Měl to být historický okamžik, ale skončil katastrofou. Netflix teď misi raketoplánu Challenger rozebere v novém dokumentu
Dobývání vesmíru je především o selháních. Říká se, že z chyb se nejlépe učíme, a fungování jedné z nejnáročnějších ambicí lidstva, vydat se daleko za hranice nám přirozeného prostředí, toto rčení naplňuje do posledního písmena. Naneštěstí to také znamená, že honbu za překračováním horizontů provází několik tragédií. O jedné z nich, konkrétně výbuchu raketoplánu Challenger, nyní Netflix natočil dokumentární sérii.
Start desáté mise raketoplánu Challenger byl několikrát odložen – nejdříve kvůli zpoždění předchozí mise Columbia, pak kvůli špatnému či nestabilnímu počasí a technologickým omezením. 28. ledna roku 1986, pár desítek minut před polednem, Challenger z Kennedyho vesmírného střediska na americké Floridě konečně odstartoval. Ale neměl.
Pouhých 73 vteřin po vzletu vybouchly motory a exploze zasáhla také samotné tělo raketoplánu. Ze sedmičlenné posádky nikdo nepřežil. Původně se však mělo jednat o historickou misi, na její palubě byla totiž první neprofesionální astronautka, americká učitelka Christa Sharon McAuliffeová.
Zatímco dnes firmy jako SpaceX nebo Virgin Galactic mluví o dopravování civilistů na oběžnou dráhu a dále, NASA se o první krok pokusila už před více než třiceti lety. Osudný start Challengeru tak v televizi živě sledovalo asi 17 procent celkové americké populace a tragédie se stala jednou z nejvíce medializovaných událostí 20. století.
Nejvíce zarážející na celé události je fakt, že se jí dalo předejít. Den, kdy start proběhl, byl na floridské poměry nebývale chladný a teploty klesaly několik stupňů Celsia pod nulu. Konstruktéři motorů i další odborníci několikrát varovali, že raketoplán není pro provoz v takových podmínkách schválen, ale přesto se shodli na akceptovatelnosti situace.