Měnila odpady na produkty pro biomedicínu, byznysově to nevyšlo. Česká firma jde do insolvence

Firma Nafigate zaujala v mnoha žebříčcích a plánovala velké výzkumné centrum a další výrobu. Místo toho na sebe podává insolvenční návrh.

Iva BrejlováIva Brejlová

Nafigate

Foto: Nafigate

Nafigate dokáže nahradit mimo jiné plast v kosmetice

0Zobrazit komentáře

Umí proměnit odpad z výroby jedlých olejů nebo kávový lógr na kosmetiku, biomedicínu nebo snadno rozložitelné obaly. Tuzemská společnost Nafigate dokázala třeba sprchové mýdlo postavit na biopolymerech vyrobených z přírodních bakterií – přitom často jsou takové výrobky založené na plastech. Jsou to biotechnologie a nanověda, kterou dokáže vložit do kosmetických produktů i jinam. A i když měli zákazníky a velké plány, ty nevyšly. Firma Nafigate Corporation na sebe podala insolvenční návrh.

Spolumajitelka Nafigate a členka představenstva Lenka Mynářová uvedla, že firma hodlala na svůj rozvoj najít prostředky prostřednictvím vstupu strategického investora. Ostatně tak, jak to běžně startupy dělají. Plánovala budovat nové výrobní kapacity a rozšiřovat nabídku produktů. Podle jejího vyjádření jednání s investorem probíhala na pozitivní vlně.

V závěrečné fázi v minulých dnech ale zkrachovala. A firma tak pravděpodobně nebude schopna plnit své závazky, uvedli členové představenstva Mynářová a Lukáš Müller. Firma má okolo 780 věřitelů a její dluhy po lhůtě splatnosti delší než 30 dnů přesahují tři miliony korun.

Nafigate podle Mynářové v posledním roce s vybranými investory vedla velice intenzivní a nadějná jednání. „Vzhledem k nedostupnosti jiných finančních zdrojů na financování rychle rostoucí a rozvíjející se firmy jsme se rozhodli, v souladu s insolvenčním zákonem, podat návrh na insolvenci. Je to pro nás velmi bolestný proces, který ale současně jako jediný může znamenat záchranu našich unikátních produktů a inovativních projektů,“ uvedla Mynářová.

Nafigate je široce rozkročená společnost. Zaměřuje se na výzkum a následné vytváření produktů v oblasti biotechnologií a podpory cirkulární ekonomiky. Využívá například mikroorganismy a schopnosti jejich metabolismu přeměnit zdrojovou surovinu – často odpadní – na produkt. Tak umí například spotřebovat odpadní potravinářský olej a přetvořit ho na polymer. Tedy zjednodušeně řečeno, vytvořit z něj materiál s vlastnostmi plastu. A použít jej například v kosmetice, kde jsou plastovými částicemi často zahušťovány přípravky, ale i na obaly nebo v biomedicíně – třeba jako materiál ke krytí ran, který pomáhá regeneraci kůže, nebo pro kloubní implantáty.

Jsou to jen některá z využití, která firma ukázala a dál plánovala rozvíjet. Startup mimo jiné v Dolních Vítkovicích v Ostravě chystal výzkumné a vývojové centrum téměř za 100 milionů korun. K jeho uskutečnění společnost významně přiblížil zájem o nanotechnologie. Ač firma původně na své plány hledala víc než rok investora, našla ho v řádu pár dnů v době, kdy v Česku propukla pandemie a zraky lidí i firem se začaly stáčet k nanotechnologiím. Projekt centra teď musí pozastavit. „Do budoucna ale budeme hledat řešení, jak to zrealizovat,“ řekla projektová manažerka Erika Duchanová.

Firma Nafigate přitom dlouhodobě poutala pozornost nejen plány na velké vývojové centrum. Zaujala v programech pro mezinárodní vědecké projekty v Evropské unii. Loni s jedním ze svých projektů uspěla v konkurenci 1 300 světových startupů a získala světovou podporu takzvaného akcelerátoru 100+. Na konci roku se prosadila jako stoupající mladá firma v žebříčku nejrychleji rostoucích firem ve střední Evropě. A letos získala první místo v kategorii Green Award na veletrhu InCosmetics Global v Paříži.

S přispěním ČTK.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym