města podle Dědka Pardubice získají prostředky pro stavbu příjezdové komunikace, která bude sloužit aréně i dostihovému spolku. Město by podle jeho slov neměla aréna stát žádné peníze, naopak mu má přinést příjmy z daně z nemovitosti, ubytovací poplatky a místní podnikatelé budou moci těžit z navýšení turistického ruchu.
Na prezentaci projektu promluvil k plánu výstavby primátor Pardubického kraje Martin Charvát, který o záměru mluvil s nadšením. Objevilo se však i několik nespokojených hlasů, například od správce dostihové dráhy Václava Žižky či ředitele dostihového spolku Jaroslava Müllera, kterému se nelíbí propojování hokeje a dostihů. Náměstek primátora Petr Kvaš zase upozornil na to, že by výstavbu mohl zhatit nový územní plán. Pokud však projekt dostane zelenou, je v plánu dokončit výstavbu arény v srpnu roku 2025.
S přispěním ČTK.